Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 18.11.2019, 12:00
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 742
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O Näytä viesti
Mä kävin ostamassa bitumieristettä ja liimailin sitä sinne ohjaamoon. Hiljeni kyllä melkoisesti. Lisäksi puuilon parkkiksella bongasin samanlaisen LT31 niin juttelin sen omistajan kanssa. Se oli kanssa liimaillut sinne äänieristettä. Oli kyllä todella hiljainen sisältä kun käytiin vetään lenkki sillä. Mitään muuta se ei ollut tehnyt kuin lisännyt sitä äänieristettä. Se käytti vähän paksumpaa bitumieristettä. Mä menin sillä ohkasimmalla. Enkä laittanut sitä kuin osittain siihen penkkien alle ja jalkatilaan. Eli äänieristettä vaan lisää niin hiljenee.
Mä laiton jakopääremontin yhteydessä koko lattian täyteen stp black gold bitiumimattoa ja vuorasin vielä sen koneen kuvun orkkiseristeen lisäksi. Teki kyllä ison eron se on totta, mutta hiljaisempaa kaipaisi. Kai tässä on tullut iän myötä melulle allergiseksi, mutta on tuo vieläkin niin meluisa että radiota ei viitsi kuunnella.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 18.11.2019, 18:56
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

Teillä on sentään silkinpehmeästi käyvät kuutoset, meillä oli LT31D -78, ja koneena 2.7 litrainen Perkinsin nelonen

Äänieristystä oli konekopan sisäpuolella, ja hiukan ohjaamon takaseinän alareunassa. Lattialla ohut kumimatto. Muualla olikin sitten iloisen vihreän väristä peltiä.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.11.2019, 19:37
jmk jmk ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 08.11.15
Sijainti: Miehikkälä
Viestit: 1.453
Perusasetus

Vaikka sitä kuinka lisäeristää niin ei se kierroksia laske... ja tosi nätisti käy volkkarin kuutonen ainakin kylmänä
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 18.11.2019, 21:07
HJ60:n Avatar
HJ60 HJ60 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 18.06.04
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 2.344
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hcet Näytä viesti
Alkanut kyllästyttämään tuon kuljetusauton vitosen lyhyys tai perävälityksen tiheys. 80kmh vauhtia ylläpitäessä kone huutaa tasaista 3000 kierrosta.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hcet Näytä viesti
mutta on tuo vieläkin niin meluisa että radiota ei viitsi kuunnella.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jmk Näytä viesti
Vaikka sitä kuinka lisäeristää niin ei se kierroksia laske... ja tosi nätisti käy volkkarin kuutonen ainakin kylmänä
Radiokuulosuojaimet auttaa meluun ja radion kuunteluun. Oliko huudon eliminoimiselle joku muukin peruste? Kaikkea eri iltojen aikana lukemaani en enää ulkoa muista, mutta ykkösen jatkamisen välttely kertoo siitä, että ajoneuvon kantavuuskapasiteettia käytetään hyödyksi. Miksi siis halu heikentää kestävyyttä?
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 19.11.2019, 07:27
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 742
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HJ60 Näytä viesti
Radiokuulosuojaimet auttaa meluun ja radion kuunteluun. Oliko huudon eliminoimiselle joku muukin peruste? Kaikkea eri iltojen aikana lukemaani en enää ulkoa muista, mutta ykkösen jatkamisen välttely kertoo siitä, että ajoneuvon kantavuuskapasiteettia käytetään hyödyksi.
Tässä nyt oli pari hyötyä ja ajatusta takana.

Tuo kone on sellainen että 3000rpm kiertää kivuttomasti ja siinä vielä pysyykin nätisti, mutta siitä ylemmäksi mentäessä pitää konetta "puskea" kokoajan eteenpäin. Käytännössä tämä tekee sen että järkevä matkavauhti asettuu tuohon 70-80kmh väliin. Pidemmällä välityksellä tuota matkavauhtia pystyisi nostamaan sinne 90kmh suuntaan.

Toinen on sitten matkustusmukavuuden nosto. Tuollainen 3000 kierrosta huutava kone ei ainakaan omaan korvaan ole mukavin matkaseura. Tuostakun saisi kierroksia laskettua sen verta että olisivat vaikka 2500-2700 matkassa olisi meno jo paljon mukavempaa. Näkisin että vielä on koneessa niin paljon kierroksia että voimansiirto yms pääsisi kohtuu rasituksella. Sitä en ollut mitenkään ajatellut että kuinka paljon 1:0,8 välitys rasittaa enemmän kuin 1:1. Ehkä se perävälityksen muutto olisi viisain, mutta mistä niitä tuollaiseen löytää?

Lainaus:
Miksi siis halu heikentää kestävyyttä?
En halua heikentää kestävyyttä, mutta onhan se totta että ainakun alkuperäistä muutetaan on mahdollista että kestävyys heikkenee. Näen kuitenkin tämän niin pieneksi että minun ajokilometreillä todellista kulumaa ei ehdi tulla. Voimansiirron heikkeneminen ja vikaherkkyyden kasvavinen oli itsellä oletuksena. Konettakin joutuu piristämään että auto jaksaa kuormalla mennä pidemmillä välityksillä. Uskon kuitenkin kestävyyden pysyvän riittävänä.

Tuo ykkösen pidentämisen välttelyssä olet aivan oikeassa. Auto on ostettu aikanaan käyttöön ja käytössä sitä on pidetty. On kunnon lastissa paljon mukavempi lähteä mäkeen liikkeelle tuon ykkösen avulla, kakkosella ei paikoitellen edes tarvitsi yrittää.


Edit: Joku 4 tai 4.2 perävälitys olisi varmaan aika hyvä eikä tuo taitaisi loppulopuin ykköstä niin kamalasti jatkaa. Tuo akseli taitaa olla jotain jenkki/dana sukua. Voisikohan tuohon sopia jonkun jenkkiperän välitys? Kääntyy tuo saksa kovin huonosti kääntäjällä

Viimeksi muokannut Hcet : 19.11.2019 07:35
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 19.11.2019, 09:05
estate estate ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 11.10.11
Sijainti: Kyyjärvi
Viestit: 106
Perusasetus

Kyllä sitä M90 on ollut tuon deekun jatkona, kohtuu harvinaisia ovat. Tuon vaihteiston asentamista tosiaan vaikeuttaa se, että kytkinkoppa on kiinteä osa laatikonkuorta, joten pitää löytää D6:n jatkona ollut vaihteisto tai tehdä kytkinkoppa leikkaa ja sähköliimaa menetelmin.

Yksi tuttu askarteli joskusmuinoin tuommoisesta M46:sta sen ylivaihdeosan oohpelin reksan laatikon jatkeeksi. Kova homma siinä oli kun piti rakennella akseli laatikon ja ylivaihteen välille ja kiinnitykset ylivaihteelle. Vanhemmista Transiiteista löytyy kanssa sähköisellä ylivaihteella olevia laatikoita, itse ylivaihde yksikkö on periaatteessa sama kuin Volvoissa.

Mites olisi joku (Bemarin) Getrag? Niitä asentelevat turbo Volvoihin kun omat laatikot eivät kestä. Vaatii toki kytkinkopan rakentelua, mutta osaajia löytyy. Joku 260 voisi olla kestoltaan passeli, tai hinnakkaampi 265 (vanhat isolohkohko 5-sarjalaiset). Plussana 265:ssa olisi irrotettava kytkinkoppa. Tai vanhemman M5:n Getrag 280. Välityksiltään parhain olisi ehkä 6-lovinen 420G (1=4.227 2=2.528 3=1.669 4=1.226 5=1.000 6=0.828).

Kyllähän tuo deeku ottaa kierroksia hanakasti, mulla oli hivenen pumpultaan sorkittu ja isommalla turbolla oleva D24TIC 240:n keulalla ja leimasetä tuumasi päästömittauksessa, että täähän kiertää kun lentokone. Ei tullut leimaa kun otti n. 5300 rpm ja sallittu oli jotain 5000 paikkeilla. Savuarvo kyllä oli hyvä, vaikka ajossa lykkäsi putken täydeltä hiilipökäleitä kun polkaisi lapun lattiaan, paikallaan kun ei nostanut ahtoja ja savutuksen estin toimi (jota jotkut ahdonalaisen säädöksikin kutsuvat)
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 19.11.2019, 11:04
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 742
Perusasetus

Joku tuollainen loota olisi varmaan aika paseeli ja luulisi kestävän. Isolla rahalla ku ostasi bemarin 6-lovisen niin varmasti kestäisi.

Itsellä olisi tuo talviraato menossa keväällä purkuun (e39 530da) niin siitä kun nostaisi tekniikan kokonaisenaan LT:hen niin alkaisi rahti liikkua. On vaan lootana tuo surullinen 5L40 joka ei kestä edes vakio bemarin tehoja. Olisi varmaan aika ihmeissään LT:ssä. Vitosen välityshän olisi kiva 0,75 ja turbiinilootahan tekisi ajamisesta yhtä nautintoa. Tommosen myllyn virittämiseen vähän perehtyneenä niin voimaakin olisi tarjolla varmasti riittävästi

Lainaus:
Kyllähän tuo deeku ottaa kierroksia hanakasti
Onkohan tuo jotenkin eri säädöissä henkilöautoissa. Samaa vaikutelmaa ei tuosta saa Pitääkö tässä alkaakin nostamaan vaan kierrosaluetta ja ostaa vielä lisää äänieristettä kapiiniin.

Tuo perävälityksen vaihto olisi varmaan helpoin ja viisain. Ei vain ole tullut mistään vastaan eikä oikein ole ajatusta mistä aloittaa kysely

Viimeksi muokannut Hcet : 19.11.2019 11:07
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Volkswagen doppeli joonaveckman O/M/V Ajoneuvot 0 21.11.2015 17:53
Myyty Volkswagen Polo SDi -00 ajelija O/M/V Ajoneuvot 2 25.04.2014 19:14
Pidempää jarruletkua bj-42 ahku Tekniikka & Jutustelu 1 14.02.2013 10:49
Sorentoon pidempää jousta Dojo Tekniikka & Jutustelu 0 01.01.2010 16:16
Pidempää iskaria Rangen takapäähän Niko Tekniikka & Jutustelu 5 19.01.2007 12:00


Sivu luotu: 21:41 (GMT +2).