![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Joo itellä alko ln110 hiluxissa tekee samanlaista ujellusta ja tärinää. Liikkeessä vaihdettiin pronssiholkit molemminpuolin kumpaankin napaan. Kun hain auton ei kuulunut mitään ääniä kunnes ajettua noin 20km alko samanlainen ujellus mut 10xkovempana (täristää koko auto). Ainoastaan kun on napalukot auki takavedolla ei ääntä kuulu! Oisko mahdollista että liikkeessä olis rasvat jätetty pois, voisko sillon kuuluu tommonen ääni, ku ei tuu oikee muuta mieleen ?!
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Minun autoon kuulemma rempattu holkkeja, joten voikohan tuo ääni oikeasti eden tulla holkeista?
Jotenkin ulina alkaa käännöksestä ja minulla se kuuluu joskus vähän aikaa apumiehen puolelta ja joskus vähän pidempään kuskin puolelta. Aina kuitenkin kadonnut viidenkymmenen metrin ajolla ![]() Mietiskellyt myös vaihtoehtona; hieman jumittava jarrusatula-lasittunut jarrulevy-hieman väljä pyöränlaakeri-oireyhtymää....kun se kuitenkin suurimmaksi osaksi kuulostaa samanlaiselta kuin uliseva jarru ![]()
__________________
Toyota 4runner diesel 1991 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mulla kans nyt pakkasil jotain jurinaa alkannu kuulua etupäästä ja tosiaan mietin et onko jarrut vai mikä siel jurisee. Käännöksissä vaan tuota ilmenee.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
-93 Hiluxissa kuului muuan talvi karmea jurina keulasta, ääni tuli manuaalinapalukosta ja taisi kuulua niin neliveto kuin takaveto päällä. Pari kertaa purin navan ja mitään kuluma jälkiä en löytänyt, enkä yllä varsinaista vikaakaan...taisi napalukon kansi ja siinä kiinni olevat osat, jousi ja holkki olla väärin kasattu kun ääni yhtäkkiä katosi. Mutta jännä että mitään kulumajälkiä ei löytyny vaikka ääni oli paha ja sitä kuului useiden kilometrien ajan.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
On kyl purettu napalukon kansihässäkkä, kaikki osat putsattu ja rasvattu kevyest ja omasta mielest oikein kasattu. Kun lähtee pakkasilla ajamaan autoo nii alkaa ääni tulee pikkuhiljaa ekaks ku kääntyy, sit muutaman kilsan jälkee kuuluu melkein koko ajan.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Jaa a. Kummasti lopahti toi ropaus into kun tuli käyttis vaihdettua Baijerilaisesta J120 Lantaruiskuun...
![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Runnerissahan ei ole napalukkoja. Jos vastaavaa oiretta esiintyy hiluxissakin, niin voisi napalukon ainakin poistaa epäiltyjen listalta.
__________________
Toyota 4runner diesel 1991 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HJ 60/61 voimansiirron välitykset? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 10.05.2010 12:38 |
Suzukin voimansiirron murheita | Hopo | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 03.01.2010 21:00 |
KJ95 -02 voimansiirron välys | RoJu | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 28.07.2009 23:25 |
O: Rangen voimansiirron osia | Niko | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 24.09.2006 11:17 |
Voimansiirron PERUS juttuja?? | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 10.04.2006 16:32 |