Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.04.2009, 10:35
Krisse:n Avatar
Krisse Krisse ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 22.03.09
Sijainti: Kotka
Viestit: 1.105
Perusasetus

Oon toistakytä vuotta myyny autokamaa, myös noita syylärinpaikkaustököttejä. Sekä CRC:n ihan nestemäistä että Bar'sin rakeita. Kertaakaan ei ole kukaan tullut huutelemaan että ois tehnyt tuhojaan. Melkeen oon sitä mieltä että noi tukkimiset ja muut ongelmat on siltä ajalta kun oli 'syyläripommeja' ja 'jauhoja' ja 'palasia' - niitä menneiden vuosikymmenien paikkausaineita.

Jos vähän tihuttaa niin oon tarjonnu tota litkumaista CRC:tä ja tota Barsia sitte suurempiin ongelmiin, se tuntus olevan tosi tymäkkää tavaraa. Barsin haittapuoli vaan on se että jäähdytysneste on sen jälkeen sitten sen näköstä ettei kukaan osta sitä autoa :-)

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.04.2009, 17:33
Ooppeli:n Avatar
Ooppeli Ooppeli ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.01.06
Sijainti: Kerimäki, Finland.
Viestit: 1.110
Perusasetus

Kaverin kakkoskopan golfista syyläri vuoti niin siihen laitettiin jotain litkua suoraan syyläriin ja kone sit lämpimäks. Hyvin on pitänyt. Uutta syyläria ei siihen rotiskoon halunnu ja sit kun siin on viel muovipäädyt niin tinaaminen ei käynyt.

Varaosa tiskillä suositteli et kannattaa kokeilla ennenkuin lähtee uutta syyläria hommaamaan.
En kyl muista mitä tököttiä se oli.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.04.2009, 19:04
awd:n Avatar
awd awd ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 20.06.07
Sijainti: Masala
Viestit: 264
Perusasetus

Laitoin itelle äskön tota brasia, ihme herne rokkaa.
Toivotaan et se pitää...
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 12.04.2009, 22:00
Hencca:n Avatar
Hencca Hencca ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 24.01.05
Sijainti: Sodankylä, Finland.
Viestit: 488
Perusasetus

Täältä 1 ääni tinaamiselle, itse käytin Chevroletin vuotavan syylärin paikallisella "sepällä" tinauksessa ja tinaukset kyllä pitivät, oli vaan jo vanha syyläri ja alkoi vuotamaan muualta liianmonesta paikasta ettei enää lisää korjaamaminen olisi auttanut. Minulla syylärissä ollut nuppineulan pään kokoinen reikä laajeni n. 5cm pitkäksi reiäksi ennenkuin löytyi tervettä materiaalia alta, tinaamalla korjattu systeemi piti hyvin.

Lainaus:
Sisuun laitettiin jotain nestemmäistä paikkausainetta kun vuosi sellaisesta paikasta vanha laho syyläri ettei voinut paikata, hyvin on pitänyt ja Volvolta Turusta sitä hain. suosittelisin kyllä silti tinaamista
Ja noissa kuorma-autoissa on yleensä pelivaraa jäähdytyksensuhteen varsinkin suomen oloissa joten vaikka paikkausaine tukkisikin hieman kanavia niin siitä ei ole merkitsevää haittaa toiminnalle mutta toisin on maastureissa joissa kovassa maastokäytössä monesti on jäähdytysjärjestelmä muutenkin kovilla. (mutaa jäähdyttimessä + kovalla väännätyksellä moottori)
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 12.04.2009, 22:35
rocky86:n Avatar
rocky86 rocky86 ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.08
Sijainti: tornio
Viestit: 605
Perusasetus

rockiin laitoin tuota syylärin pakko tököttii ja mystisesti kahen viikon päästä jumi vesi pumppu.
en tiedä sattuko niinki hyvin että lakeri tuli tiensä päähän vai tekikö aine haittaa.
nyt on 303c syyläri paikallaan ja hyvin rokkaa.
__________________
hulluilla on halvat huvit mulla ne on ilmasia
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 14.04.2009, 16:11
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja porakone Näytä viesti
Oon toistakytä vuotta myyny autokamaa, myös noita syylärinpaikkaustököttejä. Sekä CRC:n ihan nestemäistä että Bar'sin rakeita. Kertaakaan ei ole kukaan tullut huutelemaan että ois tehnyt tuhojaan. Melkeen oon sitä mieltä että noi tukkimiset ja muut ongelmat on siltä ajalta kun oli 'syyläripommeja' ja 'jauhoja' ja 'palasia' - niitä menneiden vuosikymmenien paikkausaineita.

Jos vähän tihuttaa niin oon tarjonnu tota litkumaista CRC:tä ja tota Barsia sitte suurempiin ongelmiin, se tuntus olevan tosi tymäkkää tavaraa. Barsin haittapuoli vaan on se että jäähdytysneste on sen jälkeen sitten sen näköstä ettei kukaan osta sitä autoa :-)
Yksi haljennut kansi korjattiin tuolla Barsin mömmöllä(Nural vai mikäseoli),kansi kesti vuosikausia ja jäi toimivana ajosta korin hapannuttua ympäriltä.Siinä kulkineessa kärsi lämppärin teho,selvästi huomasi kovilla pakkasilla kun ei oikein lähtiessäkään ollut ihmeellinen.

E:Ai niin,appiukko korjasi reissun päällä samalla aineella corollan nestehukan,kotiinpaluun jälkeen avattiin kone tarkempaa tutkimusta varten: Kannentiivisteestä puuttui pari senttiä liekkirengasta...

Viimeksi muokannut Jappi : 14.04.2009 16:14
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 14.04.2009, 17:22
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Varmin keino pitää tinaa ja poltin mukana.


Tieltäpoistuttessa parempi pitää mukana tinaa ja kaasupoltin vaikka sytkärin kaasulla toimiva kynämalli jos ei ole muutakaan.
Jäähdytin irti ja pinnat puhtaiksi ja ei kun tinailemaan.
Jos on suurempi reikä jäähdyttimessä niin reiät tukkoon että jää apumiehelle yksi korjattavan lisäksi mistä pitää ylipaineen puhaltamalla jäähdyttimen sisällä ettei kuumat tinat lörähdä sisään.
Näin jouduttiin tekemään itälapin korvessa keskellä ei mitään vuonna 2006.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
mersun 300gd osa, mikä? ja öljyvuoto paikkaus eyeless Tekniikka & Jutustelu 2 31.01.2009 21:56
Mikä aine öljy ja rasvajälkien ulkoiseen putsailuun? Heering80 Tekniikka & Jutustelu 13 24.01.2009 21:59
Jäähdyttimen paikkaus _Metal_ Tekniikka & Jutustelu 19 11.10.2007 09:40
Tankin paikkaus tinaamalla vai pinnoittamalla? kany Tekniikka & Jutustelu 37 11.03.2007 12:24
mitä tämä aine on amplifier Keittopuhe 0 06.10.2001 21:01


Sivu luotu: 17:02 (GMT +2).