![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tjaa ilmeisesti vanhassa datsunissa on joku tämmönen jakis Mut löytyykö tuommosia enää suomesta?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kyllähän suzukin jakis jotain kestää, etenkin jos laittaa vahvistuslaipan tai vastaavan koko jakiksen ympäri, ettei kuoret halkea ja vaihtaa vahvistetun etuvedon ulostuloakselin. Mutta mitäs sen tässä tapauksessa pitäis kestää?
__________________
-Pauli- |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Määrittele kevyt ja kestävä, mihin tulossa? Tarvitseeko olla erillinen?
NP/ NV alumiinikuoriset jakoaskit (jokseenkin kaikissa Jeepeissä; Dodgeissa, Chevyissä ja Fordeissa vähän mallista riippuen) painaa n.40-70kg, ja kestää sisääntulevaa vääntöä n.1400lbs./ft. -> reilusti enemmän (jakiksen mallista riippuen).
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Mulla taitaa ramissa olla joku np240 tai vastaava. Yksin sen sai paikalleen nostettua tasasella lattialla että ei kovin painava ole. Ja kestää tuota cumminssinki vääntöä aika hyvin.
__________________
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan! ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Rossi rojektia suunnittelen ja kaikki pitää olla kevyttä.
Tehoa tulee bensakoneen muodossa n. 250 hp. suzukin laatikkoon saa ainakin välityksiä. Erillinen näin alkusuunnitelmissa.
__________________
Harrastajatason autourheilu on 99.9%:sti rakentamista -mutta kannattaa sen 0.1%:n edestä- |
#6
|
|||
|
|||
![]() Rover
Roverin niin saa keskitasauspyörästön samalla ja siihenkin saa välityksiä
. Volvon on kevyt ja kestävä mutta löytyykö enää kovin helposti? Toi Suzuki on kevyt mutta mieti siinä lagujan savessa että kestääkö ? Jos moottorissa yhtään vääntöä.
__________________
www.facebook.com/TeamTostanoin |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kuinka hidas pitää olla hidas puoli jos välityksiä tarvitaan?
Jos haluaa keskeltä avoime(hko)n, sekä kiinteän hitaan puolen, niin '96-'98 Grand Cherokeen 249- jakis voisi olla hyvä? Viskolla nopea puoli ja hidas puoli on kiinteä. 2.72:1 hidas puoli. Kestää monipisteruisku 5,9 bensa-V8:n hienosti (246hv/ 468Nm), jakis painaa n.60kg. Visko toimii 249- jakiksissa hyvin, ja näissä myös ominaisuutena se että kun visko alkaa olla tiensä päässä niin se menee jumiin (=enemmänkin kiinteä kuin avoin). Muutenkin voisi olla nopealla puolella hyvä jakis crossiin, normaalisti voimanvälitys n.10-90 eteen-taakse, ja muuttuu 50/50 kun takatassut sutii. Eli heittää ensin perseen hieman sivuun -> hyvä ajaa vähän nopeampitempoistakin menoa ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on tommonen kingcapin erillinen jakolaatikko ja kardaanit myydä jos tarvetta. 0443616030
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kevyt k-a vetopainot | sumpe | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 29.09.2014 20:14 |
Kevyt K-A:n koukkupainot? | SamiN | Chit-Chat | 6 | 09.12.2013 12:07 |
Myyty Iveco kevyt k-a | tare | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 11.10.2009 18:24 |
M:kevyt k-a:n lava | Humu | O/M/V Muut | 2 | 18.03.2006 11:12 |