![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() itte valitsisin noista joko patrol tai land cruiser, ihan pelkästään jo osien saatavuuden kannalta. ykkösenä on cruiseri. 12ht:t kuuleman mukaan menee 500 000km ennen kun on tarvetta laakeroinnille, ja jos haet 200tkm ajettua niin huolettomia kilometrejä on edessä. tietty laakerointi kannattaa suorittaa ennen tuota 500tkm kipupistettä... makuasioita. hdj:ssä ja hj61:sessä vielä plussana lukot.
__________________
rocky projekti odottaa kesää. Viimeksi muokannut santikko : 04.10.2009 13:54 |
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Ei kannata pelätä myöskään tojotien isoa konetta kulutuksen kannalta koska vakio fillareilla pääsee alle kymppiin matkassa. Omasta löytyy 32" kumit alta ja enää ei niilllä tosin alle 10l/100km pääse mutta silti ihan maltillinen kulutus. Ja voimaa löytyy kivasti. Ite koen lukot aivan ehdottomaksi talvisin kun hangissa ajelee. Välillä ei meinää päästä mihinkään ilman lukkoja. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Käy ajamassa ehdokkeja, niin saat käsityksen niistä, ainakin tien päällä.
Tuntematta noita muita vaihtoehtoja kovinkaan hyvin listaisin discon plussiksi kierrejousituksen ja levyjarrut. Ja luulis että discoon saa kans osia tosi hyvin, ainakin rangeen saa ja omat mielestäni vielä ihan kohtuullisen hintaisiakin. Pajerossa on risukeula, muissa jäykkä akseli edessä. Maantielle erillisjousitus on ehkä (?) parempi, mutta oikea akseli on tietty kestävämpi ja toimintavarmempi ainakin maastoajossa. Varmistele sallitut perävaunumassat jos tarvii vetää iso kärryä, epäilisin kuitenkin että noissa on kaikissa (paitsi pajero???) kolme ja puoli tonnia jarrulliselle. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Itse ehkä unohtaisin isot Land Cruiserit jos budjetti on tuo, koska ne ovat ylihinnoiteltuja kykyihinsä nähden. Tai 90 sarjalaisen vois saada kohtuu rahaan, joten se on hyvä vaihtoehto. Tai jos hyvän 80 sarjalaisen saa tuohon hintaan, niin sehän myös erittän hyvä valinta. Discovery ja Pajero molemmat todella hyviä vaihtoehtoja. Patrol mahdollisesti. Tuohon 15k € hintaan istuisi hyvin 2. koppainen Pajero 2,8 koneisena, jossa kansiongelmia on vähemmän ja laatikko on jo canter ka mallia, eli ei ongelmaa. Toki jos haluaa, saa rikki mitä tahansa. Toisekseen tuossa 2.koppaisessa on takanakin 100% kytkettävä lukko, joka kompensoi hyvin maastossa keulan joustojen mahdollisia puutteita. Saa vetää 3300kg. Discovery myös hyvä, sen takatilat ovat vain hieman pienehköt ja sähköjen luotettavuus ei niin hyvä, mutta sillä saa käsittääkseni vetää 3500kg ja perustekniikaltaan on luja. Huono puoli Rovereissa on se, ettei ole lukkoja akseleilla vakiona. Mutta kuten muutkin sanoivat, käy itse koeajamassa kaikki ja valitse mieleisesi. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
En usko että pystyt mainitsemaan yhtään maastoajon takia hajonnutta Mitsun risukeulaa, mutta mietippä itse paljonko muita akseliongelmia koko ajan keskustellaan täälläkin jäykkäakselisista.
![]() mutta jos pidetään lähtökohdat samana, että vakio jäykkäakselinen ja vakio risukeula, niin uskompa ettei järkikäytöllä yhtään sen helpommin pauku murrokset jäykästä. ja eikös risussa maksimi ulosjoustossa aika herkästi porsi murrokset? ainakin omassa pajerossa ulosjoustossa vetoakseliin tuli jo niin suuri kulma, kun taas tätä ongelmaa ei jäykässä ole. offtopiccia, tästäkin on keskusteltu iät ja ajat.
__________________
rocky projekti odottaa kesää. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Toyo HDJ-80. Kiertokankiremppa ja pikku alustan päivitys niin jää rahaa vähän säästöönkin siitä 15k€:sta.
Hakkaa Lantikat, Pajerot jne joka alueella.
__________________
- eskimo kaenuusta |
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Vielä yksi lisäys: aloittaja sanoi että max. 10 vuotta vanha. Ja 10 vuotta sitten ei enää tuotu suomeen jäykkäakselisia tojoja, joten myös Land Cruiserit risukeuloja tuossa luokassa mitä aloittaja vaatii. Eli sekä Mitsut että tojot, sama "ongelma", risukeula. Joka ei omasta mielestäni ole mikään ongelma tuohon käyttöön mihin aloittaja autoaan haluaa. Ei vakiona pidettävässä maasturissa jäykkää tarvitse, ei edes lievästi rakennellussa. Aivan eri asia jos ollaan rakentamassa kovemman luokan kilpuria, ja halutaan yksinkertaisia osia, yksinkertaista rakennetta, kohtuu hintaan. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Tämä on väärä paikka kysellä autoa jahtihommiin. Offipeli kun on kuitenkin ihan eri asia, kun tuollainen mettästyspirssi. Jahtihommissa vuosikaudet jos jonkin näköisillä härpättimillä pyörineenä voin sanoa, ettet juur huomaa, onko etuakseli jäykkä, vaiko risu, paitti maantiellä ja arkikäytössä risu on mukavampi. Samoin lukkoja et välttämäti tarvitse, jos sellainen vaikkapa taka-akselilla sattuu olemaan, niin ei siitä haittaakaan ole. Vinssistä hyötyä ainoastaan hirvenraadon vetämisestä pusikosta, tai sitten jos sinulla on taipumuksia törkätä auto parkkiin ihan mihin sattuu tienpenkkaan, kattomatta ensin, voiko siihen pysäköidä, niin vinssi saattaa olla hyödyksikin.
Tuolla budjetilla ja tuolla ikä/kilometrikriteerillä osta pajero tai joku vuosituhannen taitteen kdj ruiseri tai terraano. Sitä kun et tullut maininneeksi, että tarviiko olla 4 ovea/5 penkkiä, mikäli ei, osta hiluksi. Jahtiautolla olen vaativimmiksi kohteiksi kokenut umpeenlumettuneet jääpohjaiset metsäautotiet. Lukkoja on kokeiltu lääkkeeksi, mutta parhaaksi lääkkeeksi on kuitenkin osoittautunut oikeanlainen rengastus ja ketjut. Jonkin sortin torrakko jos on autossa kyydissä, kuten itseäänkunnioittavalla metsienmiehellä oletan olevan, et voimassa olevan ase-/metsästyslain mukaan saa edes "maastossa" ajaa. Viimeksi muokannut AnttiH : 04.10.2009 18:46 |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Paljon on tullut mielipiteitä sekä hyviä havaintoja joista iso kiitos kaikille vaivautuneille. Mielestäni tässä on pääasiassa tuotu esille monipuolista näkökulmaa ja on mielestäni erittäin positiivista, että vaikka ko. forumi on pääasiassa tarkoitettu hieman erityyppisille autoille, niin kyllä täältä osaamista ja hyviä mielipiteitä tuntuu löytyvän. Joten ihan rohkeasti vain haukkukaa/ kehukaa tämän kategorian ajoneuvoista mitä ikinä mieleen juolahtaa.
Ja lisäisin vielä, että nuo asettamani kriteerit ovat lähinnä viitteelliset joista ehkä hivenen voidaan joustaa. terv. Threadin aloittaja |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ja asiaan; Kyllä risukelallakin menee aika pitkälle, Vitaraa kiusannut mettässä lakisääteisillä kumeilla 235/75 15" talvikelillä ja meni aika moneen paikkaan, mihin hirvestäjän ei tarvitse päästä! ![]()
__________________
RASOR |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Vinssin asennus keskelle autoa | MOGGI | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 19.07.2007 08:33 |
Tunnistaako kukaa autoa??? | offipete | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 21.02.2007 20:30 |
Mitä autoa suosittelette offikäyttöön? | Tekniikka & Jutustelu | 32 | 15.01.2006 17:44 | |
Missä korjata ja rakentaa autoa | Discovery | Tekniikka & Jutustelu | 31 | 06.11.2005 15:11 |
ostamassa käytettyä autoa. | Chit-Chat | 7 | 03.09.2005 11:06 |