![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Jonkun aikaisemman omistajan sovittamana oli fiat dieseliin vaihdettu bosch jakajapumppu. Suutinputket oli tehty kaksista putkista. Molemmat väliltä pokki ja keskenään erikokoisina sisäkkäin ja juotettu kiinni toisiinsa. Toimi moitteetta putkien puolesta.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
tojotaa on sylinterinpääty ja pumppu on zexel tai bosch muttei denso
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Itse en juottamiseen kannusta. Putken sisältä voi irrota juotoskohdasta likaa, ja sitten on suutin tukossa. Puhtaat ruiskuputket, parempi mieli.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Tartteeko putkien olla saman mittaiset joka pytylle? Näin muistelen ainakin aikoinaan asconaan putkea teettäessäni ymmärtäneeni.
__________________
A-P *Muovi on saatanasta* KAIKKI ihmiset ovat mölöjä, kunnes toisin todistavat. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
eiköhän painepulssi etene nesteessä putken pituudesta riippumatta. ?ja ainakin mb ssä vakiona eri mittaset
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Juottaa voi vaikka hopealla, jos epäilee että normitinasta töhkää irtoaa.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Ongelma on teräksen hilseily,ei juotosaine.Juotokset on tehty yleensä niin että jarruputkesta tms. pätkä katkoskohdan päälle ja messinkijuotos.
Enkä suosittele,noita on tehty ainostaan pakkotilanteissa työkoneisiin joiden seisonta-aika on sen verran kallista ettei mahdollinen suutintuho tunnu missään ja varaosan saanti kestää kauan. Ja painepulssi kyllä etenee nesteessä,mutta putki venyy paineen alla joten kovin suuri pituusero heittää ajoituksia.Ihan eri asia vaikuttaako sen vertainen mihinkään oikeasti... |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Helpoimmalla pääset, kun mittaat "sinnepäin" olevan mitan ja marssit (kuukkeloit) pumppupenkin koeputket, joissa KAIKKI mitat ja liittimet kohdillaan. Sitten vain mutkille, kiinni ja tulille. Ennakkoa voi joutua "ettimään" ja kierroksia antaessa saattaa tullla savutusongelmia jos putket on liian pitkät. Jatkaminen sitten "omalla vastuulla", koska putkessa yli 800bar paineita. Ja mietikääpä, jotta putkeen menee esim. 5ml naftaa, ja siihen ruiskutetaan pisarasta 1/3osa, ja sillä pitää kone saada käymään... Ei tartte olla kovin suuri "onkalo" putkessa, kun tuo pisaran osa sinne katoaa! Toisaalta jos putkeen tekee "kuristuksen", ja siihen ajetaan 800+bar paine, paljonkohan virtausnopeus ja paine kasvaa??? (ja kovan paineen alla oleva neste toimii enemmän soonisena aaltona kuin normaalina paineaaltona)!!! SUOSITTELEN UHRAAMISTA RAHAT TÄSSÄ KOHDASSSA moottorin ja oman mielentervayden säästämiseksi! Ja suutinputkien kiinnitysmutterien momentti ![]() ![]() VAIN 15NM![]() SEN TAKIA NIISSÄ ON KARTIOT!!!
__________________
--------------------------------------------- # # # Jos se ei satu, silloin se maksaa... # # # --------------------------------------------- |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Muisti pettää, mutta onneksi viisammat oikaisevat. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Hirvipaistin valmistus? | -Jyki- | Chit-Chat | 28 | 18.11.2015 00:00 |
| kaikkien ameriikan autojen valmistus loppuu?? | toyota4x4 | Chit-Chat | 36 | 18.12.2008 11:37 |
| UAZin VALMISTUS LOPPUU ???? | myllis | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 10.12.2007 12:37 |
| Muoviosien valmistus | Aapo-A | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 22.11.2007 11:45 |