![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Kyllä siinä varmaan tieto lisää tuskaa mutta rajuja jännitteitä sinne saa akuille ilman mittareita. Tuossa mun invertterissä on 10-160A virta-alue nupissa ja jännite oli sen 28-32 V 10-30A virralla. Siitä kun nosti niin jännite kiipeili pahimmillaan 50 voltissa. Maa oli tosiaan rungossa ja kun virtaa meni liikaa niin päävirtakytkimestä alkoi tulla käyttösavua pihalle. Poltti vissiin rasvoja pinnoilta ![]()
__________________
- eskimo kaenuusta |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Joskus pikku nööseinä kaverin kans koitettiin ladata fiat 127 akkua ja pyörittää starttia halpis muuntajalla. Jännä homma ettei mitään tapahtunu.
![]() ![]()
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Junnuina ladattiin rannekellonpattereita auton akusta. Se se vasta oli tarkkaa puuhaa
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Loppina kans laitettiin virtaa hakas + mikistä voimaa akkuihin. Eipä enään tohtisi tuallaista tehä
![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Itse olen vierestä seurannut kuinka lyödään puikkokoneella pyöräkone käyntiin,maa runkoon,kone isolle ja suoraan isketään puikolla startin napaan,pyörii kohtuu vihaisesti mutta saa olla tarkkana ettei riko starttia. Jotenkin tuntuu että jäis itseltä kokeilematta.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
On kans jokusen kerran tullu 8011 zetori käynnistettyä puikko inventterillä
eikä oo akku sitä moittinu ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Jos olisi kysytty niin olisin väittänyt ettei invertteristä ole startti avuksi,mutta ilmeisesti on.
Joskus omalla kokeilin niin silloin se ei ainakaan onnistunut,liekkö sitten liian vähän virtaa.... |