Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.11.2009, 15:10
pastirolli pastirolli ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 20.07.07
Sijainti: Kurikka
Viestit: 2.176
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Angelo Näytä viesti
Ja kardaanihan jää samalla jakareiden väliin suojaan, ei ainakaan joka kivi osu suoraan kardaaniin.
Nyt en tajunnut. Kuinka jakarit suojaavat kardaania? Ainakin geeärrässä jakarit ovat akseleiden päissä ja niiden väliin mahtuu aika monta kiveä.

__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde-

Yritin epäonnistua. Onnistuin.
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.11.2009, 15:45
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus on kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.973
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pastirolli Näytä viesti
Nyt en tajunnut. Kuinka jakarit suojaavat kardaania? Ainakin geeärrässä jakarit ovat akseleiden päissä ja niiden väliin mahtuu aika monta kiveä.
Jos jakari on samalla tasolla tai matalammalla kun kardaani niin silloin esteet osuvat ekana jakariin ja niitä hyväksikäyttäen auton voi luisuttaa tai vinssata esteen yli. Tietty kun jakarit on vaan reunoilla niin siihen väliin mahtuu vaikka mitä murskaamaan kardaania mutta jos esim. suoraan kallioportaaseen autoa hakkaa niin silloin hyöty on suuri. Samanlaista mutta jopa suurempaa hyötyä lehtijousellisissa on jos traction bar on matalammalla kuin kardaani.

Noista jakarien asemoinnista että mulla kun on kiinnikkeet runkojen sivuilla ja jakarit akselin alapuolella niin hjn akseleilla bertassa ei saa täysiä kääntöjä kun gummi ottaa kii 37x13"@10" beadlock vanne et -44. Aion jollain aikajänteellä omaani tehdä jotain muutoksia että asia korjaantuu vaikkei se nyt ole mikään varsinainen ongelma koskaan ollutkaan mutta lisäkääntyvyys olisi plussaa aina.
Tolla et onko se ylä vai alapuolella ei varmaan muuta merkitystä oo kun että miten mahtuu ja millaisessa kulmassa jakari on ajoasennossa. Jos kiinnikkeet rungon sivuilla niin paremman tilanteen tuotti noita kulmia ajatellen että ovat akselin alapuolella. Maavaran nimissä tietty parempi että yläpuolella. Tosin ero saattaa olla merkityksetön. Eli kysymys on siitä että missä asennossa ajokorkeudessa jakarin tappi on rungon kiinnikeeseen nähden ja paljon se vielä sallii kääntöä ennen kuin ottaa kiinnikkeen reunaan kiinni (rangen jakareilla esim. uusissä ljn jakareissa ei ole tätä ongelmaa koska rungonpään kiinnitys lenkki). Tätäkin voi tietysti korjata hitsaamalla rungonpään kiinnikkeen valmiiksi otolliseen kulmaan joten tämäkään ei tule lopulta ongelmaksi. Sitä parempi tilanne mitä suoremmassa jakari on ajokorkeudessa käsittääkseni? hmm...tulikohan tästäkään nyt mitään tolkkua
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 25.11.2009, 21:27
mosku mosku ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 14.03.07
Sijainti: Lohja,Finland.
Viestit: 245
Perusasetus

Alkaa tulemaan juuri niitä toivottuja näkemyksiä kyseisestä projektista. Tää helpottaa päätöksien tekoa kun saa kommenttia ja kokemuksia niiltä jotka ovat jo ko. homman tehneet.
Tarkoituksena ei ole tehdä mitään aivan älytöntä jousto monsteria vaan saada mukavuutta, hieman huoltovapautta(toki kaikkihan kuluu), alustan toimivuutta ja etuylityksen poistoa unohtamatta.

Mikjus:silla hyvä näkemys tuohon takajakarien suojaavuuten kallio portaissa ja onhan siellä törmäyskurssilla lukon vivustotkin. Ehkäpä... saattais varret takana mennä alle ja edessä päälle.
Mitäs jos loveisi jakarin kohdalla tuota taka-akselia? sitä kuitenkin vois pystyä sentin tai puoltoista nostamaan tuolla tavalla. Pajeron varsi antaa kyllä vähän mahiksia muokata varttakin. Jousen saa myös takana hieman paremmin jos varsi on akselin alla.
Tai sit vaan roiskii noi varret enempää murehtimatta tuonne paikoilleen.

Tuosta ajoasennosta ja jakarista... niin olen myös ymmärtänyt että, mitä suoremmassa niin sen parempi. Jos varret asennettu kovin kaltevasti niin saattaa tai sii rupeaa tekemään sitä parjattua korin nostoliikettä helposti. Painopiste ainakin tässä mun autossa on melkein rintapellin kohdalla. Jos olis 2metriä pitkiä tukivarsia niin ne olis otolliset sinne akselin alle kulmien puolesta mutta, kun ei ole niin joudutaan tekemään tälläisia kompromissejä.

Niin ja kilpien välissä mennään.
__________________


Viimeksi muokannut mosku : 25.11.2009 21:34 Perustelu: lisää ajatelmia ;)
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 30.11.2009, 22:15
mosku mosku ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 14.03.07
Sijainti: Lohja,Finland.
Viestit: 245
Perusasetus

Nyt jo sain punnittua tuon pohjapanssarin 29,5KG !! Aika miellyttävä kun on kuitenkin aika isokokoinen.
__________________

Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 09.04.2010, 21:50
mosku mosku ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 14.03.07
Sijainti: Lohja,Finland.
Viestit: 245
Perusasetus

No niin... täällä talviloma on vietetty suht koht tiivisti pajassa. Etupään kierteytys mallia haasteellinen.
Eväät oli,
-rangen varret ,panhard tanko, HD-jouset (joku "guru" saattaa tunnistaa värit!), HJ:n akseli ja lisäksi kasa rautaa. Tehostin oli jo ennestään asennettu.
Sitten ne tärkeimmät... eli kuvat teksteineen

Tästä alkaa muutos, korville tilaa


Korville 3mm hardox pedit



Ja korvia luomaan





Korvat kun oli korissa niin oli aika laittaa akseliin pari korvat ja tuet





Tulee kallioilla useimmiten ajeltua joten tollasia liukuja tuli akselin alle jottei töki niin paljoo







Sit paikoilleen asemointia, panhardia ja jousia







Panhardin korvaa siirrettiin myöhemmin sentillä ylöspäin että mahtui välitanko liikkumaan





Jousilautaset tuli tollaset irtoversiot





Tornit sitten näin











Sitten lähes valmiina





Ai niin, meinas unohtua. Kalliolla kun ajellaan niin jos ei roppua haluu poistaa niin tein sitten näin.
Upotus ja siirto.







Ja aamulla kulmaa koittamaan miten venyy ja paukkuu!
__________________

Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.06.2010, 15:17
mosku mosku ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 14.03.07
Sijainti: Lohja,Finland.
Viestit: 245
Perusasetus

Karavaaaaanari


Kesä on taas kohta ohi ja oikeestaan mitään oo tehty muutakuin...
Jotta voi Borås:issa yöpyä niin pitää ottaa vaunu mukaan. Aika lailla molemmat 80 luvun pelei niin väritkin sopii kivasti yksiin.



Ja sit et saa leiman niin pitää olla kaikkii valoi yms.



Koukkukin tuli väkerrettyä notta saa kutukopin kiinni autoon.



Että näin täällä sateissa juhannuksessa
__________________


Viimeksi muokannut mosku : 25.06.2010 16:08 Perustelu: kirj. virheitä pois
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.06.2010, 15:56
Joske:n Avatar
Joske Joske ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 22.08.05
Sijainti: Kittilä
Viestit: 1.551
Perusasetus

Hienosti oot toteuttanu tuon koukun kiinnityksen
__________________
__________________


"Atheism: Not to do the shit that religious do to each other."

http://www.eroakirkosta.fi

"Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta, joutuu alentumaan niiden tasolle ja ne voittaa sut kokemuksella"
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 27.06.2010, 20:30
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mosku Näytä viesti
Kesä on taas kohta ohi ja oikeestaan mitään oo tehty muutakuin...
Jotta voi Borås:issa yöpyä niin pitää ottaa vaunu mukaan.
Jaa ai tuoko saadaan Euro Trial varikolle Boråsiin? Aika makee yhdistelmä.....saattaa kerätä hieman katseita
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Patrol "super roof" VM-88 "purettu" +muuta palikkaa Pörö O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 21 13.02.2010 21:22
Mistä 16" x 10"/12" teräsvanteita? 8x6,5" jaolla. veijon-esso Tekniikka & Jutustelu 12 14.03.2009 16:48
Ostettu 8"-10" x 15" (beadlock/ilman) vanteet - 6x5,5" jaolla Räjä O/M/V Renkaat ja vanteet 7 26.02.2009 18:29
Ostetaan Tojotan "lantikan" 2henk. penkki "OSTETTU" Cam1lla O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 24.11.2008 19:28
Myydään 14" nastat, 18"kitkat, 20" kesät ja 16" insat Zamppa O/M/V Renkaat ja vanteet 11 25.09.2008 13:43


Sivu luotu: 07:13 (GMT +2).