![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
__________________
-JJo ___________________________________ -MMC- |
|
#2
|
|||
|
|||
pajero öljyt
-99 2,8 manuaali, mitkäs öljyt periin ja laatikoihin, edulliset ja hyvä, ihan kaupasta ostettavat, ei netistä tilattavia
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Oma on -97. Ihan perus mobileja ja motoxeja olen käyttänyt. Päälootaan laitoin halvat synteettiset, kun mineraaleilla ei huolinut pienempmmälle vaihteita tarpeeksi nätisti.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Eipä viitsi 2.8 käynnistyä kylmällä. Kympistä lähtee raakana, varmaan vielä -15 onnistuu. Vaan kun oli kylmä yö -28 ja aamukin -24 ei lupaakaan, vaikka oli melkein pari tuntia roikassa. Pyörittää hyvin mutta ei starttaa. Parina seuraavana aamuna on ollut lauhempaa, ja taas starttaa. Mikäs hitto tuossa voisi olla.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Pistä kuskin jalkatilaan sisätilalämppäri puhaltaan joksiki aikaa kovilla pakkasilla ni lähtee, tai ainaki mulla lähti. Siellä ilmeisesti jossaki boxissa ajonesto tai joku muu kylmäjuotos joka ei tykkää kovemmista pakkasista ku -20
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Saako 2.5td-koneisen vaihteiston vaihdettua 2.8 koneen perään?
Tai käykö 2.5-koneisen V5MT1 -lootan kytkinkoppa V5M31-5:een? Tai kyllähän sen saa, kun molemmissa koneissa on se teräslaippa koneen ja laatikon välissä, mutta osuuko alkuperäisistä kiinnitysruuveista edes osa/pari samoihin reikiin? ![]() Käykö V5MT1:n jakolaatikko V5M31:n perään? Leikkauskuvia katsomalla näyttääisi että jonkun version kotelo olisi jotakuinkin samanlainen, mutta useimmissa erilaisella liitospinnalla.. Ongelmana on viimeisiään vetelevä jakis ja vähän jo synkronien osalta kenkkuileva loota -96 2.8td Runkerossa. Tarjolla olisi melko hyvin noita 2.5-koneisten laatikoita ja SS-jakiksia, mutta 2.8-koneisiin aika heikosti.. ![]() Saa tarjotakin..
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Onko pajero 2,8td koneeseen vesipumpun vaihto kovinkin hankala projekti tälläiselle amatööri harrastajalle toteuttaa?
Onko mitään tärkeää huomioitavaa siinä projektissa? |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
mimmossii taakkatelineitä saa pajeron katolle kiinne, 2 kori. näyttäs nuo yleismallin olevan liian lyhyillä varsilla.... vai tarviiko tehä ite.
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Mulla olis yhet alkuperäiseit uuden veroiset lukot puuttuu. 50 € jos kiinnostaa?
|
![]() |
| Luokat |
| pajero |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty mitsu pajero huoltoauto 5D PAJERO TURBO STW-L049GW-M-4X4/2700 | Hype | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 16.04.2013 22:45 |
| Pajero miehille kysymyksiä | Pauli_Antero | Tekniikka & Jutustelu | 19 | 05.11.2011 17:06 |
| PAJERO V6 3.0 Aut.vm.1989 --> Kysymyksiä! | TOPPAHOUSU | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 31.07.2008 10:41 |
| "Voiman tuntu'" Pajero gen2 vs. Pajero gen1 | Propulsion | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 22.04.2008 16:30 |
| Pajero kysymyksiä | Juniori83 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 28.09.2005 11:20 |