Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.10.2020, 10:12
turakki turakki ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.11.03
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland.
Viestit: 939
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O Näytä viesti
Onko tuossa joku jäykkä akseli? Siis kärryssä. Sehän taas syö siitä maavaraa. Pitäs olla joko erillisjousitettu tai vääntösauvajousitus vai mikä onkaan nimeltään. Silloin keskellä olisi mahdollisimman paljon maavaraa niin ei töki mihinkään. Katolle varmaan tulossa aurinkopaneeli? Itse ehkä katsoisin jostain purkuvaunusta jonkun kaasujääkaapin. Ihan vaan siksi kun se vie todella vähän kaasua ja sillä pystyy pitkään olemaan korvessa. Sähkökäyttöisellä on ongelmana akkukapasiteetti ja virran saanti. Ellei sitten jotain agrea kanna mukana ja sillä syötä sähköä.
Tuossakin lienee kaksi puolta. Kumijousilla saa vähän lisää maavaraa, ja mahkut vaikka täysin tasaiseen pohjaan. Jollain liukkaalla muovilla päällystettynä voisi olla kiva. Jäykän akselin jouset puolestaan on helpompi sovittaa kuormalle sopiviksi. Oman kokemuksen mukaal kumijouset on helvetillisiä pomputtajia pienemmillä painoilla. Helisi joskus Helsinki-Inari välillä takavaloista lampunkiinnikkeet kotelon pohjalle.

Kärryn jäykkä akselitanko on kuitenkin nätisti napojen tasalla ja maavaraa luultavasti enemmän, kuin vetoautossa.

Hieno kärri kaikin puolin, kyllähän tuo toitsunkin perään kelpaisi. Sopivan simppeli.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 09.10.2020, 15:24
veikkaaja veikkaaja ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 24.05.10
Sijainti: Perniö
Viestit: 186
Perusasetus

On kyllä hieno kärri, kerro vaan lisää sanoin ja kuvin rakennusvaiheesta.
Onko joku lämmitys tulossa?

Itseä himottaisi jotain tuon tyylistä kanssa rakentaa, vaikka ei suomessa taitais tuollaiselle olla tarvetta.
Tai tietysti tuollasen kanssa kun omaan metsään jumittaa, niin voipi vasta seuraavana aamuna soitella naapurin Penan traktorilla vetään pois.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 09.10.2020, 16:58
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.091
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja veikkaaja Näytä viesti
Itseä himottaisi jotain tuon tyylistä kanssa rakentaa, vaikka ei suomessa taitais tuollaiselle olla tarvetta.
Tyst nu! Aika monella lie vinssi keulalla vaikka sitä ei ikinä ole käytetty muutoin kuin testaamiseen, tahi satunnaiseen hyödyntämiseen mikä ei välttämättä liittynyt mitenkään ajokin etenemiseen. Aika moni ajelee maastokumeilla arkiajot vaikka pärjäisi slikseilläkin ja tarve oikeasti se 0,001 ajosta jos sitäkään. Moni kantaa Leatherman tool:ia vyöllään vaikka ei sitä käytä kuin satunnaisesti, ja tällöinkin vain koska se on. Aika moni sinkku kantaa kondomia mukanansa vaikka ei nussimaan olisi menossakaan. Ihan vain varoiksi.

Minkä tähden tällöin perässä vedettävä nukkumapaikka ei voisi olla TARVITTAESSA maastoonkin sopiva, varsinkaan kun jos sitä revitään oikeasti etenemiskyvyn omaavan laitteen koukussa. Näissä sen verta pienistä, ja vaatimattomista mukavuuksista kyse, että maavaran ja vaikkapa jättökulman syömä tila ei toivoton.

Ymmärrän toki kyllä mitä haet. Ei se ole niin vakavaa, harrastaminen tärkeämpää.



Projekti kuvia/kertomusta toki peliin!
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 09.10.2020, 17:18
Latvia Latvia ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 09.10.20
Sijainti: Pori
Viestit: 27
Perusasetus

Komment


Hiano project
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 09.10.2020, 18:11
Jokuko:n Avatar
Jokuko Jokuko ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 16.09.14
Sijainti: ylämylly
Viestit: 89
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja veikkaaja Näytä viesti
On kyllä hieno kärri, kerro vaan lisää sanoin ja kuvin rakennusvaiheesta.
Onko joku lämmitys tulossa?

Itseä himottaisi jotain tuon tyylistä kanssa rakentaa, vaikka ei suomessa taitais tuollaiselle olla tarvetta.
Tai tietysti tuollasen kanssa kun omaan metsään jumittaa, niin voipi vasta seuraavana aamuna soitella naapurin Penan traktorilla vetään pois.
Lämmityksen hoitaa kiinan diesel air heater 5kw, ehkä vähän yli ammuttu mutta samalla lämpiää teltta tai auto!

minä rakensin tämän tarpeeseen kun telttailu.. mukavuutta/helppoutta yöpymiseen.

Penaa tai teroa tuskin tarvitaan eteen ja taakse 9500lbs vinssit
__________________
IHE
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
peräkärry, retkeily, suzuki


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Suzuki safari #4, Venäjä, 2-6.10.2019 LaaLaa Tapahtumat 30 02.11.2019 20:17
Suzuki safari Juupajoella 17.11. PööTööt Tapahtumat 4 18.11.2018 12:53
SUZUKI SAFARI 2, Venäjällä 20-23.9.2018 LaaLaa Tapahtumat 12 03.10.2018 14:09
Ostetaan Suzuki SJ 410 safari kattoteline PasMa O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 02.03.2017 15:25
Myyty Safari suzuki 410 artsi777 O/M/V Ajoneuvot 21 31.05.2012 16:33


Sivu luotu: 00:39 (GMT +2).