Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hutikka
Jos kattoa ei tarvi rakennustelineenä ni oliskos vaihtoehto laittaa siihen valokate tai pleksi. Tietty lumikuorma yms. tarttee huomioida rakenteissa mut plussana valoisuus ja keveys. Eikä sinne ohikulkijatkaan kurki kun tulee korkea.
Näin ainakin suunniteltiin yhteen koppikärryyn joskus.
|
12 millin vaneri piti jäykistää neljäl poikkisuuntasel putkel, jotta siihen tuli tarpeeks työtaso-ominaisuutta ja ettei lumi notkuta. Vaneriin päädyin siksi koska sitä oli tarpeeks helppo saada niin isona levynä, että voi yhdestä levystä leikata koko katon vaikka se jatkuu auton katon päälle kun tuulenohjain on samaa rakennetta.
Tuohon tulis mun mielestä suunnitella kuitenkin joku kevyempi vaihtoehto. Itsel kuitenkin yhtenä ideana oli, että rakenne on niin tukevaa, että siihen on helppo kiinnitellä varusteita. Intoa on vähentynyt kun painon kertyminen ylös heikentää muuten ajettavuutta ja maasto-ominaisuuksia.