![]() |
|
|
|||||||
| Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Ei ole meidän tiimissäkään koskaan pisteitä laskettu. Eikä lasketa jatkossakaan. Luottamus tuloslaskentaan on ja pysyy. Meillä oli aluksi kamera, jossa oli alle tulitikkuaskinkokoinen näyttö. Ei sillä voinut kuvia kovin helposti arvioida. Nykyään hiukan isompinäyttöinen pikkukamera. Rastikuvasta tulee riittävän hyvä, kun kuvatessa katsoo ettei mikään elementti ole piilossa. Kuvan ottamisen jälkeen ruudulta nähtävä ilman zoomaamistakin, että onko toivoa saada selvää tai muuten otetaan uusi kuva. Ei niitä numeroita tarvitse pystyä pieneltä näytöltä lukemaan, mutta pitää nähdä että jotain värejä on mistä voi lukea. Ehkä nyt hieman liikaa keskitytään KRM:n kuviin. Minä sinällään hyväksyn kuvien hylkäämisen. No - en ihan kaikkien osalta. Jos kosketus, kyltti tai tunniste ei näy, niin hylkäys on perusteltu. Esim. kosketus keulaan ja kuva takaviistosta. Isompi ongelma oli, että samassa kisassa toisen tiimin kuvia on hyväksytty, vaikka kättä ei näy. Olkoon valittu linja kumpi tahansa, niin sen pitäisi olla mahdollisimman sama kaikille. Ja Mylppyhän tuossa jo kommentoikin, että ns. hyväksyvämpi linja on käytössä eli kaikki kelpaa missä tulkinta on aukoton. Näytille laittamieni Team Sukusin kuvien osalta olisi kyllä kiva saada perustelut. Ensimmäisen ymmärrän, että se on hylätty risun takia. Okei - epäyhteneväisellä linjalla joka on nyt tiedostettu. Onko nuo kaksi seuraavaa hylätty siksi ettei tarkistusohjelmassa näy kuvaa kokonaisuudessaan? Syy olisi saatava selville ja tällaiset hylkäykset pitäisi pystyä eliminoimaan jatkossa. Mylppy? Kuten olen Mylpylle useampaankin kertaan sanonut, niin tulospalvelut ovat ensiluokkaisia rastikuvineen ja analyyseineen. Kiitos niistä. Kyse ei ole ainakaan minun osalta valittamisesta vaan keskustelusta, jolla pyritään parantamaan erinomaista vieläkin paremmaksi.
__________________
Vannepaja Offroad Team |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Olen todellinen amatööri tässä asiassa, vain kaksi suunnistuskisaa takana. Kummassakin tapauksessa leimattiin autoon plommattuun metallilevyyn (noin metrin vaijeri auton ja levyn välissä) merkki rastipisteelle sidotulla stanssauspiikillä. Homma toimi hyvin eikä vastaavaa valokuvien tulkintaa tullut eteen. Kai tuossakin menetelmässä on omat sudenkuoppansa mutta äkkiseltään on toimiva systeemi. Vai kieltääkö jotkut säännöt moisen menetelmän käytön ?
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Minäkin rupesin tuossa miettimään joskos tuohon saisi kokeiluun digitaalisen metallilevyn... Jos rastien poiminnan saisi pelaamaan nfc tyylisesti eli rastilappujen tilalla tagit/sensorit jotka luettaisiin lähietäisyydeltä (eli käytännössä lukija kiinni laitteessa) saatais digitaalinen leimaus ja jopa reaaliaikainen tuloslaskenta haluttaessa. Toki rastikuvat vois olla haluttaessa varmistuksena joita käytettäisiin jos digileimauksessa ongelmia... Setuppi: - rastilappuihin tagit/sensorit joilla tunnisteet joista jokainen sidottu tiettyyn rastiin ja pisteisiin - kisakalustoon yksi (tai kaksi lukijaa) x metriä pitkällä vaijerilla lukittuna ja lukija(t) rekisteröity tiimille - rastin ottamiseksi ajoneuvo viedään tarpeeksi lähelle rastia jotta lukijan saa kiinni rastilappuun, lukija lukee tagin/tunnisteen, kirjaa rastin otetuksi ja ilmoittaa sen kisailijalle - rastien otot säilyy lukijassa ja päivittyvät kisakeskukseen jos/kun on kenttiä eli yhteydet löytyy Tuosta pitäisi olla selvää kaikille mitkä rastit otettu, kisakeskuksessa voisi näkyä kisan livetilanne, jne. Ei vaatisi kuin että jostain saataisiin hommattua muutama sata tagia/sensoria ja lukijaa tai jos lukijana voisi toimia kisatiimin oma esim android puhelin joka kiinnitettäisiin ajoneuvoon. Pittääpä ruveta miettimään tätä, joskos sais tällasen testiin johonkin kisaan kuvien oton rinnalle... |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Vanhat säännöt sanoivat myös "AUTOON JA RASTIMERKKIIN KOSKETAAN KÄDELLÄ (SORMET JA KÄMMEN)." Joten autoon kyynärpäällä nojailun kelpaamattomuus voi muistua noilta ajoilta, vaikkei tuotakaan enää säännöissä lue.
Sähköisten varmennusten kanssa vois olla jo tarpeeksi aikaa kulunut warn trophyn emit-fiaskosta että joku kehtais koittaa uudelleen. Silloin oli aukoton ja maailman paras systeemi käytössä, tuloksia odotellaan vieläkin ![]() Digikuva on tarkastusten ja jälkipuintien kanssa melko läpinäkyvä systeemi; emit, nfc, gps tai peltilevy on jälkikäteen aina kyseenalainen vähintään ajatuksella "oliko se autossa kokoajan kiinni"
__________________
Harbor Cruisers |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Tosin pitäähän kamerastakin huolta pitää tai kuvat katoaa huonolla tuurilla bittiavaruuteen.Sama juttuhan noissa rastikuvissakin periaatteessa on, rastin voit irrottaa kiinnityksestä ja ottaa kuvan, jne. Eihän tuotakaan huijausta mikään estä nykysysteemilläkään? Katotaan tuleeko tästä nyt mitään ja haluaako mikään kisa olla niin hurja että kokeilee tuota nykysysteemin rinnalla ainakin aluksi ja jos homma toimii niin jopa tilalla ja vanha varmistuksena. Taidan avata aiheesta oman topicin jos näyttää että homma vois edetä teknisessä ja taloudellisessa mielessä. Hommathan ei kehity jos niitä ei kehitä, tosin jos kaikki on sitä mieltä ettei vaikuta edes yrittää niin sitten tämä voi olla vähän niinku vastatuuleen kusemista ![]() Sitten vielä toisesta jutusta: jostain syystä vaikuttaa että kaikki kisailijat eivät tiedä tuosta mahdollisuudesta käydä katsomassa kisatoimistossa hylätyt kuvat läpi ennen protestiajan päättymistä? Äkkiseltään en tuosta löytänyt mainintaa säännöistä ainakaan? Olisiko mahdollista saada tiimien kuvat webbisivulle ennen protestiajan alkamista niin tiimit voisivat käydä ne myös itse läpi protestiajan puitteissa? |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Olisko mahdollista , että kuvat ois webissä näkyvillä samalla kun tulokset kisatoimistossa julkaistu. Eli tiimit voi tarkistaa kuvansa heti ja jos jotain tulee, niin sitten ehtii vielä ottaa yhteyttä kilpailutoimistoon ja mahdollista protestia.
__________________
---------------------------------------------- Team Tostanoin Facebookissa www.maasturistit.fi www.etsama.com ------Offroad team Over the Hill--------------- |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Cros4wd Lakeuden kutsu IV 17-19.1.2014 | H&K | Tapahtumat | 106 | 01.02.2014 22:13 |
| Offivarusteen Lakeuden Kutsu III 4-6.1.2013 (mönkkäri) Huom harrasteluokka kisassa | joker | Tapahtumat | 12 | 08.01.2013 17:05 |
| Offivarusteen Lakeuden Kutsu II 13-15.1.2012 muutos kilpailukutsuun | joker | Tapahtumat | 285 | 20.04.2012 19:57 |
| Vuoden ensimmäinen suunnistus kilpailu LAKEUDEN KUTSU 2 | Lalli bj40 | Chit-Chat | 1 | 04.01.2012 20:47 |
| Offivarusteen Lakeuden Kutsu video pätkä lisätty 4 aukeamalle | joker | Tapahtumat | 277 | 22.08.2011 12:50 |