![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Jep, Käytin paikallisella romiksella ihan reilusti aikaa noitten sähköflektien kanssa penkoen ja etsien mielestäni sopivaa. Mietin mm. Nissan Almeran flektiä x 2. Ihan ok, mutta hinnaksi olisi tullut 120 egee. Purkuosa on aina purkuosa. Oma valinta - flekti on ainakin tehokas! Tiällä jumalanseläntakana (Ovensuun-seutu) on hieman vähemmän tarjolla noita vaihtoehtoja "Kaivaudu kasaan ja valitse"-periaatteella. Hinnatkin ovat hieman yläkanttiin verrattuna eteläiseen Suomeen. Olis tuossa kaverilla ollut talvella Carinan-ropelia tarjolla ihan ilmaiseksi. En vain silloin vielä tarvinnut, enkä älynnyt ottaa - tyhmä ja tiedostamaton kun olin. Yhtäkaikki. Rakentaminen oli kivaa ja palkitsevaa. Ja varaosan saan helposti jos flekti päästää käyttösavut pihalle - senverran yleinen tuo ropeli on. Ja tilan kanssa ei ongelmia ollut. Mahtuisi toinenkin kun nätisti sovittelisi, mutta vaikuttaa, että tarvista toiselle ei toistaiseksi ole. -TimoV "The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.5EFI Vogue, 1986
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
kuvia? kytkentä oppia tarttisin? itellä tulossa vastaa asennus
__________________
Mihin vain... |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Muistetaan sitten, että jos autossa on ilmastointi niin flektin täytyy pyöriä myös silloin kun kompurankin käy ettei sylkäse kylmäaineita pihalle. Ilmastoinnin jäähdytykseen riittää vaikka 50% teho flektissä, täydet tehot silloin kun moottori sitä tarvii. Flektin ilmastointireleen ohjaus ilmastoinnin painekytkimestä/ kompurasta ja virrat vaikka vanhan esivastuksen läpi flektiin. Maastoajossa flekti voi vaikka pyöriä vajaa teholla kokoajan moottoritilan yleisen viilentämisen takia.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla. LaMaas ry www.lamaas.fi www.lamaas.1g.fi https://www.facebook.com/LaMaasRy |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
kyllä niitä liemiä on pihalle tullut ja ainakaan omassa fordissa, kun visco oli tiensä päässä ja auto pörräsi paikallaan niin kompura ei sammunut mihinkään vaan rupes pitämään helvetin moista kolinaa kun yritti väkisin toimia. Ja kai se ilmastointi sais toimia, jos sellainen autossa on.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Samaan tyyliin on passatissa, kun sähkö flekti oli sökö. Nyki ilmastointia päälle ja pois mutta ajossa toimi, kun sai jäähdytystä. Kunnes lopulta oli joku nippuside hangannut putkeen pienen reiän ja ei varmaan tuo yli paine auttanut ainakaan asiaa. Vaan tulipahan samalla vaihettua flektiin hiilet, kun huomas ongelman. Toinen flekti on viskolla mutta on ilmeisesti pelkästään moottorin jäähdytykseen.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() ![]() ![]()
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla. LaMaas ry www.lamaas.fi www.lamaas.1g.fi https://www.facebook.com/LaMaasRy |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() ![]() ![]()
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Range Rover -74- | baxxter | Maasturiprojektit | 160 | 02.08.2017 00:11 |
| M: Range Rover 3.9 EFI -89 Aut Myyty | LRV8 | O/M/V Ajoneuvot | 21 | 30.03.2009 08:23 |
| Myyty M: Range Rover -91 | Holst | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 25 | 30.01.2009 21:41 |
| M/V: Range Rover/Land Rover | LRV8 | O/M/V Muut | 15 | 05.01.2006 12:06 |
| Land Rover vai Range Rover? | HEKULIINI | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 19.08.2004 08:33 |