Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 06.08.2009, 20:40
ZAU:n Avatar
ZAU ZAU ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.11.05
Sijainti: vaasa
Viestit: 2.957
Perusasetus

Jeep cherokee 4litrasella koneella ja automaattilaatikolla,osat halpoja ja varusteita yleensä mukavasti.Jos haluaa korottaa ja lukkoja laittaa niin niitäkin saa helposti ja edullisesti amerikasta ja suomestakin.Bensa toki maistuu mutta kun ajelee hillitysti niin ei sitäkään mahdottomasti kulu noin 10-12litraa sadalla.Näitä saa edullisesti ja on vielä helppo korjatakin

Ps.tuskin uazia parempaa maastoon löydät

__________________
Uaz/Gaz/Zil varaosia-> UAZ Osia.

zau(ät)offipalsta.com

Nolnelnol-7181850
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 06.08.2009, 20:47
rhm rhm ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 17.08.08
Sijainti: Nokia
Viestit: 595
Perusasetus

Tuo grandi sopii ainakin hyvin noihin kriteereihin. Huomattavasti halvempi, kuin toyota.. Ja osaa löytyy ulkomailta hyvin. Rangesta ei kokemuksia..

Osta tuosta pois..

http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=60760
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 06.08.2009, 21:12
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

oon vähä himoinnut tuoa grancherookeeta v8 5.2 sen vuoksi että siinä ois noita kivoja varusteita, ois mukava kuljettaa turistia maastoon kun on ilmastointia ym.
mutta minkälainen on sen nelivetotekniikka?
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 06.08.2009, 21:18
rhm rhm ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 17.08.08
Sijainti: Nokia
Viestit: 595
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
oon vähä himoinnut tuoa grancherookeeta v8 5.2 sen vuoksi että siinä ois noita kivoja varusteita, ois mukava kuljettaa turistia maastoon kun on ilmastointia ym.
mutta minkälainen on sen nelivetotekniikka?
Pitkälti samanlainen, kuin cherokeessa.. Jakolaatikko on vähän erilainen ja vähän huonommin maastoon soveltuva. Eli neliveto on viskolla. Itselläni on nurkassa odottamassa NP242 laatikko, jossa kytkettävä neliveto. Odottaa vain inspiraatiota.. Kyllä tuo uazin voittaa mukavuudessa, eikä nyt varmasti kauheasti häviä etenemiskyvyssäkään vähän rakennettuna...

Muutenhan tuo on jäykillä akseleilla ja kierrejousilla. Alusta on vähän parempi elämään, kuin cherokeessa. Voimansiirto kestää kohtuu hyvin 33" pyöriin asti..
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 06.08.2009, 21:27
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

niin vielä sellainen juttu kun noita jokien ylityksdia on tiedossa.
kuinka sellaiset onnistuu gran cherokeella? onko jotain akstuvia osia joista voi olla haittaa?
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 07.08.2009, 06:02
Gary Grand:n Avatar
Gary Grand Gary Grand ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 10.11.04
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 2.889
Perusasetus

Kyllähän noissa Grandeissa on kaikenlaisia sähköätylöitä pellin alus mustanaan, varsinkin jos ottaa sen kaikilla herkuilla.
Nicci Urkki on ainakin testannut Jeepin uintiominaisuusia:
http://www.fjdc.org/bbs/viewtopic.php?t=667&highlight=

Ja kalliiksiha se tuli.
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 16.08.2009, 19:26
Krisse:n Avatar
Krisse Krisse ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 22.03.09
Sijainti: Kotka
Viestit: 1.105
Perusasetus

Mihinhän sitä viis tonnia upottais jos haluais LYHYEN maasturin turbodiiselillä tai vähintään 6 pyttysellä bensakoneella? Ei erikoismerkkejä (esim Daihatsu) eikä ameriikkalaisia. Viiteen tonniin sais mielellään sisältyä tehdyt korotukset ja rengastukset, muista erikoisvarusteluista ei niin väliä.

Pajeroita näyttäs olevan nettiauto pullollaan (joskin pääasiassa pitkiä) mut ne ei taida olla järin suosittuja näissä piireissä? Onko niissä jotain muutakin yleistä vaivaa kuin turbodiiselien kansiongelmat?

Kenenkään ei kyllä tarvii alkaa omaansa just nyt tyrkyttämään, asia on tällä hetkellä vasta ajatusasteella :-)
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi
(perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f)

wonk.sytes.net/76s/
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 06.08.2009, 21:27
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.565
Perusasetus

Rangea tarjoaisin, mutta en ehkä tuota mainitsemaasi II-korista. (ellet halua ostaa tuota minun...)
Monimutkainen ja ehkä vähän herkkä peli metsäleikkeihin jos haluaa patarautavarman menopelin. Classic olis sen sijaan oivallinen, jos unohtaa ABS-mallit.

Range hyvä aihio. Menee vakionakin mukavasti kun laittaa karkeampaa kumia ja on jäykillä akseleilla. Aina neliveto, vanhoissa lukittava keskitasauspyörästö ja uudemmissa viskolukolla(-89 --> -02)

Miinuspuolena Classic:ssa kunnollisen tehdasdieselin puute jos semmosta kaipaa, II-korissa on sitten asiallinen?? BMW-kutosdiesel.

II-koriset alkavat olla jo järkevissä hinnoissa(ainakin ulkomaalla), joten semmostakin voinee katsella muuhunkin kuin nakkarin kiertoon jos ei huoleta mahdolliset uudehkojen autojen sähköpuolen kummittelut.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Täydellinen auto minulle? SukiSuki Chit-Chat 2 14.04.2008 13:54
Mikä maasturi minulle, taas kerran? Tekniikka & Jutustelu 37 18.02.2007 17:24
O: Maasturia hankkimassa.... HJ? O/M/V Muut 0 04.01.2005 11:03
Montako maasturia? imported_offroadjouni Tekniikka & Jutustelu 0 12.06.2003 16:13
Viina on minulle ongelma tuska Bees & Honey 1 03.01.2003 15:33


Sivu luotu: 02:07 (GMT +2).