![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Joo itsellä oli kesällä kuskinpuolen eturengas kulunut varmaan 50% enemmän kuin muut. Bf googride mutarengas km3 oli kulunut koko kulutuspinnalta niin että osa nappuloista oli kulunut enemmän kuin osa. Nelipyöräsuuntauksen jälkeen en ole tähän mennessä huomannut epänormaalia kulumista kun vaihdoin takarenkaat eteen kesällä. Myös matkustajan puoleisessa eturenkaassa oli jotkut nappulat kuluneet enemmän kuin toiset ihan selvästi mutta melko vähän oli kuluneita nappuloita. Mutta kysymys offi palstalaisille. Kannattaako minun nyt laittaa niin sanotusti rahaa palamaan ja ostaa se yksi uusi rengas joka on selkeästi muita kuluneempi kun ajatellaan tätä turvallisuutta ja pitoa sekä tiellä että maastossa? Kuulin myös huhun että katsastaja ei mahdollisesti hyväksy jos yksi rengas on selkeästi muita kuluneempi?
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Jos ne muut on vielä selkeesti uudehkot niin sitten ehkä. Muuten käy niin että se yksi rengas on sileä, ja lopuissa puolet pintaa ja koko sarja menee hylkyyn sen yhden takia. Mikä koko?
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Mutta se yksi rengas kyllä huolestuttaa että onko pidon takia vaarallinen ajossa ja jos sen aikoo vaihtaa se kannattaisi tehdä varmaan aika nopealla aikataululla kun muissa on pintaa vielä hyvin. muuten jos sen vaihtaisi myöhemmin niin ero toisen renkaan kulutuspinnan määrän kanssa olisi varmaan kohtaa taas suuri. Tietenkin jos sen vaihtaa nyt niin myöhemmin kun muut on ajaettu loppuun niin tässä uudessa sitten saattaa olla pintaa vielä jäljellä enemmän joka voi harmittaa sitten kun kaikki renkaat vaihtaa uusiin. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Hyväksyy, kunhan kulutuspintaa vähintään vaaditun minimin. Nastamäärien erosta jaetaan hylkyjä jos paras/huonoin poikkeaa yli 25%.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
4WD kuluminen? | p3ku | Tekniikka & Jutustelu | 26 | 19.12.2005 13:31 |
265/75-15 Renkaan korkeus??? | bj75 | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.09.2005 00:05 |
Ristikon kuluminen 0-kulmassa? | LaaLaa | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 10.01.2005 18:01 |
tojon vinssin kuluminen | Ossi_p | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 16.10.2004 08:29 |
renkaan et | Yleiset | 4 | 21.02.2004 16:19 |