Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 19.01.2016, 12:54
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.463
Talking

Popparit esiin!


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja WinChester Näytä viesti
EDIT: Hyvä kuulla, että jollakin on WJ kestänyt niinkin paljon kilsoja ilman isoja ongelmia. Ehkä ne on aiemmin jo korjattu, tai sitten sulla sattuu olemaan vain hyvä yksilö.
Tai sitten niitä hyviä yksilöitä on oikeasti aika paljonkin, mutta sinulle on osunut niitä huonompia

En minä oikeasti ole kuullut että WJ:t ihan niin surkeita olisi esim. ZJ:hin tai XJ:hin verrattuna luotettavuudeltaan kuin annat ymmärtää - jos nyt 3.1TD:n ongelmat unohdetaan (samat ongelmat tosin koskee XJ:n ja ZJ:n 2.5TD malleja) - Jamant varmaan osaisi tähän myös sanoa jotain, miltä vaikuttaa? Kuten jo aiemminkin on todettu ja kaikki siitä lie kaikki on yhtä mieltä että vikaherkempiä WJ:t tuppaa olemaan, mutta onko ne oikeasti ihan surkeita?

Aika paljon WJ:ssä on myös parempaa verrattuna ZJ:hin, kuten paremmin toimiva alusta, tehokkaammat/ tunnokkaammat jarrut, huomattavasti parempi ohjaus/ ajettavuus, parempia nelivetosysteemeitä saatavilla (akseleilla varilokit, vs. avoin + max. kitkalukko), 247 jakoaski on toiminnaltaan parempi ja yleensä pitkäikäisempi kuin 249:n visko, sisätiloissa päivityksiä vähän modernimpaan suuntaan, löytyy uudemmista malleista Xenon- valoa, kaikissa on muutenkin ajovalot paremmat (paitsi jenkkimalleissa ), 4.7HO- kone on parempi kulkemaan kuin 5.9, ja molemmat WJ:n tehoversiot kasikoneesta vie vähemmän menovettä kuin kumpikaan ZJ:n kasikone vaikka kulkee vähintään yhtä hyvin, yms..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 19.01.2016 12:57
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Unimoggeja ja jutustelua aiheesta pee Tekniikka & Jutustelu 694 26.07.2025 22:25
Myyty jeep grand cherokee wj korotuspalat ja iskarit jämtilaika O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 7 13.11.2013 10:11
jeep wj simpukka? pikkujussi1 Tekniikka & Jutustelu 0 24.02.2013 18:52
Ostetaan Ostetaan Jeep WJ 2" korotuspalikat ja spacerit! Jeepp O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 03.10.2012 20:34


Sivu luotu: 18:03 (GMT +2).