![]() |
|
|
|||||||
| Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
[QUOTE=Rak;1268940]Tulipa tuosta rengaskoosta mieleen sellainen ajatus kuin 34" Siihen mahtunee jo pinnattuja 33". Sitähän en tiedä millä perusteillä tuo 33" on valittu rajaksi, mutta jos tarkoitus on saada 35:set isoon luokkaan niin silloin 34 vois toimia rajana. Tämä kuulostaa jo idealta! Kannetetaan!
__________________
-MMC- -Team metsäkeijut- |
|
#2
|
||||
|
||||
|
[QUOTE=Henaa;1268955]
Lainaus:
__________________
RASOR Rauman Seudun OffRoad ry Vain kääpiöt madaltavat autojaan... |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Näpä tai joku voisi laittaa tuon tulkin millikoon näkyville niin jokainen voi sen jälkeen käydä mittailemassa omia 33 renkaita että meneekö isoon vai pikkuluokkaan.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Team Jyrsis "Suzuki SJ413 LWB 1987" Päivitetty 01.10.2017 _______________________________________________ Team Jyrsis Facebook - Team Jyrsis Blogi Päivitetty 01.10.2017 |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Ihan hyvä että renkaat mitataan eikä katsota kyljestä vain kokoa. Ylisuuret 33" vastaa vissiin parhaimmillaan tyyliin 35" rengasta niin..
tuota komppaan että kilvettömät 54" renkaiset suopedot kyllä kyntää alueet varmasti pahoiksi mutta saavathan taas osallistua. Itsehän olen suunnistanut jo vuosia. Palstalla.. cupin toiseen kisaan olisi tarkoitus tulla.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Jokusen kisan minäkin olen käynyt, eikä tuo isopyöräisten mukanaolo minun mielestä ole mikään ongelma pienemmille. Lähes joka kisasta löytyy sekä "liian helppoa" että "liian vaikeaa" maastoa sekä jotain siltä väliltä. Jos rasteja on riittävästi niin silloin liian vaikeat kannattaa jättää väliin ja ottaa niitä mitkä saa helpommalla. Sama problematiikka pätee huolimatta millaisilla renkailla olet liikkeellä, ja se on osa sitä kilpailun taktiikkaa. Tietysti isompipyöräiset pääsevät keskimäärin pahempiin paikkoihin, ja senpä vuoksi meillä on eri luokkia.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
menee offtopiciksi, mutta jounilla pointtia asiassa. ite kahtosin kanssa vähän oman auton mukaan, niiko täs yks pöljä (mie) koitti väkisin hakia pehmeeltä rasteja autolla, jolla ei oo mitään asiaa pehmeikköön
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
|
#8
|
|||
|
|||
|
Niinno, minä jo vuonna 2007 ajelin stanussa 31 tuumasilla, eikä sillä tulosten perusteella juuri merkitystä ollut. Samat renkaat pyörii alla edelleen joten itseäni asia ei varsinaisesti kosketa
![]() Kunhan ajatuksia nakkelen( vai sorkin mehiläispesää? ) ![]() Edit: Yksi peruste 34 tuumalle voisi olla se että 33 kylkitekstillä olevia renkaita löytyy aloittelevilta harrastajilta enemmälti kuin isompia joten pääsisivät kokeileen pikkuluokassa. Se kuinka moneen autokuntaa tuo tuuman ero vaikuttaa suuntaan tai toiseen on asia erikseen. Kokeneemmille harrastajille en näkisi asialla olevan niin isoa merkitystä kun raja on tiedossa niin kaluston voi säätää sopimaan haluamaansa luokkaan. Muistelen että taisimme joku vuosi takaperin officrossissa käyttää ko. rajaa, juuri siksi että 33 on pikkuluokkaa ja 35 isoa joten viiva puoleen väliin.
__________________
www.OFFROADOULU.com Viimeksi muokannut Rak : 08.12.2015 21:42 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Offroad suunnistus CUP -14 | Näpä | Tapahtumat | 223 | 23.01.2016 20:18 |
| suunnistus cup???! | Rekisteröimätön | Chit-Chat | 6 | 19.01.2011 23:59 |
| Suunnistus Cup 2007 | Killman | Tapahtumat | 16 | 06.10.2007 19:52 |
| Off-Road Suunnistus-CUP | Paavo | Tapahtumat | 193 | 06.09.2006 08:01 |