Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 19.10.2006, 13:23
kokkolanpoika:n Avatar
kokkolanpoika kokkolanpoika ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 06.10.06
Sijainti: Finland.
Viestit: 514
Perusasetus

Alkuperänen 4,6nenhan toi on, katsoin siitä saavan enemmän tehoa kuin 3,5 litrasesta efi koneesta. Vakio palikoilla (nokka, puristukset, pakosarjat, ruisku yms vakiot, kanavat putsattu ja muotoiltuna vaan seetin juuresta imusarja sovitettu vakio kokosiin kanaviin) 3,5nen luovutti ~210konia 5120rpm ja 311Nm 4000rpm. Nyt kone on offi lantikassa ja tenko riittää mainiosti. Ois toki tostakin saannu kotikonstein likelle 250konia irti, mutta ajettavuus kadulla ois voinnut olla aika kokemus? Huippu teho varmaan 6500rpm hujakoilla?

5,3sen saa aikaiseksi tilaamalla briteistä stroukki kampura 91,5mm iskulla, chevyn 96mm männät, Eaglen 5,85tuumaa pitkät kiertokanget.
Ostin suomesta putkivaurioisen 4,6sen alakerran, tilasin uudet sylinteriputket (top hat liner) briteistä, pitäs vaan löytää joku sopiva paja tekemään putkitus työ.

Kannet on nyt ensimmäisenä tehtävä, jos uuteen alkertaan ei riitä rahat ensi kesäksi niin saa kannet istuttaa nykysen koneen päälle talven aikana. ja kun on kannet valmiina niin sitten tietää että tarviiko mäntiin tehdä kolot venoille?

Pannaan nyt nykysen koneen rakentelu kuvia kun porukkaa vähän rupes kiinnostamaan. Koneella oli ajettu ~30tkm kun ostin sen, tehdaskorjattu pata, 0,5mm ylikoko männät std laakerit.

Koneen kasausta.


Alakerta purettuna, ja paikat kiilotettuna jotta öljy valuisi mahdollismman nopeasti takas öljypohjaan. Ristiin pultattavien runkolaakeripukkien reit näkyvät jotenkuten kuvasta.


Alakerta kasattuna ja kiillotettuna.


Nykyiset kannet. Kuvassa vertailun vuoksi 78- rankun ?km ajetut kannet. Huomaa imukanavan koko ero.


Kone loppusuoralla, 3,9sin imukopalla alku hetkellä. Nykyään 3,5sen avarretulla läppä sydeemillä.


Öljy pohjaa piti "korottaa" keulasta että akseli mahtui pyörimään. Muuten ois ottanut kiertokakien alpäät kiinni pohjaan. Lämpöä ja isoo lekaa niin tuli hyvä. (suorakin vielä) About +10mm korotusta?

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rooverin oikea öljynsuodatin? kokkolanpoika Tekniikka & Jutustelu 1 08.05.2007 20:32
Rooverin öljynpaineet hukassa Paavo Tekniikka & Jutustelu 7 18.01.2007 11:26
M: Rooverin v-otta 76- kokkolanpoika O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 17.11.2006 10:26
BJ40 projeki (kuvia) päivitetty 23.1.06 Heikki L Tekniikka & Jutustelu 32 25.01.2006 11:42
Ranke Rooverin Järjetönsytytys... ??? Taapero Tekniikka & Jutustelu 2 27.10.2005 07:03


Sivu luotu: 11:38 (GMT +2).