![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Samalla piti vaihtaa pääakseli, kun 5 ratas oli hypännyt pois paikaltaan ja tuhonnut samalla sen lukitusrenkaan uran. Toyotalta hain osat.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Oliko Villen ostamat laakerin minkä hintaisia merkkiliikkeessä? Löytyykö joltain ehdotusta hyvälaatuisista laakereista muualta?
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
laakerit teki semmosen 480 e
tiivisteet oli joku 80 Nämä siis vain päälaatikkoon, jakolaatikkoa ei avattu. Samalla joutui vaihtaan sen laatikon kannatin kumen, varsin hintava osa sekin Pääakseli löytyi onneksi edullisesti tutun asentajan hyllystä. Kytkimen laitoin myös uusiksi samalla vaivalla. Voin eritellä nuo laakerien hinnat jos tarvii, ne on lontoon murteella tuossa laskulla, ite en enää muista että mikä oli mikäkin. |
|
#4
|
|||
|
|||
Jos onkin turbo joka huutaa
Lämmitelläänpä vanhaa aihetta, kun alkaa löytyä uutta todistusaineistoa vian kehittyessä..
Ongelma siis jyrinä/ulina HJ61:ssä , joka lähtee kuulumaan 2.000 kierroksesta (vaihteella kuin vaihteella) ja katoaa 2.300 kierroksen jälkeen. Eli tiellä mukavampi ajaa 90 km/h nelosella kuin viitosella. Aikaisemmin ei kuulunut paikallaan kaasutellessa, vain liikkeessä. Tänään päsähti päähän, että jospa se onkin turbo joka alkaa huutaa kun joutuu oikeisiin töihin. Kokeilin uudelleen paikallaan, ja johan tuon äänen nyt tunnisti. Vika on pahentunut. Turboko huutaa? Mutta miksi se hellittää kun kierrokset kovenevat? Nyt ahtajat analyysiä, ja korjausneuvojakin kuunnellaan. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Laturin/hihnan ulina | Vuosimallit 1984-1996 | 0 | 08.07.2003 15:22 | |