![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Vitsi ku oiski tuo ookkeri tuolla Se oli edellisessä harjottelupaikassa tuo Ihmeen hyviä kuvia tulee tolla kameralla, vaik onki tommonen tavallinen kamera Mites työhommat, et vissii täällä suunnalla oo enään kulkenu ?
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
No joo en oo nyt muutamaan viikkoon, mut kai ens viikolla taas pitäs. Vähä meinaa haitata kulkua ku ei oo ehjää autoa... Olis ees se perkeleen pärräkortti.
__________________
__________________ "Atheism: Not to do the shit that religious do to each other." http://www.eroakirkosta.fi "Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta, joutuu alentumaan niiden tasolle ja ne voittaa sut kokemuksella" |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tietääköhän joku viisaampi, että käykö tuo 2H:n pumppu 12H-T:n kylkeen? Paikalleenhan se menee, mutta toimiikos se sitte ? Kun noita suuttimien avautumispaineita mietin. Ainaki noin toisinpäinhän homma pelaa vissiinkin.
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
ei ole kuulemma mitää merkitystä avautumis paineilla eri rivipumppujen kans. ei ne suuttimet tie mistä se aine tulee ku tulee vaan oikeella hetkellä, vähän joutuu ehkä ennakkoja muuttaan. näin mustola mulle kertoi! ei niissä 2h ja 12h-t pumpun runko osassa ole mitään muuta eroo ku nestepään koko.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Joo aattelinki että eiköhän se toimi, oli vaa joku tyhmä ajatus päässä, että riittääkö 2h pumpussa paine aukasemaan 12h-t suuttimet, mutta eiköhän noisa semmoset paineet oo, että aukiaa..
Ens kuun puolivälissä pitäs Joske:lta hakia tuo 12H-T, meinaa olla "vähän" finaalissa tämä nykynen kone, öljyä menee 30 kilometrin matkalla 2 litraa ja maahan siitä ei tuu ku ihan aavistus ![]() edit. niin ja tuo mun pumppuki sit varmaa sopii toho turbopannun kylkeen ilman mitään operaatiota suodatinjalkaan, kattelin tosiaan sitä mun alkuperästä konetta ja siihen tuo ois sopinut varmasti paikalleen, ku on sitä "uusinta" mallia oleva pannu edit2. tuosta vois joku saada halvalla vaikka varaosiks tuon 2H koneen ens kuussa, saiskoha siitä 100e, pakosarjan, laturin ja pumpun nappaan itelle, voin antaa tuosta yhen ylimääräsenä olevan 2h:n pumpun kyytipojaks kyllä mukaan ja tuossahan on alle 5000km ajetut suuttimet paikallaan.. että niillä vielä tekiskin jotain
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. Viimeksi muokannut Turpo-Urpo : 30.11.2009 18:19 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Viimeksi muokannut tdi : 30.11.2009 22:28 |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Soittelin tuonne mynädiiselille tänään ja ei pitäs olla näinpäin mitään ongelmaa tuossa, ku ajattelin myös noita suorasuihkarin suuttimia, että mitä ne tykkää tuosta polttoainemäärästä mikä tuosta pumpusta tulee, mutta riittävät kuulemma aika pitkälle vakionakin ja isompien saatavuus on kuulemma hankalaa noihin, jotain spesiaalia suutinrungossa tms.
Ja kukahan tunnustaa omistavansa 400 heppaisen hj61 ? Kuulemma sellainen on viime talvena jossain suunnalla tehty
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. |