![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Eikös nuo riiput ole sen takia nyt tossa asennossa kun keula on ylhäällä ja lehdet roikkuu vapaasti. Sitten kun on renkaat paikallan ja auton paino päällä niin silloin luulis olevan niin kun kuuluu. Oman järjen mukan kun lehdet joustaa niin akselihan siirtyy hivenen eteenpäin joloin iskari suoristuisi
__________________
Helppo 5min homma..... tai sitten ei! |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kyllähän se niin on, mutta vaikka auto on pyörillään ja auton paino päällä niin vähän riipun kulma ja iskarin asento paranee mutta ei paljoa ja akseli jää vieläkin vähän liian taakse. Pitää käydä alkuperäiset lehtijousipakat jotka on vielä entisellä omistajalla ja vertailla niistä esim. keskinaulan paikkaa Dobinsonseihin verrattuna sekä tutkia miten kävisi jos kääntäisi jousipakat toisin päin. Eli nuissa keskinaula ei ole pituussuunnassa keskellä vaan vajaan tuuman keskikohdasta taaksepäin. Tai yksi mahdollisuus on tietenkin muuttaa hieman lehtijousien korvakoiden paikkaa.
__________________
Kyllä tuosta Toyotalla yli mennään, ku menin minä siitä talvella yli Lynxilläkin! Viimeksi muokannut PasMa : 16.09.2022 22:40 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Eikös nuo jouset oo väärinpäin?
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Omen jousissa on ihan sama ongelma kuin Dobinssoneissa. Mulla on ne Omet ja laitoin jouset silleen kuin alkuperäsessä korjauskirjassa kuvat näyttää. 35 rengas otti kans kiinni ja näki että rengas ei ollut keskellä pyörän aukkoa. Käänsin ne jouset ympäri ja sillä poistui kaikki ongelmat.SeppoHovi-nimimerkki neuvoi näin. Oiskohan hänen projektitopikissa kuviakin kun oli ne kääntänyt omastaa. Kardaania joutu pidentää vähän. Jotkut laittaneet sellaisen limpun perän ja kardaanin väliin, mutta ite pidennytin sen.
Jos laitat privalla puhelinnumerosi voin laittaa whatsupilla kuvia mm. riippujen asennoista.
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur Viimeksi muokannut Hessu888 : 17.09.2022 07:40 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Juuri tuota hainkin eli että onnistuuko pakkojen kääntäminen, lähinnä mietitytti jousen päiden silmukoiden sopiminen toiseen päähän, kun ovat erikokoisia edessä ja takana. Sekä se, että muuttuuko jousen ominaisuudet eli ovatko lehtien ominaisuudet koko matkalla samat vai erilaiset akselin etu ja takapuolella, mutta näyttävät suht symmetrisiltä. Tärkein on tuo akselin siirtyminen jonkin verran eteenpäin.
Jousien silmukoiden puslien akselipulttien läpimitta näkyi olevan sama kummassakin päässä, eli ei tarvitse alkaa poraamaan toista ja holkittamaan toista päätä. Etukardaaniin pitänee hommata jatkospaceri, saa vinkata vaikka YV:llä mistä löytyy BJ75:n etukardaanin jaolla oleva jatkopala. Ohjausakselissa lienee tarpeeksi pitkät boori-uritukset, no sen näkee sitten. Laitoin YV:tä Hessu888:lle.
__________________
Kyllä tuosta Toyotalla yli mennään, ku menin minä siitä talvella yli Lynxilläkin! Viimeksi muokannut PasMa : 17.09.2022 11:43 |
#6
|
|||
|
|||
![]() Ohjaus akselin boorit?Lainaus:
En muista, kuinka lähelle BJ-75 raidetanko tulee sektoritangon päätä (siis se tanko, joka ohjaussimpukassa). Siis jos akselia siirtää eteenpäin, niin esim. ristijoustossa voi ottaa kiinni.... Jos käännät pakat väärinpäin, niin apunorran lenkki tulee kiikun puoleiseen päähän, ja ei periaatteessa ole säännösten mukainen? Siis jos norra katkeaa, jousi pääsee irti rungosta; kun apunorra on tehtaan jäljiltä, norran katketessa apunorran silmukka pitää akselin muutaman sentin tarkkuudella oikeassa kohdassa. Minä olen siirtänyt akselia eteenpäin noin 3 cm? poraamalla jousen petiin/akseliputkeen uuden "kuningaspultin" reijän, ja porasin myös jousen kiinnityslevyyn? uuden reijän. Helpoiten reijän poraus onnistuu ns. Joulukuusi- askelporalla; kun reikä kasvaa, ja akseliputki tulee haitolle, niin rälläkällä askelporaa lyhyemmäksi... P.S laita vaan näkyviin, mistä löytyy speiseri? jakolaatikon ja kardaanin väliin. (jos laitat etuakselin ja kardaanin väliin, niin kardaani entistä pahemmin haitolla maastoajossa) |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Joo se norran katkeamishomma on kuten bj40-mies kirjoitti.
Se toinen lenkki kun on isompi, niin pikkasen jos on väljä pusla takana, niin se lenkki ottaa kiinni sinne rungon korvakkeeseen. Nyt käännetyillä jousilla ei ota kiinni vaikka pusla väljistyisi.
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur Viimeksi muokannut Hessu888 : 17.09.2022 16:22 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty BJ75 | pimmone | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 28.06.2018 10:16 |
Ongelma Ratkaistu...Torsen d27 salisbur ongelma | VOLIATTI | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 18.07.2017 23:02 |
Canterin sähkö ongelma???? Ongelma selvis..:) | OFFIDIRTY | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 30.05.2013 22:34 |
Patrollin etulehtijousien helojen vaihto??? | tessu | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 16.06.2010 08:12 |
M: BJ75 -86 | O/M/V Muut | 8 | 10.01.2005 20:23 |