![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Onko siinä siitä kaasuvivustosta säätyvä magneeton pohja, eli kun kaasua kääntää pohjaan niin kääntyykö se pohja mukana. Kerran törmännyt sellaseen että se vivusto oli irronnut siitä kaasusta ja se ennakon säätö oli ihan mettässä.
|
|
#2
|
|||
|
|||
kyllä
Liikkuu kaasun mukana normaalisti.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
olikos tää on kaks pyttynen ja tulpan johdot on oikeissa pytyissä?
|
|
#4
|
|||
|
|||
Milloin käynyt viimmeksi?
Eihän ole mahdollista, että tulpanjohdot on ristissä, siis tämähän on 2 sylinterinen?
jos kipinä on hyvä, ja ei lähde käymään edes silloin, kun antaa bensaa suoraan kaasarin kurkkuun, niin kipinä ei tule oikeaan aikaan, jos puristuksia on edes välttävästi. Toki tosi vanha bensakin vois periaatteessa aiheuttaa tuota, mutta yleensä käy imupäällä, tai ainakin jos antaa tuoretta bensaa ryyppynä. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Nii millo käyny viimeksi ja palijo niitä puristuksia on?
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Pensa uutta, johdot oikein ja puristukset hyvät!
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Mittaile onko puola kunnossa.
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#8
|
|||
|
|||
|
ootko kokeillu kuivilla? Ettei palotilaan pääse vettä jos sattuu oleen kannentiiviste sökö tai jotain halki.Mulla olis joskus vanha penta joka piti kuivana nykästä käymään sit vasta laskee veteen, käynnissä meni vesikin läpi.
|
|
#9
|
|||
|
|||
|
Ongelma ratkesikin jo, mutta yksi juttu vielä tästä:
Puolaa kannattaa tosiaan epäillä, vaikka kipinää näyttäisi tulevan. Koneesta pois otettuna ja johdon päässä kokeiltaessa voi tulpassa olla kipinä kuin rotanhäntä, mutta puristuksen alla rikkaassa seoksessa ei välttämättä enää sytykään. Toisaalta jos käy, voi puolavikainen alkaa rötäämään kierroksilla. Syy voi löytyä puolan eristeen halkeamasta. Halkeama voi olla piilossa alla magneeton pohjalevyä vasten, niin ei välttämättä huomaa purkamatta. Hiushalkeama riittää, jotta sähkö hakee helpoimman reitin maadoitukseen. Halkeamaan syntyy monesti pieni pyöreä ja nokinen piste siihen kohtaan, mistä sähkö hyppää. Ikä yhdistettynä kuumaan paikkaan niitä halkoo. Halkeamaa ei mittaamalla oikein voi todeta, mutta mitata kannattaa aina, ettei ole käämit poikki tai osa käämistä oikoisessa. Vertaa vaikka toisen pytyn puolaan. Harvemmin molemmat menee samaan aikaan samalla tavalla rikki. Johdotkin voi vuotaa tietyssä kaasun asennossa. Monessa koneessa tulee kaasua kääntäessä johtoihin aika reilu taivutus siinä kohdassa, missä johdot erkanee magneetosta.
__________________
Jukka |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Perämoottori | BATMAN | O/M/V Muut | 7 | 22.05.2015 06:18 |
| Myyty M:Perämoottori | panzer | O/M/V Muut | 21 | 07.05.2012 13:41 |
| Ostettu perämoottori | japi84 | O/M/V Muut | 2 | 05.09.2011 16:40 |
| Ostetaan Perämoottori | vepele | O/M/V Muut | 3 | 28.05.2011 13:19 |
| Ostettu Perämoottori | -Juuso- | O/M/V Muut | 2 | 12.07.2009 09:03 |