![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Velipoika fiksas räikän hajonneet laakerit. Ostettiin 10mm akselia (orkkis 9.jotain) ja hk1015 laakereita ja sovitettiin ne tohon. Orkkis laakerit ja akseli oli jotain käsittämättömiä tuumakokoja. Perskeles nyt on tääkin muutettu metriseen järjestelmään osittain. Sitten ostin tämmösen testi mielessä. Melko äkänen pikku ledivalo mutta hinnakas. Näit sais isompiakin 4 ja 6 ledisiä mutta hinta tietty sen mukanen. Täytyy tätä kunnol testailla kun saa auton ulos tallista. Täytyy varmaan upottaa kovan katon takakulmaan. Kun olis varaa niin ostasin noita kassillisen ja upottasin joka kulmaan niin et oli kun ufolla ajelis.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Mistä hommasit noita valoja ja mihin hintaan? Ei kuukle äkkiseltään kertonu mitään.
__________________
JulmaJii, Tappaa talossa ja puutarhassa. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
¨http://www.ikh.fi/~ikh/ikh2007/layou...tarvikkeet.pdf Iso PDF ja siinä sivut 10-11. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Tänää vedettiin kaikki kovan katon ja takaovien lasit 3mm pleksistä paitsi noi kaarevat kulmat. Kulmiakin aattelin kokeilla et taipuuko toi tohon muotoon mut pleksi loppu kesken. Täytyy vissiin joku race lindan vanha hajonnu penkintakapleksi pilkkoo siihen. Heh nyt on sitten "lasitkin" kurtussa kuten kattokin. Kyljet ajettu sopivasti länään et lasi ikkunat viel oli suorahkot mut noi pleiksit menee katon mukaan mutkalle veikeesti. Lisättiin myös yhen ikkunat takaoviin lisää kun oon pitkään katellu et sopis siihen aika hyvin. Tiivisteet tohon otettiin risasta hjn sivulasista ja se tivari on tossa niinku väärinpäin. Takaovessa on nyt myös tollanen varmuussalpa et pysyy ovet kii kovassa menossa. Viime riskiretkellä aukes pari kertaa aika kinkkisessä paikassa ovet. Vaihdoin myös öljyt ja säädin ekaa kertaa venttiilit tosta 3bstä. Imuvenoissa oli vähän isot välykset muuten hyvät. Huomen perien ja jakiksen öljynvaihto ja liftille teline katolle. Sit suunnittelemaan taas yhtä laatikkojutskaa takapaksiin mut nyt ehkä amuliinista jos hyvin käy. Vinssin kotelo pitäs kans duunata ettei tuu kaikki vedet sieltä sisään.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Kyl polykarponaatti/iskunkestävä pleksi miten sen nyt haluu sanoiksi pukea, ni taipuu tollai kyllä. Voi vaikka mankeloida sen kuperaks
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
|
#6
|
||||
|
||||
|
mites toi salpa, jos olis kiire poistua taka ovista ja on kiinni, vai pääseekö sinne etes eli onko merkitystä poistumis reittinä?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Eikä toi salpa kyllä pidättele paljoa jos sisältäpäin avaa oven ja kunnolla törkkää. Eikä tota salpaa tarvii edes käytää muuta kun silloin kun offaillaan.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty BJ-40 Projekti | mss | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 05.06.2016 20:17 |
| Myydään Bj-40 projekti | kares | O/M/V Ajoneuvot | 16 | 19.03.2014 23:04 |
| Bj 40 projekti | _JT_ | Maasturiprojektit | 277 | 28.02.2013 22:09 |
| M: TOYOTA BJ-40 projekti | tepa78 | O/M/V Ajoneuvot | 12 | 15.03.2008 15:47 |
| Bj 40 -76 projekti | elhapero | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 04.03.2008 23:00 |