Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.12.2020, 20:33
landman landman ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 08.09.06
Sijainti: kerava
Viestit: 353
Perusasetus

Jimnyssä hitaalla nelivedolla varsinainen luistonesto kytkeytyy pois päältä. Tilalle tulee ohjelma, joka toimii nimenomaan tasauspyörästöjen lukkojen tavoin sallien kuitenkin hetken toisenpuolen pyörän pyöriä nopeammin. Ainakin tähän asti tekemieni kokeiden perusteella toimii hyvin, eikä tukehduta menoa turhalla jarruttelulla. Selvä parannus edelliseen lukottomaan Jimnyyn verrattuna! Ei se tietenkään kytkettävien lukkojen veroinen ole, koska sallii hetken luiston ennen kytkeytymistä.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 03.12.2020, 08:38
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.880
Perusasetus

Mä löysin viimeksi punkalta todella hyvän kohdan missä testata tuota järjestelmää. Santa Fe:ssä renkaat oli puolisen metriä ilmassa siinä kohtaa. Mutta kyllä se siitä meni. Aika hissukseen ajelin, ettei ne kaikki muovipuskurit ja muoviset pohjapanssarit hajoa. Mut poitsu tuli perässä xl-7:lla ja se ei siitä päässyt läpi, koska jäi ristiriipuntaan. Tosin sitten se vaan meni siitä vauhdilla niin pääsi läpi. Santa Fe osalta se järjestelmä hakkasi niitä jarruja aika huolella siinä kohtaa. Eikä kyllä omasta mielestä tosiaan ole kovin kehuttava. Pitäs vielä vähän testailla mikä vaikutus sillä 4wd lock napilla on ja mikä vaikutus esp off napilla on. En tie saako jimnystä tuota jarrutusjärjestelmää pois? Toisaalta jos asentaa sinne lukon vaikka taka-akselille niin vaikka tuo järjestelmä olisi siellä niin eihän se toimi, koska se lukko kytkeytyy ennen sitä.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 09.12.2020, 15:28
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.880
Perusasetus

https://www.youtube.com/watch?v=roIicG5RwNk vähän yllärinä tuo väistötesti Jimnyllä. Jotenkin olisi olettanut sen kaatuvan tai vähintään menevän todella herkästi kahdella renkaalla. Tuohan on melkein parempi suoritus kuin Grand Cherokeella.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 09.12.2020, 19:13
landman landman ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 08.09.06
Sijainti: kerava
Viestit: 353
Perusasetus

Joo. Yllättävän hyvin kyllä selviytyi, ottaen huomioon jäykillä akseleilla toteutetun maastoauto alustan! Vakiorenkaat myös pehmeät ja korkeaprofiiliset, muutenkin vakioalusta mukavuuspainotteinen iskunvaimennukseltaan. Kallistuksenvakaaja on paksumpi edeltäjään verrattuna, jonka myös huomaa jonkinlaisena keikutuksena kuoppaisella tiellä pehmeästä iskunvaimennuksesta huolimatta. Raideleveyttä ja rungon vääntöjäykkyyttä lisätty myös edellismalliin verrattuna.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 10.12.2020, 10:36
jj5 jj5 ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.09.20
Sijainti: pks
Viestit: 33
Perusasetus

Mielenkiintoinen video. Enpä haluaisi hieman korotetulla vanhan mallin Jimnyllä joutua tilanteeseen jossa moiset ohjausliikkeet ovat tarpeen. Mitähän tapahtuisi tuossa ilman ESP:tä .
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 10.12.2020, 12:50
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.880
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jj5 Näytä viesti
Mielenkiintoinen video. Enpä haluaisi hieman korotetulla vanhan mallin Jimnyllä joutua tilanteeseen jossa moiset ohjausliikkeet ovat tarpeen. Mitähän tapahtuisi tuossa ilman ESP:tä .
Ei se ESP aina pelasta

https://youtu.be/xoHbn8-ROiQ ja https://youtu.be/zaYFLb8WMGM

Jimnyn osalta kapeus ja korkeus ei ole varmasti hyvä asia tuossa testissä. Minkä takia tuo oli kyllä itselle hieman yllättävä tulos Jimnyn osalta.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 10.12.2020, 15:48
veijon-esso:n Avatar
veijon-esso veijon-esso ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.06
Sijainti: Vantaa
Viestit: 2.541
Perusasetus

Toi testi on aivan mielenvikainen ja ihan yhtä todennäköisesti voittaa lotossa kuin joutuu tollaseen tilanteeseen missä joutuu rattia veivaa tolleen.

Kerran oon väistelly "täysillä" paku-escolla vastaantulijaa joka yllättäen suoralla tiellä ajautui mun kaistalle (80kmh peräkärryrodeo). Esco pysy pyörillään ja ukko hengissä. Nyt odottelen vielä sitä lottovoittoa..!
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate

”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Uusi Jimny Nerd-O Chit-Chat 157 19.02.2020 18:46
Myyty Toyota 4runner 3.0 bensa/Projekti uusi vuosi uusi hinta 950€ jyväjemmari O/M/V Ajoneuvot 2 01.01.2017 19:50
Myydään Suzuki Jimny UUSI kytkinpaketti Exedy merkkinen 150eur korbimotors O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 27.06.2016 18:10
Myyty Suzuki Jimny uusi alkuperäinen takapönttö ajelija O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 11 23.09.2014 23:37
Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" JER81 O/M/V Ajoneuvot 2 16.09.2009 21:01


Sivu luotu: 21:49 (GMT +2).