![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Jos ei oo missään klappia niin veikkaan et ohjausiskari on loppu... Ei meinaa pysyä ohjauspyörä käsissä... Mulla se loppu iskarin vaihdon jälkeen.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
itellä saman laisia oireita oli tarkasta pyörien suuntaus saa olla arvojen mukaan 0,1mm heittoa mut 1mm varmaan riittää
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Minulla Range voplasi myöskin satunnaisesti ja aiheesta paljonkin etsiskelin tietoa jota hyvin löytyykin. Minulla vika korjaantui renkaiden vaihdolla. Lisätietoa löytyy googlella esim: "death wobbling" haulla.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Naula poikki tai henkselit löysät.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Mulla HJ teki samaa ja meinasi muutaman kerran mennä pusikkoon kun niin kovaa ravisti että meinasi sompa lähteä käsistä.. Syy oli että toisesta eturenkaasta oli runko pettänyt,vaihdoin renkaat niin loppui.
__________________
Suzuki Vitara |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Tuo ohjausiskari pitää testata, voisi hyvinkin olla syypää vemputtamiseen
![]() Renkaat on syksyllä ostetut 31" cooperit, itsellä samanlaiset eikä ongelmia. Kaverilla ovat 8" vanteella ja melkoisen pulleet kyljeltään, vaikuttasko tämä asiaan? Omat on 7" vanteella ja näyttäsivät istuvan paremmin. Pitää vaihtaa renkaita keskenään ja kokeilla rauhottuuko vemputus. Kiitos osallistujille! |
|
#7
|
|||
|
|||
|
tuskin nuista renkaista johtuu, itellä oli nimittäin cooperit (31") 6,5" vanteella eikä ravistellu...
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Joo ei se sitten renkaista johdu..kyllä se taitaa ohjausiskari olaa uusimisen tarpeessa.
__________________
Suzuki Vitara |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| suzuki ravistaa | jussukka85 | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 02.02.2007 15:39 |
| Mikä vikana hilux ravistaa? | kumhan | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 08.01.2007 13:01 |
| patrollin ohjaus ravistaa! | Siperianlutikka | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 24.11.2006 21:15 |
| Nelivedolla ravistaa | dieselmoottori | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 25.09.2006 17:18 |
| Ei nyt ihan offia, mutta Niva näkyy hetkittäin | eero | Linkit | 1 | 22.05.2006 20:40 |