![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Sinällään meinaan HO- mallit on vähän fiksumpia monilta osin.Toivottavasti sulla sentään ei ole ABS- jarruja tuossa, vaan on ihan perinteisillä lukkiutuvilla.. Lainaus:
Koita ensin säätää nivelistö, ja/ tai ota tanko irti jakiksen kyljestä ja käännä jakiksen vivusta vaikka pihdeillä pikkupuolta päälle niin että päälaatikko on vapaalla ja mielellään vielä takarenkaat on ilmassa. Koita sitten onko 4lo päällä vai ei. Jos ei vieläkään kytkeydy millään, niin eipä sitten oikeastaan näe kuin jakiksen irrottamalla ja avaamalla. Siellä on luultavasti joko siirtohaarukka viturallaan, tai sitten on itse siirtohaarukan liikuttamassa spooriholkissa vikaa mikä lukitsee sisääntulopuolen, etu- ja takavedon toisiinsa. Jakis on varsin helppo purkaa ja kasata, kunhan muistaa sen yhden sokkatapin olemassaolon. Etulohkossa on käyttövivun vieressä kumitulppa, minkä takaa paljastuu reikä mistä sokkatapin saa esim. sopivalla poranterällä pois. Lievällä väkivallalla tosin shift rail yleensä lähtee haarukoineen pois vaikka sokkatappi on paikallaankin.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
vaihto siis -99 WJ:stä tähän hyvällä välirahalla, joku vois sanoa hulluksi mut myönnän sen. Joku noissa vaan kiehtoo liikaa. Ps. Ois ylimääräsenä 17" 5x127 vanteet yhden talven ajetuilla 245/70 nastoilla myynnissä jos sattuis jollain oleen tarvetta. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Mulla olis tarvetta 17" vanteille WJ/JK jaolla, mutta riippuu vähän ulkonäöstä ja ominaisuuksista.. Renkailla en kyllä tee mitään.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. | 754 | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 17.09.2010 09:10 |
| Taasen jeep xj kysymyksiä | NORT | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.12.2009 09:09 |
| Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 13.09.2008 11:40 |
| Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) | SuurSyömäri | Tekniikka & Jutustelu | 24 | 23.11.2005 19:59 |
| Jeep Wrangler kysymyksiä | Tepa | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 12.01.2004 14:13 |