![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Ei ollu oikein tarjolla itellekkään talvirenkaita sopivassa kokoluokassa, niin ostin kiinalaiset mutakumit, missä oli M+S ja tökitytin rengasliikkeessä linja-auton piikit niihin. Eilen kun tuli 10cm sohjoa, niin oli melko liukasta, ja piti nykiä nelikkoa päälle. Yhen talven olen liukastellu jopa bokkereilla. Et kyllä niillä pärjää, mutta tosiaan sitä ennakointia pitää sitten olla enempi kuin tavallisella autolla ja talvirenkailla. Jos löytää vaan sopivan kokoisia oikeita talvirenkaita, niin suosittelen sijoittamaan.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Laillinenhan se taitaa olla jos on M+s merkintä ja/tai lumihiutale.
Itse olen yhden talven ajanut mutiaisilla ja kyllä joutu monet liikennevalot laskeen läpi ja toivomaan että ei tule yllätyksiä. Vetopitoa oli hyvin ja ohjattavuuskin säilyi jotenkin, mutta auto ei pysähtynyt millään jos oli vähänkin liukkaampaa ja/tai keli lähempänä nollaa. En kyllä itse suosittele jos ajaa vähänkään muun liikenteen joukossa. Kyllä niillä pärjää mutta jos tulee yllätyksiä niin on keinot vähissä. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Tänävuonna ensilumilla testi mitä sanoo Insa Sahara, joka syksyisellä nurmella ja upottavissa kohdissa oli hyvä - sai peräkärryn helposti vedettyä hiukan mutaisista paikoista. Mutta lumen tultua se oli surkea, joskin olen nähnyt, että kun rengas oli vähän uudempi, edellinen omistaja ajoi talvella.
Itse en näe nelivetoautossa paljon ideaa talvella jos se on surkeampi ja vaarallisempi kuin perus kaksivetoinen henkilöauto tai paku. En tiedä onko markkinoilla off road nastatalvirengasta, jossa olisi panostettu puhdistuvuuteen tavallista enemmän. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Nonih, tulipahan selväks tämäkin asia. Välillä niin ristiriitaista juttua kuulee tästä.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Näissä käsittääkseni aika paljon ratkaisee myös kumiseos ja onko lamelleja. Jos haluaa varmalla pohjalla olla tavanoaisella tiellä ajamisessa, niin varmaan talveksi kannattaa miettiä jotain muita ratkaisuja. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Mutarenkaat täälläkin alla. Jos liikkeelle pääsee niin ei pysähy. Joku aika sitten testasin niin 60vauhtia ja jarrut pohjaan niin 10sek huilas ja vauhti laski jonneki 25paikkeille. Sekin kun meinas ojaan mennä ja tuli soraa vastaan.
Nastat olis mutta jos joulukuuhun pärjäis.. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
altsikat on sitten vähä altsikat, ei ne oo hyvät missään. Ja ite lasken altsikaksi kyllä kaikki noi verkkokaupassa/rengasliikkeissä myytävät M/T -vyörenkaat. Joo, omat linglongit ei oo myöskään mutakumia nähneetkään. Tai ovat, tuossa volvon alla vieressään.
Jos MUTAkumista puhutaan, niin ne on yleensä rättirungolla, mut joitakin löytyy ihan vyörenkaana. Niinkun Boggerit, irokit, TSL:t mudsillat, ja sitten liuta pinnattuja, niinku amazzoniat sekä karkeakuvioiset fedimat/insat/keksitähänmerkki. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| allterrain talvella | örvelö | Chit-Chat | 164 | 21.11.2023 18:46 |
| Snorkkeli talvella | tsss1 | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 23.05.2011 22:08 |
| Creepyt talvella ??? | Sten | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 14.12.2009 03:58 |
| chevy talvella | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 05.09.2005 12:03 | |
| Tarkeneeko talvella? | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 08.08.2004 16:26 | |