![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Meilla oli 413 suikassa Finland trophyssa tuollaiset TML cromo murrrokset. Hyvin tuntuivat kestävän puolet kisasta, jolloin katkesi molemmat veto-akselit. Eli tästä voimme tehdä johtopäätöksen, että nyt murros kestää ja veto-akseli toimii sulakkeena. Vielä kun saisi vahvemmat veto-akselit jotka kestäisi tuon räjähtävän voiman joka tuosta motista lähtee. Entäs mikä sitten hajoo kun veto-akseli ja murros on riitävän kestävät? (Välitys, kardaani vaiko peräti beadlokin pultit?)
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Niin, ehkä niin parempi että on ne vetoakselit sulakkeena sitten. täytyy varmaan laittaa 413 mallin vetoakselit josko ne olis sitten kestävemmät.
__________________
Team Rajaka Kaikki maasturit loppuu kirjaimeen J Etenkin suzuki sJ |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kyllä mun mielestä olis melkeen parempi, että murros pamahtaa ennen kuin akseli. On ainakin helpompi ja nopeempi vaihtaa murros kuin sisäpäästään katkennut vetari.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
no, entäs, jos ei tartteis vaihtaa sitä murrosta tai tikkua?
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Eikö kukaan ole vieläkään hajottanut toyotalaista "chromotimoo" ?
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
nyt on "super-timot" testattu 39,5" siis joppa, HUOM! 39,5" BÖKKEREILLÄ ja tottakai jotain särky, mut sitä ei tiedä viel mitä. mut renkaat kääntyy ja vahva epäilys et olis vetoakseli poikki mut raportoidaa ku joskus nähää vauriot.
__________________
-BJ-40 -hilux ln110 ex -Land Cruiser HJ-45 ex -hilux ln65 ex http://www.pahama.com |
|
#7
|
||||
|
||||
|
jep, tml-cromo antautui toyotan alla. murroksesta meni poikki maljan juuresta, lähti se tumppi irti. tosin jotain muutakin on hajalla koska etulukossa ei ole mitää eloa, saas nähä kuin paljon on hampaita lukko holkissa.
murros kesti kyllä todella rajua käyttöä ja tilanne jossa hajos niin auton paino oli hajonneen murroksen puolella ja renkaan kylki oli jäisessä mudassa kiinni. tässä mikjussin otttamassa kuvassa autoa oli jo vinssattu taaksepäin mutta edelleen aika kallellaan. http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=48646 omasta mielestä hintansa arvoisia, 35" renkaalla kestää todennäköisesti järkevällä ajolla pitkään.
__________________
-BJ-40 -hilux ln110 ex -Land Cruiser HJ-45 ex -hilux ln65 ex http://www.pahama.com |