![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
itsellä vanha omen sarja hj alla erittäin hyvä ollut ja on vieläkin.mutta nyt on moni ostanut omen jousia ja ne ei ole olleet hyviä menevät suoraksi todella helposti ja äkkiä.en suosittele tällä hetkellä omen lehti jousi sarjaa.oma mielipide ja mitä on nähnyt ja kuullut harrastajien sanovan.
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Terrain tamerin etupakat, omen takapakat ja omen iskari kierros niin siinä on hyvä combo
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
TT:n pakoissa näyttää nuo kulutuspalat olevan joka latin välissä, vissiin herkistää jousen toimintaa, mut yksi kuluva kohta enemmän. Tosin ilman tuota palaa kuluu latiin pykälä ajan kanssa.
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
^ On ne OME:nkin pakoissa. Nykyiset Dakar-lisänimellä olevat pakat on kait Malesiassa tehty, pitäis olla samaa laatua kuin alkuperäiset/perinteiset OME:t, mut kerrankos tuo nyt ei laatu vastaa standardeja kuin paperilla.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Mulla käyttöautona (35-40tkm/v) olevassa pzj75:ssä koko Omen setti ollut pari vuotta. Pari latia vähensin takaa, jotta ois pehmeempi ja sais auton suoraan kun takapakat on ainakin pzj:ssä aina +75mm ja etupakat +50mm. Edestä otin alimmat lehdet pois. Tekniikkana mulla vakiota painavammat hdj80 kone ja laatikko sekä vinssi. Ei ole latit suoristuneet ja siedettävän pehmee on nyt. Riippuja vaihtaessa kannattaa kairaa rungon rei'istä rotsilla ruosteet pois, niin jaksaa riiputkin kääntyillä ihan erilailla kuin jos takoo uudet puslat alimittaisiin reikiin, jolloin riipun pultit ahistaa koko ajan. Oli meinaan huomattavan suuri ero...
Cros4wd:stä ostin kun palvelu on tosi hyvää eikä ulkomailta saanu sen halvemmalla Omea.
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur Viimeksi muokannut Hessu888 : 10.02.2019 22:40 |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Jousisetin hankinta alkaa olla ajankohtainen, lieneekö uusia kokemuksia aiheesta kellään..?
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Terrain tamerit näyttää edelleen pitävän ryhtiä, omen etupakkoihin tuskin tullut muutoksia, beejiin omet pysyy ryhdissä, hoojiin ei
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Mulla ollut OME:n sarja (ei dakar) 61:n alla 12 vuotta ja 200 tkm. Ajettu melkein päivittäin pääasiassa maantiellä tai metsäautoteitä. Oli alunperin 2" korottava ja sekä edessä että takana vielä lisää kantavuutta. Etupakkoihin laitettiin vielä OME:n lisälehdet että saatiin auto vaateriin. Edessä mekaaninen vinssi ja karjarauta. Palkkihelmat 50*100*4mm edestä taakse asti. Vaihteistojen ja tankin alla 4 mm hardox. Omen iso kattoteline ja noin 150 kg roipetta aina takakontissa. Ei ole jouset kyykänny vaikka lataa auton täyteen ukkoja ja viikon metsäkamppeet. Alusta oli aluksi melko jäykkä mut viimeiset 10 vuotta menty mukavasti. Takapakat oli syksyllä levällään kun yksi lati meni poikki (neljäs ylhäältä). Välilaipat on latien päistä käytännössä kulunu pois ja latien keskiosassa oleva pinnoite on kans melko kulunu, olikohan joku grafiitti tai vastaava noin 1-2 mm harmaa kerros. Omen rasvattavat puslat ja riipukkeet meni viel takas ku ei niissä ollut suurempaa kulumaa. Riipukkeiden tapeissa oli puslien reunojen kohdalla pientä pykälää. Alusta on rasvattu ja pesty pari kertaa vuodessa ja pakkojen kylkeen ruiskutettu syksyllä varastorasva tai ml ruosteenesto. OME:n iskarit alkaa varmaan ruostuun puhki ulkoputkion käytännössä takaa haihtunut mut itse iskarit kuitenkin toimii vielä. Kai näihin voi ihan tyytyväinen olla.
__________________
SLCK #364, HDJ100 2006 HJ-61 1989 ex |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Joku rattiakselin pätkä ja joku Kumityyny (moottorin?) | Temutin | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 14.03.2014 19:07 |
| Ironman vinssi | MT71 | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 24.11.2011 20:28 |
| ironman vai old man emu HJ:seen | vp | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 02.12.2004 10:24 |
| Ironman suomessa | KooPee | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 02.12.2004 10:02 |
| Ironman vs Old Man Emu | HJ60 | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 13.10.2004 09:17 |