Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Viestiketju on lukittu
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.02.2021, 22:09
Catrik:n Avatar
Catrik Catrik ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 22.07.13
Sijainti: Oulu
Viestit: 817
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja perkei Näytä viesti
Jos sattuis tuntemaan pakottavaa tarvetta ostaa V8-dieselmaasturi päivittäiseen ajoon, niin kumpikohan se kannattais olla; Dodge Ram (2gen) vai Chevy Blazer (2gen)? Olisko jotain muita varteenotettavia vaihtoehtoja?
Hintaa sais olla alle 10 000€.
...Ihan siis kaverin puolesta kyselen...
Onhan nuo "samasta" autoluokasta niin eri autot ku voi vaan olla. Päivittäiseen ajoon Dodge jo ihan sen perusteella että ne on 93-02, Blazer on 73-91

  #2  
Vanha 05.02.2021, 07:32
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Catrik Näytä viesti
Onhan nuo "samasta" autoluokasta niin eri autot ku voi vaan olla. Päivittäiseen ajoon Dodge jo ihan sen perusteella että ne on 93-02, Blazer on 73-91
No niin arvelinkin. Blazer olisi sellainen hätäratkaisu, kun ne olisi halvempia ja nyt vaan jotenkin niin kaasujalkaa kutkuttelisi.
Mites onko niissä Rameissa sitten väliä ottaako manuaali- vai automaattiaskin? Manuaali miellyttäis enemmän. Toki ton ikäisistä autoista on jo varmaan viat ajettu ulos oli kumpi aski vaan. Mutta onko Rameissa jotain lastentauteja joihin pitäis osata varautua?
Jos jollain sattuis Jykylä/Kuopio/Oulu-suunnilla olemaan Rami jota vois käydä vähän hipelöimässä niin laittakaa privaa.
__________________
- En pidä teistä.



  #3  
Vanha 16.02.2021, 19:44
Luoppis Luoppis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 17.01.10
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.154
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja perkei Näytä viesti
Mutta onko Rameissa jotain lastentauteja joihin pitäis osata varautua?
Kakkoskopan tyyppivikoja:
- Kojelaudan päällys halkeilee
- Takajarruputki menee C-palkkirungon sisällä jonne polttoainesäiliön kohdille voi kertyä ajan mittaan paskaa ja joskus kun tulee joku kunnon paineisku jarruihin jarruputki räjähtää (kävi itelle kotipihassa ja tuon jälkeen lueskelin ameriikan foorumeilta että on käynyt muillekkin)
- Eri maadoituspisteiden hapettuminen aiheuttaa kaikkea kivaa esim. automaattivaihteiston häröilyä
- Jos laturista vuotaa liikaa vaihtovirtaa läpi jostain diodeista tms. voi power control module ottaa siipeensä
- Y-haara mallinen ohjausvivusto on täysin perseestä, ohjauksen pallonivelet alkuperäisinä ja halpoina tarvikkeina ei rasvattavia, kuluvat suolaveden päästessä suojakumin alle ihan silmissä
- Death wobble hyvin yleistä johtuen mm. edellämainituista pallonivelistä
- Ohjausvaihteessa lähes aina klappia
- "Drives like a derailed train" kuvailee hyvin jopa ihan tehdaskuntoista ohjattavuutta
- Ajovalojen johdot todella alimitoitetut, orkkis umpiot vastaavat ajan hapettamina lähinnä jotain hamsterin polkemaa polkupyörän generaattoria
- Korkea auto jo tehtaalta (nelivetoinen) --> kuskin penkki monesti revennyt
- Automaattivaihteisto tehdaskokoonpanossa melko alimitoitettu Cumminssille
- Kampiakselin stefa vuotaa todella suurella todennäköisyydellä myyntiin tulevassa autossa
- Alipainepumpun ja ohjaustehostimen välinen akselitiiviste myös herkkä vuotamaan moottoriöljyä
- Killer Dowel Pin kts. google
- 12 venttiilisessä huomattavasti kestävämpi syöttöpumppu, mutta senkin saa rikki jos siirtopumppu ajan myötä hajoaa.
- 24 venttiilisessä syöttöpumpun tappaa myös Chryslerin alkuperäinen sähköinen siirtopumppu, jonka hyytymistä ei kovinkaan helposti huomaa, ennen kuin on liian myöhäistä. Siirtopumpun hyytyminen aiheuttaa syöttöpumpun kuumenemisen joka kärventää ohjausboksista kolvaukset ja se entisöi koko pumpun. Ei korjattavissa ohjausboksin siirtosarjalla samalla lailla, kuin Chevroleteissä PMD boksin siirtäminen, koska boksi on syöttöpumpussa kiinteänä. 24 venttiilisessä on melko lailla pakko olla polttoainepainemittari ja mielellään joku aftermarket siirtopumppu.
- Kääntösäde: ei mikään tyyppivika, mutta pitkälavainen 3,9m akselivälillä ei jumalauta käänny läheskään samalla kehällä, kuin vaikka 3 akselinen kuorma-auto teli ylhäällä!
- Näkyvyys ulos auton välittömään läheisyyteen helvetin huono pitkän konepellin johdosta sekä sivuikkunoiden alalinja todella korkealla.
- Itellä NV4500 manuaaliaski. En ottaisi automaattia. Ei tuokaan tuhoutumaton ole, mutta... 6 vaihteinen eri merkkinen ja Suomessa huippu harvinainen, mutta siihen käy normaalimmat öljyt. 6 vaihteen välitys sama kun 5 lovisessa vitosella, eli periaatteessa vähän tiheämpi laatikko?

Niin ja sitten vielä 24 venttiilisissä niin kutsutut 53 lohkot. Amerikassa ovat suorastaan ongelmajätettä maineensa takia. Siihen ei kukaan tule ikinä ottamaan mitään tieteellistä kantaa halkeaako ne tässä ikäluokassa jos on parisataa tuhatta mailia mittarissa. Mutta kannattaa tuokin tietää. Taas google auttaa ehkä paremmin 53 block hakusanalla.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä

Viimeksi muokannut Luoppis : 16.02.2021 19:48
  #4  
Vanha 17.02.2021, 10:27
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Luoppis Näytä viesti
Kakkoskopan tyyppivikoja:
Kiitos kattavasta katsauksesta!
Manuaaliaski minua enemmän miellyttäisikin, oon tämmönen vanha jäärä, että kaikki pitää saada tehdä ite. Myös vaihteiden vaihto.
Mulla on ennenkin ollut vanhoja autoja, joten sisustan repeämiset ja halkeamat ei merkitse mitään, eikä hassu ajettavuus. Mutta tosiaan sitten tommoset kaikki muut työmatkaa hankaloittavat vikamahdollisuudet on kiva tietää, niin eikä jenkkiautot ole mulle lainkaan tuttuja ennestään.
Mie melkein, MELKEIN jo kävin hakemassa itelleni Ramin. Siis katoin rahat valmiiks tilille ja olin jo tehnyt ostopäätöksen ja siis kattelin enää lähinnä, että meniskö taksilla vai junalla vai bussilla hakemaan sitä Ramia.
Mut sit mulle tuli joku helvetin harvinainen kirkas hetki ja päätin, että nyt ei ole sopiva aika. Jos niillä rahoilla vaikka sittenkin laittais kesällä saunan tohon pihalle.
__________________
- En pidä teistä.



  #5  
Vanha 18.02.2021, 20:39
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja perkei Näytä viesti
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Luoppis Näytä viesti
Kakkoskopan tyyppivikoja:
Kiitos kattavasta katsauksesta!
x2
__________________
Jukka
Viestiketju on lukittu


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2020 wikke Chit-Chat 575 11.01.2021 06:48
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2019 JiiPee Chit-Chat 566 01.01.2020 02:43
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2015 JiiPee Chit-Chat 1300 28.12.2015 18:45
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2012 ! SuurSyömäri Chit-Chat 1015 03.01.2013 18:46
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! SuurSyömäri Chit-Chat 2358 31.08.2012 20:55


Sivu luotu: 11:31 (GMT +2).