![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Olisko meillä ollut tallissa 8v ja talossa 6v. Mitsuja molemmat. Talossa ei mitään ongelmia. Tallissa on pitkillä pakkasjaksoilla joskus puutetta sulatustehosta, jos ei sisälämpö ole riittävä. Tarttee jonkun pikkupatterin kaveriksi. Pumppu on meillä lyhentänyt puulämmityskautta ainakin kahdella kuukaudella. Kalliimmalla ostopuulla lämmitettäessä saattaa pumppu olla jopa halvempi.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Panasonic on ollut nyt kolmisen vuotta....ihan huomaamaton ja harmiton kapistus. Hyvin pelaa ja maksoi itsensä takaisin jo (154m2 kaksikerroksisen v. 2003 rakennetun omakotitalon pääasiallinen lämmittäjä nyt, tietenkin kosteissa tiloissa pidetään myös lattialämpöä ja takkaakin lämmitetään kovilla pakkasilla kerran pari viikossa)
__________________
Todistetusti kohtuuton käyttäjä ja ylikuormittaja... |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Joutu ensin hommaamaan sen rakennuksen, johon pumppu on tarkoitus tulla - eli tämä sivuseikka hoidettu!
![]() Osaattekos kertoa, mitä eroa oikeastaan on noilla eri Mitsubishi malleilla, toki voi myös muusta merkeistä kertoa, mutta Mitsubishiä kehuttiin eniten. Toyota pumppu olisi tietysti ollut parempi: https://www.northlogistic.fi/fi/ilma...umppu/toyocool Muutama kirjain puuttuu kuitenkin nimestä... Eroa on ainakin siis kylmäaineessa, ulkoyksikön sulatuksessa, äänessä, sisäänmenovirran tarpeessa... Yksi Mitsubishi pumppu on erilaista muotoilua. Siihen on vähän vaikea päästä käsiksi mikä tekniikka on parasta, eli mikä pumppu on kuin HJ61? |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tai jos vaan tykkää vanhasta tekniikasta niin ottaa sen vanhimman mitsun jos taas testeissä parhaita tuloksia antaneen niin sitten mitsun Ln-sarja lainen. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
LN on hienomman näköinen. Miksihän tehokkaammassa mallissa SCOP tuppaa olemaan huonompi kuin vähemmän tehokkaassa? |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Kuinka isoa tilaa ajattelit lämmittää tuolla
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Meinasin taloa, jossa on ehkä 75 neliötä, joka ei sinänsä paljon, mutta tarkoitus on laittaa sisällä ilma vaihtumaan tavallista rivakammin ja saada mahdollisuus muutella lämpötilaa. Pumppu on tarkoitus olla päälämmönlähde ja todennäköisesti talo ensi talven ylläpitolämmöllä, josta tarvittaessa nostan sitä. Lisäksi on varaava takka. Sähköpatterit on purettu pois. Aluksi on kunnostustoimenpiteitä suunnitteilla. Talossa on vesivessa ja vesi tulee talon kautta ja jonkinlainen lämmitysratkaisu on pakko tehdä. Tähän mennessä olen testaillut mikä varaavan takan vaikutus.
Hyvä puoli on, että ilman voi laittaa kiertämään kunnolla, enkä tarvi mihinkään kovin montaa erilistä huonetta. Kylmillään olevassa rintamamiestalossa ei alakerrassa perus lämpöpumppu mahdollistanut ainakaan kylmillä olevan talon nopeaa lämmitystä, vaan lisäksi piti laittaa 9 kilowatin puhallinlämmitin. Muutenkin oma käsitys on, että perusilmalämpöpumppujen teho ei päälämmönlähdeluokkaa ainakaan kylmillä ilmoilla. Ratkaistavanani on jonkinasteinen sisäilmaongelma ja olen tuumint, että osa ratkaisua on normaalia tehokkaampi ilmanvaihto, jolloin lämpöä tuhlaantuu. Kuvio on sellainen, että lisäksi on pienempi saunatalo, joka on hyväkuntoinen ja uudempi. Tämä toinen talo on sellainen, jota toistaiseksi haluaisin pitää talvella jollain 10 asteen lämmöllä ja jos siitä tulee hyvä, niin on mahdollista, että siitä tulee pääasiallinen koti. Viimeksi muokannut tekniikkamies : 14.10.2018 07:10 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Sähkövinssejä 12v ja 24v mallit. | tapsa4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 6 | 13.07.2019 17:02 |
| Myydään / Vaihdetaan Ilmalämpöpumppu | Holsethx55 | O/M/V Muut | 4 | 07.08.2015 10:13 |
| Patrol Gr ARB mallit ? | PatrolGR | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 01.03.2009 21:07 |
| Cruiseri-mallit | IironSika | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 08.11.2003 04:40 |