![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
__________________
Kahta en vaihda: Stihl ja Toyota! |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Eli sama umpimuovi pinta ja tiiviys tulisi sitten kuin normaalisti höyrynsulkumuovilla laitettua? Kannattaako siis tai mitä hyötyä jos sama eristyskyky ja tiiviys saadaan perinteisellä tavalla edullisemmin
__________________
Todistetusti kohtuuton käyttäjä ja ylikuormittaja... |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Ite kokeilen 140m2 autotalliin rakennetta 25mm tuulensuoja,125 paroc mineraali ja 70mm finnfoam ja sen päälle matala profiilipelti Siis sisä pintaan. Kattoon tulee 300mm finnfoamia katon rakenteesta johtuen. Ei tuo tule noin pieni ala miljoonia maksamaan,energiakin maksaa tänä päivänä.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Kyllä spu:lla saa paremman eristyskyvyn jos eristepaksuus ois sama kuin villassa. Sisäseinien kauttaaltaan eristäminen eli rungon yli esim. 30mm spu:lla on tallissa vähän huono kun sen jälkeen hyllyjen jne. kiinnittäminen runkoon on astetta vaikeempaa vaikkei toki mahdotonta. Jos raha ratkaisee vähääkään tässä topikin projektissa niin seiniin vois laittaa 100mm ekovillaa ja kattoon puhaltaa niin paljo ku saa mahtumaan ilman tuuletuksen pettämistä. Puhalluskoneen vuokra on 50e vkloppu ja katostahan se lämpö tunnetusti häviää.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Nina....Mutta jos eristyksen materiaalin paksuus ei ole ongelma....laittaa siis paksummin villaa
__________________
Todistetusti kohtuuton käyttäjä ja ylikuormittaja... |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Itellä tosiaan tulee seiniin 100mm villaa ja muovit päälle. Tämä siitä yksinkertaisesta syystä että kun tuolta purin tuon yhden eristetyn huoneen ja lätkin siitä saadut villat suoraan seuraavaan seinään niin ei oikeastaan puutu villat enää kuin 1½ seinästä.
Tää projekti on vasta maksanut 40€ ton höyrynsulkumuovin muodossa mutta pienellä budjetilla jatketaan jos vaan pystytään. Katon eristys nyt vielä vähän auki mutta sinne melko varmasti joudun laittamaan spu levyt, muuten menee tuuletukset turhan tarkalle. Voi olla että joudun vielä jotain rakenteitakin muuttamaan kun ei tuonne kattoon tahdo oikein fiksusti nyt saada kun ehkä just 50mm paksun uretaanilevyn. Täytynee huomenna vaihdella nosto-oveen ala tiiviste ja sen jälkeen ruveta suunnittelemaan sisäkattoa ja sen eristystä.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Mulla on talli vanhassa navetassa ja siellä on jopa montun tapanen.
1-1,5 M paksut kiviseinät koko tallin osalla ja tallin sisäpuolelle laitettu puhallusvilla + levyt. Lattiassa vanerit sen alla finnfoam ja alkuperäinen valulattia ilman eristystä. Katossa puhallusvillaa. Talli on jaettu kahtia väliseinällä ja takaosa on kylmää varastotilaa. Väliseinän purkamalla auton saisi paremmin montulle ja sine sopisi jopa kaksi autoa kerralla. Lattiasta pitäisi myös purkaa vanerit pois, koska siinä on hankala tunkata autoa ja hitsatessa palaa aina reikiä. Montulle pitäisi myös tehdä jotain.. syventää/leventää ja laittaa eristeet yms. Nyt pelkkä maapohja ja noin 1,5m syvä. ![]() Laittakaas ideoita tuon montun osalta nyt ainakin aluksi
__________________
Jeep Grand Cherokee Limited 4.0 rojekti täällä Volvo projektia täällä Pientila Facebook |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Vuokrata halutaan Tallipaikka/talli | Smuli | O/M/V Muut | 0 | 28.01.2011 12:16 |
| Vuokrata halutaan Talli | Jammu | O/M/V Muut | 0 | 05.07.2009 12:22 |
| Oulusta talli. | skrade | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 22.08.2008 20:09 |
| Talli tilaa | jamezz | Chit-Chat | 0 | 28.04.2005 19:51 |
| Minkälainen talli? | baxxter | Tekniikka & Jutustelu | 53 | 09.12.2004 19:26 |