![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Navarassa olen käyttänyt Philips +150% polttimoita. Kaipa ne vähän kirkkaammat on kuin tavalliset. Aika lyhytikäisiä kyllä, vuoden nuo on kestäneet kunnes lyhyet pimenneet. Tasalaatuisia kyllä ovat, kahden päivän aikana molemmat kärvähti
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ledien mainostetaan kestävän kymmeniä tuhansia tunteja joten mikäli on puoliakaan perää niin tulee halvemmaksi kuin ihmeelliset H4:t.
Varmaan pitää kokeilla. Valostoren sivulla näkyi pilips mainostavan 24kk takuuta jonka voi puhelimitse jatkaa kolmella vuodella Mikäs siinä sitten jos päälle satkulla saa viiden vuoden polttimot. Ja jotain huikeaa sitten apukaukovaloiksi. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Tahtoo vaan noissa H4-ledeissä olevan valokuvio mitä sattuu ja häikii ilkiisti vastaantulijoita.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Päivitä umpiot 4-valojärjestelmään. Lyhyet ajovalot ovat LED:t Ptkät jää vielä HB3:ksi. Sähköhommia voi joutua tekemään.
https://www.autodoc.fi/alkar/9419195 https://www.autodoc.fi/alkar/9419108 |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Sitä ei tule tapahtumaan jo kustannussyistä. Melkein kannattaisi ottaa upeasti takkiin ja vaihtaa 800km ajettu Active-varustetaso uuteen Invincibleen
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Onko noista Philips LEDeistä kellään kokemuksia? Silloin kun ostin omat kiinan-tuikut, niin nuo olivat vielä joko tulossa tai sitten ihan vaan helvetin kalliita.
Valmistajan sivuilla lukee: "On käyttäjän omalla vastuulla, että jälkiasennettavia LED-valoja käytetään sovellettavan lain mukaisesti." Kai tuo on umpio kohtainen asia, ja LEDeille hyväksyttyjä H4 umpioita ei tainnut olla olemassa..? Pienenä loppukevennyksenä, multa löytyy auto, jossa on tehtaan jäljiltä H4 lamput, mutta ne eivät ole umpiossa.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kaveri on tuommoisia asennellut milloin kenelle ja vanhimmat on jo kolmatta vuotta käytössä. Eli se 140 euroa alkaa tasoittumaan verrattuna niihin +150% tuikkuihin joita itselläkin on. Jotka kestää juuri talven yli. E. Loppukevennykseen. Meitsin ikäluokka tietänee mistä on kyse. Ja miksei tietty nuoremmatkin….
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi Viimeksi muokannut Bj Andy : 21.12.2021 21:28 |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Oletuksena, että polttimolla matalat jännitteet. Biltemasta valmis H4-relejohtosarja niin pitäisi ruveta näkymään.
https://www.biltema.fi/autoilu---mp/...rja-2000040790 Helppo ja halpa. Ottaa toisen puolen valoliittimestä ohjauksen ja toinen jää ylimääräiseksi. T4 portterissa ainakin aikoinaan rupesi oikeasti valoilla näkemään.
__________________
Toyota Hilux LN65 -87 VW passat 3C -09 |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Voisin omassa Hiluxissa kokeilla. Mielestäni valokuvio oli Philipseillä hyvä. |
|
#11
|
||||
|
||||
|
Jos umpiot on heijastin pinnalla niinkuin ne oletettavasti ovat jos käytössä H4 polttimo niin en ole nähnyt yksiäkään ledipolttomo vaihtoja missä valokuvio oikeasti kunnossa ja noita on tullut useampaa katseltua. Valotehoa on aina tarpeen saada ja lyhyille varsinkin sitä on vaikea saada, mutta kunnioita muita tiellä liikkujia sen verta ettet lähde ledipolttomoita tai xenoneja vaihteleen.
Umpion purku ja projektorivalo vaihto voisi olla ihan toimiva joskaan ei laillinen. Valokuvion saisit kuitenkin kuntoon ja valotehoa. |
|
#12
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
https://youtu.be/_zrn5cgFCSo |