Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jmk
Olen kyllä edelleen sitä mieltä että sen mitä Audi A4 offataan niin kyllä siellä at renkaalla pärjää.
|
Siis tuossa videossa tuo "katumaasturi" A4 sai aika kalliita vaurioita? (Minulla "katumaasturina" A3 audi, pienemmät ylitykset edessä ja takana

Ja tuo minun "katumaasturi" niillä kilometreillä, ja vuosimallilla, että ei voi tulla tuhansien eurojen kosmeettisia vaurioita, on jäljellä vain ns. käyttöarvo, joka tosin on aika suuri verrattuna vastaaviin vajaavetoisiin ja -tehoisiin.
Totuushan on se, että "hyvä kuski pärjää huonolla autolla, mutta huono kuski ei hyvälläkään"
Jos pitää satunnaisesti käydä jossain metsäpolulla marjassa/metsällä, niin Suomen luonnossa maan pintaa kasvaa aika nopeaa kerros kasvillisuutta, ja siinä tuo AT rengas pitää yhtä hyvin kuin MT rengas, jos tuo pintakerros ei "repeä", ja tuo pintakerros repeää huomattavan helposti karkeakuvioisella renkaalla.
Toki suomessa on paljon esim. hiekkapintaisia maita/rantoja, ja siellä ei ole pintakasvillisuutta, mutta siellä on aika tärkeä renkaiden runkorakenne/-joustavuus ja ilmanpaine.
Hodarissa on kesärenkaana bfg at 285/75-16 , nimimerkin mukaisessa bj-40 ei ole voimassa olevaa leimaa, mutta otteessa isommat, ja paljon karkeammat rättirenkaat: ja vaikka hdj on n. 450 kg raskaapi, niin tarvinnut hinata vain? yhden? kerran, ja silloinkin -50 luvun takavetoisella traktorilla, joka painaa 1800 kg.
Ja vajaa? 5 kertaa on lapioitu tms.
Tuo BJ-40 on ollut kymmeniä, ellei satota kertoja "liinan päässä", ja toisessa päässä on ollut Bankusta alkaen. (ja bj:n vinssin vaijerin päässä pahimmillaan? 5-6 autoa)