Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 10.03.2021, 06:02
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies Näytä viesti
Palataan vaikka muussa ketjussa aiheesen jos jollakulla on onnistumisia ja uusia ideoita kohtuuhintaisen asumisen toteuttamisessa.
Mua ihmetyttää, eli lähes vituttaa, etten lähtenyt aikaisemmin vttuun sieltä etelästä.
Mie en ikinä viihtynyt PK-seudulla ja vaikka siellä tienasi ihan hyvin, niin rahaa meni paskaankin vuokra-asuntoon ihan helvetisti ja hermot paloi loppuun siellä Kehä III:lla ja Länsiväylällä ja mitänäitänyt on.

Vuodessa on koko elämä kääntynyt päälaelleen, on oma talo, oma mettä, ei yhtään naapuria näkö- tai kuulomatkan päässä, on edelleenkin töitä, ja vaikka työstä tienaan vähemmän kuin ainakaan kymmeneen vuoteen, on silti elintaso huomattavasti parempi kuin ainakaan kymmeneen vuoteen on ollut.
Tilillä on useamman kuukauden palkkaa vastaava summa ja rautakauppaan on valmiiksi neuvoteltu edullinen piikki siltä varalta, että tarvis jotain äkkiä rakentaa.
Rahan takia mun ei tarvi tehdä töitä enää ikinä elämässäni. Vaikka jäisin eläkkeelle tai jollekin Kelan sairaspäivärahalle nyt heti, niin mulla olisi varaa jatkaa asumista just tässä missä nytkin. Se on mukava ajatus silloin jos töissä joku vituttaa; tää on aivan vapaaehtoista. Jos ei työ ole tarpeeksi viihdyttävää, niin seommoro sitten ja meikäläinen vetäytyy omaan mettään lepäilemään.
Niin ja siellä liikenteessäkään ei mene enää hermo. Saa ihan rauhassa ajaa 80-alueella vaikka kuuttakymppiä, eikä kukaan vitun Audirunkkari tule nuuskimaan puskuria.
Tinderistä löytyy slerssiä jos sille näkee tarvetta ja lähikaupasta saa lähiruokaa. Auton huolto maksaa puolet siitä mitä siellä etelässä, samoin kaikki muukin, niinku vaikka fysioterapia. Harrastamaan sen sijaan pääsee 1/3 etelän hinnoista. Niin ja hiihtolatu alkaa ovelta, eikä siellä kukaan hiihdä päälle tai laturaivoa.
Hiuli hei.
Äkkiä sitä elämällä onkin joku tarkoitus.
(eli siis oikeastaan Hyvä Mieli 2021)
__________________
- En pidä teistä.



 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kerro mikä vituttaa vuonna 2013 Ewerglade Chit-Chat 1816 01.01.2014 17:16
Kerro mikä vituttaa vuonna 2012! Rompe1 Chit-Chat 1140 03.01.2013 18:50
Ostettu HALPA, eli lähes ilmainen auto kuningaskulkuri O/M/V Ajoneuvot 6 07.12.2012 12:46
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28
pajeron kardaani ihmetyttää... Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 26.08.2009 17:55


Sivu luotu: 16:04 (GMT +2).