Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.11.2016, 11:12
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Wilhelm Maybach Näytä viesti
Niin siksihän sinne on Haldex tuotu viskon tilalle, kun tehot ovat nousseet! En tunne juuri lainkaan tuon viskon toimintaa, mutta pointtina tässä olikin, ettei suurilla tehoilla voi vain luistattaa jotain kytkintä - mitä suurempi teho, sitä suurempi tilaus keskitasauspyörästölle.
Et ilmeisesti tunne myöskään Haldexin toimintaa, koska möläyttelet tuollaisia nerokkuuksia? Haldex on monilevykytkin, jota ohjataan sähköisesti niin että se antaa tieyn määrän vääntöä sinne missä sitä tarvitaan. Eli se on järjestelmä joka kytkinpakan luiston määrää ohjaamalla siirtää voimaa sinne missä tarvitaan. Jos pyörintänopeuseroa ei ole, ei ole luistoakaan. Jos on luistoa (ts. esim. takarenkaat sutii ja etupää otetaan mukaan), syntyy lämpöä ja kytkinpakat kuluu. Hassua, että kytkinpakkoihin ja luistoon perustuva järjestelmä on valittu niihin tehokkaimpiin superautoihin, jos se on kerran ihan paska.

Viskossa on iso kasa lamelleja, sekä lämmön mukaan viskositeettia vaihtava neste. Pyörintänopeuseron kasvaessa viskositeetti lisääntyy ja öljy "jähmettää" lamellien välistä pyörintänopeuseroa. Syntyy lämpöä, joka pidemmällä aikavälillä tuhoaa viskon nesteen ominaisuudet. Lamellit ei sinällään kulu mihinkään.

Torsenissa taas on kasa matoruuveja, jotka jakaa insinöörin suunnitteleman ja päättämän määrän mukaisesti tietyn väännön akseleiden välille (olkoon se sitten akselien tasauspyörästössä tai pitkittäin) ja pyrkii tasaamaan akseleiden välistä pyörintänopeuseroa. Siinäkin toki syntyy lämpöä.

__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty 4Matic Mersu tth O/M/V Ajoneuvot 0 03.01.2014 22:09
Ostetaan BJ 4 Wheel Drive merkki rattimies O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 28.07.2009 08:33
4 Wheel Drive - Eksytys '08 juttua Jare Chit-Chat 10 08.04.2008 18:21
Suzuki Four Wheel Drive Techniques LaaLaa Linkit 11 02.01.2008 14:46
Improve Core System Performance (Win NT/2000/XP) Lars Software 0 06.05.2002 10:48


Sivu luotu: 05:41 (GMT +2).