Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.03.2010, 17:42
Rompe1:n Avatar
Rompe1 Rompe1 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 04.12.08
Sijainti: Metsämaa
Viestit: 5.006
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja VonLeka Näytä viesti
Kaivinkonemies maksaa Kuopiossa n.60-90€ tunti
Tuo 45€ tunti oli joskus 80 luvulla?
Ja nykyään tuo jopa 90€ tunti on hyvinperusteltu sillä että työ oikeasti tapahtuu hyvien koneiden ja lisälaitteiden ansiosta jopa puolet nopeammin kuin 10-20vuotta sitten
Kyseessä tais Arskalla olla veroton summa.. Eli alv 22% päälle.

__________________
Kolmas elämä menossa, ja vauhti vaan kiihtyy
" Si vis pacem, para bellum..."
Rahalla saa, ja maasturilla pääsee...
Kaikki mikä tulee idästä, otetaan vastaan tasajyvän kanssa...!!!
Mitäs tähän sanois Honda-mies???
Mulla on Mese, ja se viihtyy talven tallissa
Jokivarren VPK
www.facebook.com/junnupaloautot
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.03.2010, 17:54
VonLeka:n Avatar
VonLeka VonLeka ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.10.05
Sijainti: TEXAS
Viestit: 2.807
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rompe1 Näytä viesti
Kyseessä tais Arskalla olla veroton summa.. Eli alv 22% päälle.
njaa.. muistan muuten vielä että eräs kaivinkonelaskutti 120€/h
eli sanotaan että 60-120€/h sis.alv
__________________
Monien lähteiden mukaan elämä johtaa 100% varmuudella kuolemaan. Muistakaa pelätä kaikkea, älkää vahingossakaan erehtykö nauttimaan mistään. Ikinä. Milloinkaan.

autot: TOYOTA HJ61, NISSAN KING CAB 4X4 2.5TDIC
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 02.03.2010, 18:13
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Ei siinä ole AKT:llä pelkästään raha taustalla, vaan tuolla akt:n sivuilla oli lista muista epäkohdista siinä sopimuksessa verrattuna esimerkiksi edelliseen.

Niinkuin mattiesko laulaa "...pyörät nää jos pysähtyis, niin kohta ilman muuta, tyypeillä ois pöytä leivätön"
Sitten tulee kaikki kukkahatut itkemään "ei heru sympatioita, yhyy, ahneet paskiaiset!
Siihen nähden kuljetusala tuntuu olevan melkosen aliarvostettu. Ja kokoajan keksitään uutta kiusaa.

Tuntuuko 2500e/kk brutto isolta rahalta? No, omaa koulutusta vastaavalla alalla tienaisin samalla työmäärällä melkein puolet enempi (tietoliikenneinsinööri), mutta ei nyt satu täällä pohjois-karjalassa olemaan töitä.
Kun ottaa vielä huomioon sen vastuun, mikä kulkee mukana joka yö: satojen tuhansien arvosta tavaraa ja kalustoa tai linja-auton kuljettajilla kymmenittäin ihmishenkiä pienen ratinliikkeen varassa...

Hilpeyttä herättää suorastaan lehtien keskustelupalstoilta lukea aikuisten ihmisten angstaamista "kun ei mikään toimi ja kaikki on kuskien vika!"
Se nyt vaan on niin, jotta maailmassa mennään vahvimman oikeudella. Jos tulee takkiin, niin se on voivoi, mutta joskus pitää vähän ryhdistäytyä ja näyttää mikä on homman nimi.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 02.03.2010, 18:18
tratok:n Avatar
tratok tratok ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 08.10.09
Sijainti: *
Viestit: 344
Perusasetus

Ihan oikein että kuljetusala pistää kapulaa rattaisiin, valtiokin kusee alaa silmään jatkuvalla syötöllä. Saati sitten kuluttajat.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 02.03.2010, 18:23
lacrits68:n Avatar
lacrits68 lacrits68 ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 27.01.04
Sijainti: Kuusamossa
Viestit: 973
Perusasetus

moi!

sittenhän se tuppaa olemaan silleen että net jotka sai "hyvin lisää" vetää vähän niinkuin muitakin mukanaan, ei tarvi seuraava porukka raataa neuvvoteluissa "niin kovasti"! ( niin ainaski täällä-ei saa eri ryhmien "palkka kuilu" tulla liian isoksi)

Eli tsemppiä vaan...! Meillä täällä Svedulassa kans povataan lakko kevättä...! Saas kattoo...!

--Janne--
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix"

"".......British humour......!"
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 02.03.2010, 20:23
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.255
Perusasetus

Liksat kohdalleen ja kynyttäjälle luu sinne minne ei kevätaurinko paista.
Lainaus:
Ei tuollaisella koulutuksella tai työn vaatimustasolla ihmeitä voi odottaa. Bussikuskiksi kelpaa vaikkapa Afrikan ihme Somalian rannikolta. Kyllä kirvesmiehen(rakennusmiehen) kuuluukin saada enemmän palkkaa. Tai itseasiassa bussikuskit hankkii enemmän kuin rakennusmiehet, kun he saavat kaiken maailman lisiä joita ei rakennusalalla tunneta tai mielellään makseta. Meidän rakennusfirma laskutti muutamalta asiakkaalta 27€ +alv 22%. Jossain etelässä pystyy laskuttamaan 40-50€/h mutta ei täällä pohjoisemmassa. Normaali hinnat rakennus alalla 25-35€/h. (Ja sitten tietyt urakka hommat erikseen joista pystyy lyhytaikaisesti saamaan jopa 400€ /päivä nettona, mutta niitä ei tähän lasketa...)
Silloin kun maksetaan tes:sin mukaista palkkaa,ja ylityöt niinkuin kuuluu niin kaikille riittää kohtuuliksaista duunia.Ja lainat lyhenee niinkuin kuuluu,ja eläkkeet karttuu.

Jopa se afrikanneekeri saa tuon 27 egee/tunti silloin kun tulee sunnuntaina töihin.
Itse en edes palkkaisi noin halpaa raksaranea koska jostain se kate pitää ottaa,ja jos se ei tule kaksikärkisestä kynästä niin tulee se pitkistä kahvi ym. tunneista.Tai viime kädessä jää jotain maksamatta kuten ne lisät,tai verot,ja sitten ihmetellään niiden kt. vähennysten ym.kanssa.

Joka tapauksessa kuljetusalan liksat varsinkin onnikkapuolella on niin paljon jälkeen jääneet notta niitä sietää korottaakkin,ja pitää, että näinä ammattipätevyys direktiivi aikoina kun ei enää kohta eläke-ukkoja,tms. riitä joka hommaan , kiinnostaisi ala vielä valkoistakin nuorisoa.

Ja hyötyy siitä korotuksesta yrittäjä/kuljettajakin,kun hinnoittelee itsensä niinkuin kuuluu,ja maksaa itselleen ne lisät ym.

OT:Kyselin niitä koulutuspäiviä niin Imatralla maksaa lysti että kortti pysyy voimissaan a/118 egee/päivä.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 03.03.2010, 06:02
Mika R:n Avatar
Mika R Mika R ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 300
Perusasetus

eiköhän jokainen kuljetusalalla työskentelevä tiedä että palkka ei ihan vastaa työn määrää, eli joudutaan tekee se 45-50 tuntia että saadaan sama kun se konttorirotta joka tekee 38tuntia viikossa. Ja onhan siinä vähän vastuutakin kun ajaa tuolla liukkailla keleillä täydellä kuormalla keskellä yötä kun lunta tulee perkeleesti ja aurat ei liiku.....
__________________
-77 Jeep cj7 (projekti)
-69 chevy c20 pickup
-78 opel kadett 1.9 talviauto
Banaani päivässä pitää kädet lattiassa
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 03.03.2010, 19:30
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tratok Näytä viesti
Ihan oikein että kuljetusala pistää kapulaa rattaisiin, valtiokin kusee alaa silmään jatkuvalla syötöllä. Saati sitten kuluttajat.
Aina kiukutellaan kun kuorma-autot ja erilaiset yhdistelmät ovat teillä tukkona hidastelemassa, nyt kun olisivat olleet lakossa heti ollaan itkemässä kun ei saadakaan tavaraa kaupasta ja suomi pysähtyy.

Naurattaa vaan kyseinen touhu kun ei tiedetä mitä mieltä oltaisiin, mun puolesta olisivat voineet olla pitempäänkin lakossa ja hakeneet etunsa kohdilleen, kun ei kummpikaan osapuoli ole tyytyväinen ratkaisuun.

Ja en ole autonkuljettaja, sivusta seurannut vaan niiden touhua ja tilasin hyvissä ajoin verstaalle riittävästi terästä saadakseni hommat tehtyä.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Lakko pohdinta. Bruno Chit-Chat 45 09.03.2006 23:37


Sivu luotu: 20:59 (GMT +2).