![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Sain vastauksen: "Evo200 mallin automaattisäätö ei ole ihan kohdallaan 0,6 langalla,mutta käsi säädöllä ok Evo170 emme ole kuulleet ongelmista. Kun vaihtaa lankakokoa myös virtasuutin on vaihdettava vastaavaan kuin lanka. Markkinoilla on myös kopio virtasuuttimia joiden toleranssit on aivan mitä sattuu. Suosittelemme käyttämään alkuperäisiä osia parhaan hitsauskokemuksen saavuttamiseksi" Noniin onko kokemusta toimiiko 200 malli 0.6 kanssa manuaalisäädöillä?
Viimeksi muokannut Radis : 02.03.2021 13:20 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Mulla ei toiminut manuaalisäädöilläkään ja mulla oli se virtasuutin kiinni mikä koneen mukana tuli.
En kyllä ymmärrä miten se virtasuutin voi estää sen, että lanka palaa kiinni siihen lankasuuttimeen (vai mikä sen virallinen nimi onkaan). Voihan se kyllä olla että 2021 ostettu kone poikkeaa esim. 2017 ostetusta ja nykyään se olisikin mahdollista manuaalisäädöillä.
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Lisäksi tosiaan 0,6mm koossa kone on todella tarkka langan laadusta, joten halppislangoilla tulee varmasti ongelmia. Myös kaasuna kannattaa ehdottomasti käyttää seoskaasua. Ja tosiaan sen 0,6mm langan toiminta muutenkin on vähän niin ja näin, eli kannattaa käyttää mielummin sitä 0,8mm lankaa jolla pääsee huomattavasti helpommalla. Viimeksi muokannut Mr_Peace : 03.03.2021 12:29 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Perinteisissä muuntajakoneissa 0.8 suutin 0.6 lagalle voinee toimiakin, koska näissä koneissa virtasuuttimen tehtävänä on vain syöttää virtaa lankaan. EVO 170/200 koneet on toteutettu puolijohdetekniikalla. Tällainen teholähde tarvitsee ainakin virtamittauksen kuorman yli toimiakseen. Hitsauskoneen kuormana toimii valokaari, joka on hitsattavan kappaleen ja langan välissä. Kyseinen mittaus tapahtuu maakaapelin ja langan välityksellä. Lanka on sähköisesti kytkettynä vain virtasuuttimen kautta kyseiseen mittapiiriin. Mikäli suutin on suurempi kuin mitä langalle on speksattu, on mahdollista, että lanka värähtelee suuttimessa, jolloin virtamittaus häiriintyy / pätkii. Tässä tilanteessa teholähde näkee virtamittauksessa katkoja, ja se pyrkii kompensoimaan tilannetta nostamalla jännitettä. Hitsausprosessin säätö ei siis tällöin pysy koneen hallinnassa, huolimatta siitä oliko kyseessä automaattimoodi vain manuaalisäätö. Tällöin lanka todennäköisesti palaa kiinni suuttimeen ja jälki on huonoa. Vastaavanlainen ilmiö voinee ilmaantua näillä koneilla myös tilanteessa, jossa käytetään 1.0mm virtasuutinta 0.8 langan kanssa. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostettu Kemppi minarc mig 200 tai esab caddy c200i | Hepsu | O/M/V Muut | 0 | 23.12.2016 17:04 |
| Myyty Almac 200 A mig | RamIt3500 | O/M/V Muut | 0 | 15.06.2016 10:31 |
| Ostettu 200-300A mig hitsauskone | Killer-Wo | O/M/V Muut | 1 | 06.11.2014 22:18 |
| Myyty kemppi minarc mig 180 adaptive | roopeli | O/M/V Muut | 1 | 26.10.2014 10:33 |
| kemppi minarc mig 150 | perse arska | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 30.11.2009 19:49 |