![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Nyt on tullut tuo ohjaus syliteri ja raidetanko sovitettua yhteen. Pumpun kanssa pientä ropleemaa: hihnapyörä kadonnut johonkin. Ei millään raaskis tilata uutta. Tuo ylipaineventtiili on pakko asentaa, ettei jotain räjähdä. On sen verran kovemmat paineet tuossa pumpussa, että vois sylinteri ääriasennossaan sammuttaa moottorin tai ainakin hihna palais ajankanssa. Tässä ohjaus: Lähikuva:
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Millanen hihnapyörä siihen pumppuun pitäs olla?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Pumppu on sampo 410 puimurista, ja Boschin valmiste. Akselinpää on kartio, ei suora. Alunperin valurautainen hihnapyörä kiilauralla. Toki Agrimarketin kautta sais tilattuu uuden.
Eli tällänen: Viimeksi muokannut Mutamies : 31.03.2009 06:07 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
mulla on ihan samat ohjauksen romppeet ollu jo pari vuotta tallissa odottelemassa patroolliin laittamista sama pumppu ja orbitrooli(oli muistaakseni 80 kooltaan on niin kulunut se tyyppi kilpi et ei meinaa saada selvää) täytyy seurata miten alkaa noilla sun ohjaus pelaamaan jos kesällä tekis itellekkin. voin kyllä vaikka antaa mittoja hihnapyörästä jos tarvit.
mitkäs ton tunkin mitat on varren paksuus? männän koko? tappien koko? oletko laskenut paljon pitäis tulla kierroksia laidasta laitaan? Viimeksi muokannut pasi1 : 31.03.2009 15:37 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Taas on pakerrettu talissa, ja saatu sentään jotain aikaiseksi.
Tässä peräpää. Tankki ja vaihteiston lauhdutin: Hihnapyöräongelma ratkaistu sorvaamalla pumpun akselista kartiokkuus pois. Pyörä on Patrolista: Ohjaus-sylinteri on mitoiltaan: varsi 20 ja mäntä 40. Työpituus 170mm, mikä on sama kun raidetangon liikevara. Silmukat tais olla jotain 18mm, en ole ihan varma. Mitään havaintoa ei ole ohjauksen kierroksista, mutta selkeästi vähemmän kun puimurissa oli. Luulisin. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() ![]() Kun huomioi varren paksuuden, niin tilavuus on n. 25 % pienempi kuin männän puolella. Mutta eipä taida olla juurikaan käytännön merkitystä ![]()
__________________
http://s1269.photobucket.com/user/Je...?sort=2&page=0 |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Joo kyllähän se varsi tietenkin vaikuttaa tilavuuteen, mutta puimakoneessa en käytössä muistaisi juuri havainneeni merkittävää eroa. Täytyy vaan koittaa ja kokeilla, sillä se selviää.
![]() Täytyy koittaa tänään sovitella tuota pumppua koneen kylkeen. On vain vähän ahdasta, mutta kullä sen sinne saa. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Jeep tuli taloon... | offipete | Maasturiprojektit | 20 | 04.04.2008 18:25 |
Hoyakka tuli taloon | Berkele | Maasturiprojektit | 2 | 16.04.2007 15:55 |
Blondi tuli taloon (HJ) | pee | Tekniikka & Jutustelu | 37 | 31.03.2005 22:09 |
Koira tuli taloon... | Carlos | Rakas Päiväkirja | 15 | 10.01.2005 11:46 |
Talbotti tuli taloon. | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 14.12.2004 21:40 |