![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Niin kylmä ei kuitenkaan vielä ole, että takakoppaa tarttis kiinnitellä, vaikka ovet jo vaihtui pintapellitettyihin? ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Koeajoa suoritettu päivän verran kulmakorvessa. Lämpöä piisasi kabiinissa niin että piti ajaa ikkunat auki..! Kaikki pelas niinkuin pitääkin ja hauskaa oli.
Lootan lämpöjä tuli taas seurailtua ja normi ajelussa kadulla lämmöt oli 60-65astetta, metsässä noin 5C vähemmän riippuen rasituksesta. Apukuski testaa autoa, jospa se sais virtaa laittaa ajoon oma blazerinsa. Ajettiin yhtä soittoa koko päivä, viiteen mennessä tulikin jo ihan pimeää että pääs leikkimään valoilla, vaikka tässä kuvassa onkin vielä valoisaa. Tuli hyvä kommentti kanssa offaajalta, vaikka valoa on paljon ei ne häikäise muita niin pahasti. Jotkut ajaakin auton ajovalot päällä, pitkät tai lisäpitkät vielä katolla niin kyllä muuten häikäsee. Noi työvalot on aika hyvin tähän hommaan sopivia siis. Eli koeajot sujui hyvin ja päästiin ehjönä pois metsätstä. Ja offipölyt huuhtoutui sitten puusaunan mukavissa löylyissä tallin takapihalla.
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate ”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso Viimeksi muokannut veijon-esso : 04.12.2023 13:11 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Joulupukki toi vähän lisävaloja (isoja pyöreitä) mitä vois sovitella katolle ihan show mielessä kruisailukäyttöön lähinnä. Ajattelin että tippalistoihin kiinnittyvä kattoteline olis hyvä aihio rakennella pikakiinnitteistä valotellinkiä.
Olisko ideaa mistä sellasen vois löytää? Ei kait juuri sinulla olis sellasta myydä? ![]() edit: sopivilla hakusanoilla alkoikin löytymään, ehkäpä jopa biltemassa voisi olla sopivat tellingit. Tai ainakin päädyt sais niistä, voi olla liian kapea viritys sellaisenaan.
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate ”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso Viimeksi muokannut veijon-esso : 29.12.2023 09:27 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Pikakiinnitysvaloteline magneettikiinnityksellä vois toimia kans. Paljo näkee nykyään kun joka toisen henkilöauton katolla on autoa leveämpi paneeli niin isot magneetit on päissä
|
#5
|
||||
|
||||
![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ei huono idea tuokaan magneettihomma. Maastossakin vois antaa vähän hallitummin periksi kuin kattoteline jos valot ottaa kiinni johonkin oksaan tms.
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate ”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Mulla oli joskus aikanaan työvalojen tellinkeinä jonkulaisten kattotelineiden magneettilätkät, oisko ollu jotain 10x10senttiset palaset joissa kierretappi keskellä.
En tiiä mistä olivat lähtösin mutta kätevät kun ei tarvinnut kiinteää telinettä tms |
#8
|
|||
|
|||
![]() ![]() ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
blazer 6.2d | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 27.08.2007 20:24 | |
M/V: Blazer k5 | K5 | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 16.06.2007 20:32 |
O: BLAZER | O/M/V Muut | 3 | 23.01.2005 14:19 | |
M:Blazer 6,2D | ari | O/M/V Muut | 0 | 16.02.2004 19:26 |
m blazer k5 | O/M/V Muut | 0 | 11.02.2003 16:37 |