![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
__________________
Tumpula Racing Team |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Onhan niitä monilehtisiäkin parabolisia lehtijousia? Sitä en tosin tiedä tekeekö niitä kukaan offiautoihin, mutta sellaisia pystyy varmasti osaava paja tekemään..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
On monilehtisiäkin mutta lieneekö niin että kevyissä autoissa on vain yksi lehti. En ole kovin tarkkaan perehtynyt noihin parabolisiin jousisysteemeihin.
__________________
Tumpula Racing Team |
#4
|
|||
|
|||
![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kiitos kaikille kannanotoista. Kieltämättä parajousi on taipuisa vähä joka suuntaan. Eli taipuu herkästi ässälle ja takapinjoni nostaa nokkaa. Taka-akselilla mulla on lisä tukivarsi estämässä liikaa pinjonin keulintaa. Silti perä lähtee herkästi pomppimaan jossain kallio nousussa, jos pitää suditella pintaa kuivaks. Normi safari touhussa tota pustyy sietämään, mutta en suosittele trial käyttöön. Lumiketjuilla rupes keulaki hyppii tasasella, toki lunta oli 55cm. Ei ollu haysteen pauli ottanu huomioon tota. Näissä heystee jousissa on kaks lehtee joka nurkas ja pitkiin toyotiin saa (sai) taakse kolme lehtisiä, jotta jaksaa kantaa.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Eikös pomputtamisen saa pois kunnon iskareilla.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty BJ-42 etujouset,riiput ja U-pultit | jakenbj | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 7 | 09.06.2014 13:26 |
Ostetaan Hj 61:sen etujouset.Ja Bj:n puhaltimen ropeli | Bj Andy | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 10.02.2011 21:33 |
Mistä löytyisi ehjät BJ75 etujouset???? | Hessu888 | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 24.06.2010 07:19 |
O: bj-42 etujouset (soa) | ahku | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 11 | 01.03.2007 21:36 |
M:BJ:n etujouset, rumpujarruosia ym... | lepoantti | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 13.01.2006 09:05 |