![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
No sanot velipojalles että käy sudittelemassa boggereista parhaat pinnat pois v-kalliolla niin mahtuu mitan läpi helposti<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Eipä ny sopivampaa paikkaa löytyny, mut kattelin tuolta intercon sivuilta noita boggereiden kuvion syvyyksiä, mutta enpä vain ymmärtänyt, miten sitä ois tarkotus tulkita.. Mitään sen kummempaa seksuaalista tyydytystä en tästä tiedosta saa, mutta jäi vaan vaivaamaan ihan saatanasti
![]() 15/38.5-16LT B-133 89 6 4 29/32 12.5 38.4 14.50 484 16x10-12 45 3000 eli tuo merkattu 29/32 "Skid Depth" mitä tuo tarkoittaa ?
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Skid depth on kuvion syvyys kulutus merkkeihin asti eli niihin viiruihin jotka on kuvioiden välissä. Tuota 29/32 en ymmärrä mut ne on varmaan jotain amerikan juttuja tai sit ihan millimetrejä????
//EDIT jaa toi 29/32 taitaa siis olla 29/32 tuumaa eli noin 23mm tuo merkintä on joku käsittämätön 32 osa tuuma juttu. Kyllä en ihmettel että jenkit on niin tyhmiä kun niillä on mittayksikötkin sellaset että mitä ymmärtämään täytyy olla vähintää rakettiinsinööri. Viimeksi muokannut mikjus : 17.10.2008 09:56 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Jooh, tuossa kaveri heitti, että se ois milleinä matalin/korkein kohta, johon en kyllä usko ite.. Mut voisko se olla 29/32" kakskytyheksän kolmaskytäkahesosa tuumaa (vitun vaikee sana kirjottaa
) jostain keskeltä mitattuna ?
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Voisko olla 29/32" -> 23mm ? En tiedä mutta jenkit tykkää kertoa tuumamittojaan murtolukuina. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Nojoo just tuota samaa ajatusta pyöritelly päässä
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. |
|
#7
|
||||
|
||||
Asian sivusta jaarittelua.
Jenkkien mittajärjestelmä on "hieman" erikoinen ja tuumahan on 8 jaollinen,
sieltä tulee nämä 1/8, 3/16, ja 5/8" mitat. Jalka on sit taas 12 tuumaa. Tämä 29/32 kuullostaa ihan kuten tässä ollaan arveltu että on tuuman murtoluku. siis 29/32 = 0,90625 ja sit 0,90625 x 25,4 = 23,02mm Tietääkseni ruattalainen CE Johansson aikoinaan kun jenkit halusi mittapaloja, hän suostui niitä tekemään tuumamitoilla jos jenkit suostuu siihen että tuuma on tarkalleen 25,4mm. Näin sovittiin. En ole varma onko tämä urbaani legenda vai ihan tosi juttu. Olin jonkun vuoden meidän jenkki toimistossa jossa levyjä taiteltiin ja kattelin huuli pyöreänä kun herrat ähersi murtolukujen kanssa, siis laskivat yhteen niitä. Ihan syvältä. Muttei tässä vielä kaikki, esimerkiksi ohuet levynvahvuudet kerrotaan yksikössä "gauge" ja se on vielä hieman eri eri metalleille. Gauge perustuu levyn neliöjalka painoon unsseina, tosi kätevää. Näitä gauge mittoja käytetään, ei siis murtolukua tai desimaali lukua josta suoraa selviäisi levyn paksuus, tarvitset tulkin. Ohessa kuva sellaisesta. Googlettamalla sheetmetal gauge lisää. Ei ihme että jenkit hukkasivat yhden avaruusluotaimen. Pahoittelen asian sivusta jaarittelua.
__________________
Juha |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Nice, hyvää faktaa, kuinka joku voi noin sekavan systeemin tehä ?
__________________
Nothing beats cubic inches, except turbocharger. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| mistä löytää boggerin jäljen | junnu78 | Chit-Chat | 12 | 01.02.2007 11:18 |
| Boggerin rengaspaineet ? | Arska-tehtaalta | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 09.01.2007 23:56 |
| Q: 39,5" IROK todellinen korkeus? | offroadjouni | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 07.07.2006 16:57 |
| 33" boggerin korkeus? | nuppi | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 05.02.2006 18:32 |
| insaturbo saharan235/85-16 todellinen korkeus? | sippis | Tekniikka & Jutustelu | 33 | 27.11.2005 19:34 |