Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.10.2020, 19:48
cannon_ball cannon_ball ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 15.11.08
Sijainti: Vaasa
Viestit: 97
Perusasetus

Noniin nyt on moottori hommattuna swappia varten ja pitkän pohdinnan se kukkaron syvyyden tutkimisen jälkeen(ei muuten ollut kovin syvä) koneeksi valikoitui bemarin M57 eli 3 litranen turbo diesel.


olihan muuten mielenkiintonen reissu kun käytiin luovuttaja hakemassa
auton piti olla ajokuntonen että saa festarikilvillä ajaa kotiin ja kun paikalle päästiin niin ikävä yllätys oli että jarruputki poikki takaa ei muutaku nilkuttaen auto motonetin pihaan ja parit työkalut hyllystä ja vähän jarruremppaa että päästiin liikkeelle kyllä siinä oli hymy herkässä kun tuli ostettua eka bemari ja heti sai nostaa pukeille

onneksi havaitut viat vaikuttivat positiivisesti auton hinnoitteluun meikäläisen kannalta

seinäjojelta käytiin hakemassa vähän uutta/vahvempaa/paremminsopivaa/huonomminsopivaa osaa

ax5 laatikon tilalle ax15 koska hivenen kestävämmmän laatikon maineessa ja adapterilevy m57 kanssa on hyllytavaraa niin säästyy aikaa muuhun pahantekoon. samalla mukaan tarttui uus perä kun vanhasta oli stefa jättänyt osat muinaiselle remontti paikalle. tosin tästä oli jäänyt stefa itse johonkin mutta pikku juttuja kun muuten löytyy tarvittavat osat
ja samasta paikasta sai vielä edullisesti tuplakalvoisen jarrutehostimen

jos jollain on ylimääränen 23 spline input shafti 231 jakikseen niin ilmoitathan itsestäsi

kaapeli hommiakin päästiin alottaan tilipäivää odotellessa että saa tilata lisää kallista tavaraa ja viedä osia sepälle

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.10.2020, 20:44
Macke Macke ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.12.18
Sijainti: Porvoo
Viestit: 199
Perusasetus

Ai perhana, tämähän on erityisen mielenkiintoista nyt kun M57 tulee pellin alle! Hyvä motti, ei oikeestaan muita perusjumppaa tiedossa kuin hehkujen ja termarien vaihtoa. No niin no, imusarjan läpät kannattaa kiskoa mäkeen ellei ne ole jo poistettu kun näissä "ei update versioissa" M57 koneista ne saattaa ihan oikeasti kulkeutua nieluun asti. EGR tukkoon kanssa töhrimästä mestoija samalla ku puuhailet, ja korvausputki sinne EGR venan tilalle koska sieltä saattaa alipainekellon kalvo kypsyä ja sitten se puhaltaa mämmit konetilaan sitä kautta.

Mistäs tollaseen adapterilevy löytyy suoriltaan?
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 12.10.2020, 14:30
cannon_ball cannon_ball ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 15.11.08
Sijainti: Vaasa
Viestit: 97
Cool

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Macke Näytä viesti

Mistäs tollaseen adapterilevy löytyy suoriltaan?
Jos tuo adapteri on niin hyvä kun ne väittää niin niitä saa multa kotvasen kuluttua

Nyt olis Jeepin pään sähköt aikalailla valmiina odottamassa alttarille astumista Bemarin sähköjen kanssa. Pari pikku kämmiä tuli kun nypin räikän johdon vissiin irti ja vilkut katos kokonaan mutta eiköhän ne sieltä löydy.

On noi johtohommat nyt yritetty tehä alusta alkaen silleen että kaikki ylimääräiset piuhat mitä on purettu on otettu ihan liittimellä asti irti liitin purkamalla että saadaan siisti ja helposti (tarvittaessa) huollettava nippu mikä ei satu sieluun kun sen näkee
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 29.10.2020, 08:40
cannon_ball cannon_ball ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 15.11.08
Sijainti: Vaasa
Viestit: 97
Perusasetus

taas jotain pikku juttua saatu eteenpäin..

laatikko laitettiin lihoiksi että saa input shaftin sorvarille ja samlla näki että sehän on pirulainen ihan hyvässä kunnossa. Nyt kun se on paloina niin kokeillaan sopisko toyotan r151f välilaippa tohon laatikkoon suoraa niin sais rautaisen alumiinisen tilalle ja sitä kautta teoreettista kestoa laatikolle kun muutenhan nuo on identtiset sisältä ja päältä poislukien peräpään koppa ja tuo välilaippa joka on ax15 laatikossa alumiinia ja toyotan laatikossa rautaa.
Ilokseni sain huomata että ykkönen oli jo lyhyempää mallia joka oli myös tarkotus vaihtaa.



Mittariston tekeminenkin on aloitettu

tulee siis tabletti mittaristoksi koska huomattavasti edullisempi, helpompi ja nopeempi tehä ku sovitella jeepin mittaristo toimimaan uuden koneen kanssa tai ostella uudet mittarit kaikelle tarvittavalle.

tosta adapterista tuli jonkun verran kyselyä niin tosiaan pmc motorsportilta löytyy puolasta sopivaa. Muuten tuntuu olevan soiva peli mutta eivät ole kauheesti panostaneet valmiiseen tuotteeseen kun kysyin että mikä vauhtipyörä kytkin setuppi niin vastaus oli että koita ite selvittää
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.11.2020, 00:07
cannon_ball cannon_ball ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 15.11.08
Sijainti: Vaasa
Viestit: 97
Perusasetus

No joo adapteri saapui tontille ja päästiin sovitteleen koneeseen. Täytyy sanoa että oli ihan loistavaa ku sai kerrankin vaan ruuvata kiinni


Kytkinkoppa istu ihan hyvin mutta pikkasen piti höylätä startille tilaa.



Tuli adapteria odotellessa vähän kerättyä muita osia pitkin Suomea ja Toyotan r151f laatikon teräksinen keskilaippa löyty padasjoelta siihen hintaan että uskalsi kokeilla sopiiko se tohon Jeepin laatikkoon.
ainakin ulkoisesti sopii täydellisesti. Kunhan fedex saa toimitettua rokkiauton paketin missä tulee köyhän miehen korjaussarja laatikkoon niin pääsee mäkeen että sopiiko kaikki sisuskalutkin paikalleen.

Ecu kävi ajoneston poistossa ja ilmeni että oli saanut jo aikasemmin viriviri ohjelman sisäänsä. Nyt odotellaan sit mielenkiinnolla et pääsee dynoon kattoon että paljoko tota myllyä on muokattu. Toive oli että olis ollut orggis kuntonen niin ei tarvis jännittää laatikon puolesta niin kauheesti mutta toivottavasti toi teräksinen keskilaippa auttaa edes vähän kestoon
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 13.02.2021, 00:38
cannon_ball cannon_ball ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 15.11.08
Sijainti: Vaasa
Viestit: 97
Perusasetus

noniin jotain taas tapahtunut.

moottori olis vihdoinkin omien tassujensa päällä konetilassa



ahdin tuli käännettyä pakosarjan yläpuolelle niin sai moottorin korvalle tilaa ja muutama muu pikku muuttuja korjattua


syyläri meinas olla pikku ongelma mut selvinnee maanantaina et saako tosta bemarin syyläristä värkättyä jeeppiin sopivan



laatikko on purettuna ja odottaa inspiraatiota uusien laakereiden kanssa

jotain rst tankkia tuli aloteltua mutta katotaan nyt mitä siitä tulee
siitä kuvia jos se sattuu onnistua edes jotenkin
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 13.02.2021, 17:06
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.483
Perusasetus

Mikset käytä XJ:n omaa syylaria, kun se menisi kuitenkin lukkopeltiin ja muutenkin ihan suoraan paikalleen? Letkutkin saanee hienosäädettyä kohdalleen jos ei käy suoraan?
XJ:n oma syylari kuitenkin riittää esim. LS- sarjan kasikoneillekin ilman pahempia lämpöongelmia niin että ilmastointi toimii ja ulkolämmöt jotain ihan muuta kuin meillä Suomessa..

Hienoa tekemistä, ja tuossa koneessa pitäisi olla potkuakin ihan kelvollisesti
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Moniko palstalaisista lähtee aamulla jahtiin Teppo2 Chit-Chat 37 21.08.2009 07:24
tekemistä saikulle tjl Chit-Chat 10 13.02.2007 11:58
Jos ei muuta tekemistä. -juhani- Linkit 2 25.01.2006 21:37
Hauska tapahtuma aamulla jappe Chit-Chat 19 07.11.2005 08:01
VARASTETTU HJ-60 AAMULLA LOHJALTA! KooPee Tekniikka & Jutustelu 29 16.10.2005 01:33


Sivu luotu: 09:20 (GMT +2).