Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 07.09.2019, 16:40
Kannox59 Kannox59 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 19.09.17
Sijainti: Vihanti
Viestit: 22
Perusasetus

Hihnan kiristys


Vaihdoin 2005 Jimnyyn ohjaustehostimen moniurahihnan. Miten tässä on hihnan kiristys tarkoitettu tehtäväksi? Kiristysrullassa on kaksi pulttia, joista toinen on rullassa olevassa kaarevassa aukossa. Tämän avulla rullaa pystyy kiertämään epäkeskosti toiseen pulttiin nähden, jolloin hihna kiristyy. Tangolla rullaa painamalla ja samalla pulttia kirimällä yritin saada hihnaa tiukemmalle, mutta kyllä aika löysältä vielä tuntuu. Onko tähän olemassa joku jippo?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 07.09.2019, 19:28
riude riude ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 16.04.06
Sijainti: SLN, .
Viestit: 943
Perusasetus

En mie muistaakseni edes millään tangolla sitä viimeksi painanut, ihan kämmenelle. Ja tuli tarpeeksi kireälle.

Tuossa edellä kirosin sopimatonta tarvike takapönttöä. Vaihdoin tänään bosalin sen tilalle, se epäkurantti on merkiltään 4max. Nimark myy ainakin. Se on 4cm korkeampi kuin bosal, eikä mahdu kolisematta olemaan.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 27.09.2019, 20:39
G13b G13b ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.11.16
Sijainti: Espoo, Suomi
Viestit: 150
Perusasetus

Perjantaihupia: Tässä video samasta kivikkourasta jonka ajoin Kreetalla männäviikolla vuokrajimpalla, pituutta 20km yhteen suuntaan ja nousua 1300m, videon lopussa tien päässä näkee mikä on oikea vaunuvalinta Paikalliset suosivat pickuppeja Hilux jne, heittivät turisteja lavakyydillä edes taas,

https://www.youtube.com/watch?v=MSfI2sf_lLQ
__________________
kalusto: Jimny 2004 G13bb cabrio
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 20.01.2020, 21:55
G13b G13b ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.11.16
Sijainti: Espoo, Suomi
Viestit: 150
Perusasetus

Tilasin ajoittain aika huolella woblaavaan jimppaan Raptorin ohjausvaimentimen, onko arvauksia vaikutuksesta. Ravistus tosiaan vaihtelee hyvinkin huomattavasti ajokerrasta toiseen, joskus rajua, useimmiten lievää, joskus ei lainkaan.
__________________
kalusto: Jimny 2004 G13bb cabrio
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 21.01.2020, 06:31
wikke:n Avatar
wikke wikke on kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.085
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja G13b Näytä viesti
Tilasin ajoittain aika huolella woblaavaan jimppaan Raptorin ohjausvaimentimen, onko arvauksia vaikutuksesta. Ravistus tosiaan vaihtelee hyvinkin huomattavasti ajokerrasta toiseen, joskus rajua, useimmiten lievää, joskus ei lainkaan.
Itsellä kun N. 70-75 kmh. toisinaan woblaili oli olkalaakerit tiensä päässä. Ja se oli juuri satunnaista.
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 21.01.2020, 15:35
riude riude ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 16.04.06
Sijainti: SLN, .
Viestit: 943
Perusasetus

Jep. Miulla oli omen ohjausvaimennin paikallaan kun ostin jimpan 52tkm ajettuna. Woblaili jo tuolloin satunnaisesti. Jos vuosia sitten otin vaimentimen mielenkiinnosta irti, enkä huomannut mitään vaikutusta mihinkään. En sitten laittanut takaisinkaan.
Mutta woblaus loppui kun vaihdoin keväällä olkatapitkin, en pelkkiä laakereita (kolmatta kertaa). Nyt lasissa vajaa 150tkm.

Muuten, kun kerran nyt jimny ketjussa ollaan niin eikö kukaan muu ole tehnyt vieläkään tuota m16a koneen vaihtoa?
Ihan mielenkiinnosta kysyn. Jos ei halua huudella aiheesta niin pistäkää yv vaikka.

Viimeksi muokannut riude : 21.01.2020 15:38
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 23.01.2020, 17:16
Pikkuvalmet:n Avatar
Pikkuvalmet Pikkuvalmet ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 15.09.09
Sijainti: oulunlääni
Viestit: 46
Perusasetus

Suzuki Jimnyn tuonti Eurooppaan loppuu. Supersuositun ja reilun vuoden tilausajoilla olevan Suzuki Jimnyn tuonti Eurooppaan loppuu EU:n kiristyvien emissiosäännösten takia. Tehdas on tutkinut asiaa eikä ole mitään helppoa keinoa saada 1,5 -litraisen moottorin päästöjä pienemmäksi. Nykyisin manuaalin CO2 päästöt ovat 178 g/km ja automaatin 198 g/km. Tuonti loppuu heti. Eli ne autot mitkä on laivattu luovutetaan ostajille. Tilalle Suzuzki miettii mahdollisuutta saada Jimny läpi pakettiautona takapenkit poistamalla. Yleensä Euroopassa takapenkkien poistaminen riittää pakurekisteröintiin. (lähde Autocar)
https://www.autocarindia.com/car-new...-europe-415721

Viimeksi muokannut Pikkuvalmet : 23.01.2020 19:24
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
jimny, jutustelua, suzuki, yleistä


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty suzuki jimny Pönde O/M/V Ajoneuvot 10 19.05.2013 09:53
Myyty Suzuki Jimny Smäkä O/M/V Ajoneuvot 1 14.06.2012 08:17
Ostetaan Suzuki Jimny ahola O/M/V Ajoneuvot 0 30.01.2012 20:26
Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" JER81 O/M/V Ajoneuvot 2 16.09.2009 21:01
M: Suzuki Jimny raw O/M/V Ajoneuvot 0 04.04.2008 11:07


Sivu luotu: 05:43 (GMT +2).