![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
kuip pal heittää paino, tungin päädyt sinne sisäpuolelle kun luin b-kohdankin lupaa kysymättä
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Seuraava kysymys...
Pneumaattisella sylinterillä on tarkoitus nostaa kuormaa jonka massa on 55kg. Nosto tapahtuu plus-liikkeellä ja kohtisuoraan ylöspäin. Järjestelmässä vallitsee minimissään 6bar painetaso. Kuinka suuri on sylinterin männän halkaisijan vähintään oltava että suunniteltu liike toteutuisi? Koko ongelma ratkeaa seuraavia kaavoja sopivasti yhdistelemällä. Ota huomioon SI-järjestelmän mukaiset yksiköt [suluissa]. F=m X g jossa F [N] on sylinterin tuottama voima, m[kg] on kappaleen massa ja g[m/s2] maanvetovoiman aiheuttama kiihtyvyys eli vakio 9,81. A=F/p jossa A [m2] on sylinterin männän pinta-ala ja p [Pa] on käyttöpaine. A=pii X D2/4 jossa D [m] on sylinteri männän halkaisija. Toivottavasti noista kaavoista saa jotain tolkkua. Itse en henkilökohtaisesti tajua tälläisistä laskutoimituksista mitään.
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Nousiskohan 35 mm männänhalkaisijalla, en tiedä kyllä saako niitä valmiina kaupasta
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Sylinteriltä vaadittava voima F=55*9.81=539.55 N (Newtonia)Vaadittava männän pinta-ala A=F/p=539.55 N / 0.6 MPa=899.25 mm^2 Eli bar:it pitää muuttaa megapascaleiks, että pysyy pinta-alan yksiköt hallussa, eli MPa=N/mm^2 Männän halkaisija D=neliöjuuri (4*A/Pii)= 33.83 mm Ehkä Toi on sit makuasia haluaako viedä läpi ton laskun pascaleissa Pa vai megapaskaleissa MPa. Megapascaleilla saa vastauksen suoraan milleissä, ei niitä sylintereitä kuitenkaan misssän metri halkasijoilla myydä
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tehtävän antohan on hiukan epämääräinen, kun sitä levyn paksuutta ei ilmoiteta vielä a-kohdassa.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Eli tuo laskemasi paino on 1760 mm korkealle säiliölle. Minä laskin alkuperäisellä mitalla annetulle kun olen sitä mieltä, että niitä päitä ei vaan leikata ennenkuin tiedetään se päädyn halkaisija, muuten joutuu leikkaamaan uudestaan.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Hjaa, kukaanko ei ottant huomioon saumoja?
![]() Meinasin unohtaa päädyt, mutta en sitten hoksannut niiden kasvattavan pituutta. Olisko kellään MathCAD-lisenssiä? Sillä oli kiva laskeskella yhtä sun toista koulutehtävää.
__________________
A-P *Muovi on saatanasta* KAIKKI ihmiset ovat mölöjä, kunnes toisin todistavat. |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Jollei tulekaan saumoja ollenkaan, aina voi valittaa tehtävän annosta, jos tehdään vaikka sikaliimalla
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Mitenkäs tälläinen tehdään?
![]() ![]()
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |