![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Mienkä jos jatkaa lautaa ja se ois sitte ajosiltana
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Tätä linjaa kehittäisin. Tosin jatkamatta itse lautaa. Jotain taitettavaa/kiinnitettävää ajosiltaa jatkoksi.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Itse en alkaisi ainakaan ensimmäiseksi muokkaamaan perälautaa isommin. Kokeilisin hommata mahdollisimman pitkät rampit perälaudan jatkoksi. Rampit perälautaan kiinni siten, että ei pääse tippumaan mutta ei kiinteäksikään. Pienempikin perälauta pysyy kyllä ylhäällä vähän isommallakin painolla vaikkei jaksa sitä nostaa. Rampeille/perälaudalle normaalikorkuinen henkilöauto nousee kohtalaisen helpolla. Ongelam tulee kun etupää on jo kopissa ja auto meinaa pohjasta osua kopin ja perälaudan kulmaan. Silloin perälaudan voi jo oikaista ja ajaa auto sisälle. Jos auto ei meinaa nousta, niin aluksi voi ajaa rampeille ja siinä välissä nostaa perälaudan jos se vielä nousee kun suurin osa painosta on rampeilla.
Aikanaan autohommissa kun olin, tuli siirrettyä muutamaan kertaan omaa 4wd hiacea. Se nousi aika helposti melko lyhyillä rampeilla ilman kikkailuja. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ei tietenkään lautaa ole tarkoitus jatkaa yhtenäisenä lentotukialuksen kokoisena laattana!! Mahdollisimman kevyet ajosiltamalliset jatkot, ja näissäkin täytyy hyödyntää teleskooppirakennetta ettei pituus kasva liikaa. Tarvittaessa voi vaikka koko nykyisen teräslaudan pilkkoa että saa kiloja pois, jättää sen verran vanhaa kuin rakenne vaatii.
Tämä ippen mainitsemaa metodia kans pohdittiin, jos olis kyse normaalista henkilöautosta tai maasturista niin onglmaa ei olisi tai se olisi paljon helpompi ratkaista. Eka postaus oli vähän harhaanjohtava, kuskattavat vermeet rata-autoja joissa maavara määritelty minimissään 50mm. kun tähän pyritään etenkin keulan osalta niin sitä purkamatta ei loivallekkaan rampille ajeta, spoileri/splitteri ottaa ekana vastaan. Viimeksi muokannut lepoantti : 05.10.2017 16:42 |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Löytyhän siitä kuvakin. Tuossa on siis vain irtorampit, eikä perälautaa ole muokattu mitenkään. Kokeileppa vaikka lainata jostain vähän pdemmät rampit. Luulen että henkilöautokin nousee aika helposti tuolla systeemillä. Eikä tarvi perälautaan muuta kuin uran tms. ettei rampit pääse tippumaan. Ja irtorampit on helppo nakata koppiin kun auto on kyydissä.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Ehditkin laittamaan tuon lisäyksen sillävälin kun kirjotin. Rata auto voi olla melko hankala tapaus. Keula sinänsä ei, jos sen ajaa rampille kun perälauta on maassa, mutta mahasta jää kyllä herkästi kiinni.
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Jos kuorkissa olisi ilmapussit niin saisi perän alas, vaan kun on rautajouset. Koppi on 9m pitkä ja siihen ohjaamo niin kuorkin eturenkaiden ajo korokkeiden päälle ei niin hyödytä kuin lyhyemmän akselivälin autossa. Ja muutenkin homma saisi pysyä yksinkertaisena, se on aika syvältä jos joutuu toisen autokuorman tuomaan tarvikkeita purkua ja lastausta varten. Puhumattakaan ajasta ja toimenpiteen monimutkaisuudesta. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
nettikoneessa on yks Renault joka on kyseiseen hommaan tehty ei ollu linkkiä laitaa mut hintaa oli jotain 160 tonnia löytyy helposti☺
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
Tee minkälainen lauta huvittaa, jotta auto mahtuu kerralla sen kyytiin. Sitten laudan sivuille kaksi tai mielummin neljä pitkää hydraulisylinteriä, jotka nostaa laudan ylös. Hydrauliikan voi ottaa perälaudan koneikosta, yksittäin tai kaksittain ohjattuna?
Jos tuon keksinnön tekee niin, että keskiosan saa vaikka pultattua pois niin teillähän on siltanosturi aina siellä missä kuorkki. Alle menoa varten jotkut (tekniset?) tuet, ettei romahda niskaan. Onko riittävän ennakkoluulotonta pellepeloton luovuutta? ![]()
__________________
www.alanmiehet.com #1 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Rallikuskien legendaarisimpia kommentteja | Joske | Linkit | 2 | 10.12.2009 18:18 |
Vinssin narusta kommentteja kaivataaan?? | korbimotors | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 23.09.2009 06:31 |
Kommentteja tietämättömälle Hoojiista, kiitos. | secretary | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 13.10.2007 15:10 |
TURBO KOMMENTTEJA! | nizzan | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 07.03.2007 16:57 |
Talman Kisasta Kommentteja, Kiitos | Tekniikka & Jutustelu | 30 | 28.04.2004 23:28 |