![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Napojen käännöstä 160 PatrolNapoja tarttis kääntää 160 korisesta, että sais SOAn ja kardaaninkulman käännön jälkeen ajettavuuden vähän paremmaks ![]() Kysymys olis nyt kuitenkin että kun olen jo ton hitsatun kohdan hionut pois eikä millään napa liiku. Hiotun uran sisemmällä reunalla näkyy merkkejä mahdollisesta kaulasta/urasta, josta ton navan kuuluis liikkua. Onko sorvattu ura hiomani alueen pohjalla, vaiko sisemmällä sivulla hiottua kohtaa? Ei vaan paljoa uskalla enää hioa ettei akseliputki mene puhki. Sen verran kuulin kyliltä huhua, että piukassa ovat, mutta kun olkalaakereiden rei'istä laittaa reilun putken ja vaikka kuinka vääntää ja lekalla hakkaa niin eipä liiku.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Välillä vaatinut aika reipasta voimaa että lähtee kääntymään. Lämmittää akseli putkea ni lähtee helpommin kääntymään. On aika paksu seinämäinen toi kääntömaljan osuu mikä menee akseli putkeen
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Joo täytyypä kokeilla lämmitellä sitä. Ja jos ei muuten niin isompaa jatkovartta sit vaan
![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]() 2,8 kampiakselin dampperi.
Potilas vuosimallia -97 ja ajettu 470tkm. Yhtäkkiä hävis valot ja ohjaustehostim lopetti toiminna. Vilkaissu konehuoneeseen ja kone käy, mutta dampperi ei. No minä tilaamaan uutta Milneriltä ja odottamaan pakettia. Paketti tuli ja aloin operoimaan. Mutta ähäkutti, olikin kampiakselin pultti löysässä. pultti ja dampperi pois ja itku meinas tulla. Kiila kappaleina ja syönyt kiilauran akselissa hiukan huiman malliseks. Eli ny pitäis keksiä korjaustoimenpiteet akselille ja löytää jostain uusi kiila.
Olenko ainoa jolle näin käynyt? |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tämäkin käynyt mielessä. Saattaa olla akseli vaan hieman kovempaa työstettävää, tai sit ei.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä siihen uppoo.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Ei se poraaminen taida kahden eri laatuisen materiaalin rajapintaan olla se tässä tapauksessa suurin ongelma, vaan se kierteyttäminen.
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
![]() |
Luokat |
patrolli |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HILUX- kysy ja vastaa- palsta | KepesJokke | Tekniikka & Jutustelu | 5059 | 22.09.2025 13:58 |
Mitsubishi L200 -kysy ja vastaa- | Jouni_S | Tekniikka & Jutustelu | 332 | 01.04.2023 15:38 |
Jeep Wranglerien kysy ja vastaa-Ketju | hoojii | Tekniikka & Jutustelu | 227 | 15.08.2020 20:03 |
Kysy Piinalta, Piina tietää! | piina | Kysy Piinalta | 0 | 02.11.2005 22:21 |
Tuhosinko Bfg MudTerrainit?? ja helmaputkista kysy | sippis | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 02.04.2004 07:20 |