Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #4  
Vanha 24.09.2010, 20:02
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Nykyiset määräykset?


Ulkomuistista: Nuo uudetkaan määräykset eivät renkaiden/akselien suhteen koske noita O1-luokan kärryjä.

Mutta (toivon mukaan myös...) kun lähdetään modaamaan tuota akselia/jousitusta, niin sehän kannattaa tehdä
KUNNOLLA, eli jos vaihdetaan ne kottikärryn renkaat, jotka ovat "laturin-"laakereilla tuommoisiksi
metrisiksi ja vaaksanlevyisiksi donikseiksi, niin myös napa ja akseliputki pitää päivittää.

Tuommoinen pienehkö 750 kg:n kärry, tulee varmaan toimeen jollakin k.o pulttijaon navalla ja asiallisesti tehdyllä akselilla. (itse tekisin ns. porttaalin)

Joskus kauvan sitten katsurit vaativat että akselipaino olisi pitänyt olla riittävä, jossain taunuksessa oli muistaakseni noin 750 kg, ja jarrukilven pultit oli niin lähellä toisijaan että oli pakko käyttää 40x40 akseliputkea..

Ja aiheen ulkopuolelta:

Itselläni yksi 30 vuotias hj-60 taka-akseli, josta tehdään vetämätön porttaali, ja suurimmilla kuormilla
painoa tulee vähintään noin 2x hj-60 verran.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan 35" renkaat tai renkaat ja vanteet heicola O/M/V Renkaat ja vanteet 0 14.06.2010 20:05
Ostetaan 35/12.5-16 renkaat tai 35" renkaat 8-pulttisilla isommilla vanteilla heicola O/M/V Renkaat ja vanteet 1 30.04.2010 15:18
M:Volvo c03 renkaat 35 13,5 renkaat lukkovanteilla finvalp O/M/V Renkaat ja vanteet 0 12.05.2008 09:50


Sivu luotu: 09:53 (GMT +2).