![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Liimamassa kuuluu kaikkialle muualle kuin renkaan väliin,siihen jalkaosan ja olkapään väliin kun laittaa jotain niin herkästi jää vuotamaan koska se on se pinta johon rengas tiivistyy. Tuo Pajaresin linkkaama "norsunsperma" taas palauttaa kumin kimmoisuuden ja "liimaa" sen kiinni,ei siis vaikuta milään tavalla kumin pysymiseen päällä. Käytäppä kumit irti sisälaidalta ja katso onko jalkaosat ehjät,ja onko olkapäällä ruostetta yms. epäpuhtautta.
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla. LaMaas ry www.lamaas.fi www.lamaas.1g.fi https://www.facebook.com/LaMaasRy |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kiitokset vinkeistä, laitetaan tuo mömmö tilaukseen.
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Aamusta irrotin jakolaatikon ja irrotin käsijarrun rummun. Tuota ei ole viimeiseen 12 vuoteen avattu ja sen kyllä huomasi, hirveesti likaa sisällä, ei ihme että pikkusen kahisi. Jarruhihna oli toiselta puolelta kulunut jo metallille. Tosin hyvin tuo on toiminut ja aina mennyt läpi katsastuksesta. Uudet jarrukengät sisään ja varaosalaatikosta puhdistettuja osia joukkoon niin hyvä tuli.
Sitten varsinaisen vian kimppuun eli vuotava tiiviste. Hankitussa tiivistesetissä oli kyseinen tiiviste ulkomitaltaan millin pari liian pieni ja homma stoppasi siihen. Tarvii mennä alkuperäisen kanssa Tiivistekeskukseen niin saa varmasti oikean. Samalla tuli tarkastettua kaikki kardaanit, yksi ristinivel meni vaihtoon ja muut tuli vain voideltua.
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Aamusta sopiva tiiviste paikoilleen jakiksen laippaan ja jakis takaisin paikoilleen. Yllättävän helposti nousi käsivoimin kiinnekkeille, vaikka työasento maassa maaten ei ole kehuttava. Juuri ennen koeajolle lähtöä muistui mieleen, että laatikkoon ei tullut vielä laitettua uusia öljyjä. Hyvin pelasi koeajolla ja öljyt pysyi laatikon sisäpuolella.
Pinionien laippojen pultteja koitin availla mutta ei oikein onnistunut tuossa pihalla. Tarvii huomenna lainata kaverin nosturia niin saa kunnon jatkovarren räikkään. Kumpikin pinion vuotaa tasaisen tappavasti, toivottavasti tällä kertaa hankitut tiivisteet ovat oikeat. Uusittu kytkinvaijeri piti voidella kun alkoi hirmusti kahisemaan ja hinkkaamaan vastaan. Samalla säädin kytkimen ottokorkeutta paljon alemmaksi, aikaisemmin otti tosi korkeelta mikä hankaloitti ajamista. Ryyppyvaijeri kanssa liikkui tosi nihkeästi, voitelu auttoi siihenkin. Samalla herkistelin kaasuttimen liikkuvat mekanismit. Koeajolta palatessa auto ei sammunut avaimesta, pikkusen kun lukkoa renkkasi edes takasin niin lopulta sammui. Pieni voitelu lukkoon niin alkoi toimimaan kunnolla. Taitaa olla virtalukko lähellä uusimista. Pikku hiljaa alkaa olemaan auto taasen ajokunnossa, toivottavasti huomenna hommat menee pulkkaan.
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#6
|
||||
|
||||
Tuli vain mieleen
Olikohan avain miten vanha? Voisi uusi avain olla kuluneen tilalle parempi ja halvempi
![]() Toki jos avain uusi niin silloin virtalukko... |
|
#7
|
||||
|
||||
|
On se avainkin tietty jo vanha ja kulunut. Voisi tietysti teettää uuden avaimen ja kokeilla josko se auttaisi.
__________________
Tumpula Racing Team |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| M.sj410 | T.T.T | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 14.01.2008 14:18 |
| m:sj410 | KG | O/M/V Muut | 10 | 24.09.2005 21:36 |
| O: sj410 | Arska-tehtaalta | O/M/V Muut | 4 | 31.08.2005 20:00 |