![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
[QUOTE=BENJAMIN;1399577] Lainaus:
”Tarkoitus tulla voimaan 2019 alusta”. Odotellaan... aikataulut ei oo aina pysyneet aikataulussa tuossa talossa.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Onko tuosta muutoksesta mitään konkreettisempaa tietoa antaa, mitä se käytännössä tarkoittaisi moottorinvaihdoksien osalta?
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Ei siitä ole kuin ihan raakile määräysluonnos vasta, eikä sekään julkista tietoa. Tuossa BENJAMINin kysymyksessä ylempänä varmaan riittävästi tähän vaiheeseen kun en tiedä onko tuokaan mennyt eteenpäin.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kävin eilen vuosi leimalla patrollila ja kyselin katsurilta että miten isot saa leimattua, se oli niistä pihalla ku lumiukko, vähän aika se yritti laskea ja selittää mut siitä kun ei mitään tullut ni sanoin et antaa olla.
Ohjekirjassa on kokona y60 annettu 10R15LT renkaaksi. Meneekö 10%laskenta kaavalla silloin se 35x12.5x15 otteeseen? |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Eikös tuo koko ollu suunnilleen 31” ja siihen ku laittaa 10 prosenttia niin reilu 34” on kasassa. Ei sillä irtoo 35 kummia mun mielestä. Kyllä pitäs jotain isompaa vertailukummia löytää.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Se koko pitää kattoa sieltä STRO listasta. Se on linkattuna tänne topicciin ja mulla oli se kirjainmerkeissä mutta se sivu on poistunut
![]() Satasen maksaa prismassa https://www.prisma.fi/fi/prisma/stro...kantinen-kirja
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
1993 vuoden STRO-kirjasta löytyy 10-15LT, joka on siis ristikudosrengas. Korkeus 773mm, eli 31". Vyörengasta "R"-kirjaimella ei ole siinä.
2013 vuoden painoksesta ei löytynyt enää sitäkään...
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
KYM#5 |
|
#10
|
||||
|
||||
|
10R15LT on 773 mm ja 35” on 877 mm. Eli 77 mm ylittyy selvästi, samoin 10%.
Täällä jotain STRO-kirjannsivuja kuvattuna: https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=39936 Tuumakoot näemmä hävinneet, mut löytyy esim. täältäkin: https://www.unece.org/fileadmin/DAM/...13/R054r3e.pdf |
|
#11
|
|||
|
|||
|
Melkosta tikanheittoa ne muutoskatsastuksetkin on
![]() Tilitin täällä taannoin kun pikkukorotuksen leimaamiseen jututin ensin katsastusinssiä, joka TIESI että pelkkää keulaa ei voi hiluxista korottaa. Pitää korottaa sekä keulaa että perää samalla sarjalla, jne. soopaa. Seuraavalla katsastusasemalla asenne ja tieto tuntui olevan kohdillaan. Suorastaan loistavaa palvelua, ja korotus tuli leimalle. Jälkeen pain vaan huomasin, että lappuihin oli kirjattu etäisyydeksi pyörän navan keskeltä lokarin ylimpään kohtaan noin 5,5 METRIÄ! Tarkalleen ottaen 5450 mm, sekä eteen että taakse. Tänään kävin samalla asemalla ihan normi katsastuksessa. Huomautin samalla muutoskatsastuksen pilkkuvirheestä, ja juu katsastusmies korjaa. Kävikin ilmi, että trafi oli puuttunut asiaan jo alunperin, ja tiedot oli korjattu heti tuoreeltaan. OK olin tyytyväinen, mutta en tarkistanut mitä papereissa nyt sitten luki. Kotona sitten vilkaisin paperit. Todellisuudessa korotuksena on vain ja ainoastaan noin 40 mm keulaa korottavat iskarit. Perään ei ole tehty mitään muutosta. Ja papereissa lukee nyt, että etuakselia on korotettu 75 mm ja taka-akselia 50 mm, ja pyörän navasta lokariin on 545 mm sekä edessä että takana. Mitalla tarkistin, niin edessä tuo lukema pitää paikkaansa mutta takana se KOROTTAMATON väli on noin 570 mm. Tyydynkö kohtalooni, vai meenkö vielä kerran konttorille vääntämään asiasta ![]() ![]()
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Rajat kiinni ja äkkiä!! | Lars | Society | 3 | 09.02.2016 19:31 |
| Kylla ne kohta autoihinkin tarkat rajat... | Korpikumpu | Chit-Chat | 16 | 19.12.2009 20:38 |
| LJ 70 rengasmuutoksen paperit | PikkuPeikko | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 06.02.2008 06:49 |
| Onko pykälät lavan pituudesta muuttumassa? | _Metal_ | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 09.07.2007 10:34 |